Je s podivem, jak málo je makrela doceňovaná, když má tolik pozitivních a zajímavých přínosů pro naše zdraví. Makrely žijí v Atlantském a Tichém oceánu, ale větší přednost se dává makrele Atlantské. Je příbuzná s tuňákem, žije v chladných vodách, kde tvoří obrovská hejna. Čerstvě ulovené makrely se poměrně rychle kazí, takže se musí uchovávat na ledu. Proto se různě upravuje.
Charakteristika makrely
Je to štíhlá, dravá, přesto tučná ryba s výrazně vykrojenou, ale malou ocasní ploutví a se dvěma hřbetními ploutvemi. Dosahuje velikosti kolem 40 cm, rychle plave a přestože nežije v hlubinách, nemá dokonale vyvinutý plynový měchýř. Před utopením se chrání neustálým rychlým pohybem.
Obsahuje dva typy masa, a to maso vnější tmavé a vnitřní bílé. V prodeji jsou makrely nejčastěji v uzeném stavu, dále v konzervě nebo jako filety či steaky. Dalším typem je makrela španělská, která má jen malý podíl tmavého masa a jemnější chuť, než ostatní druhy makrel.
Jedním z hlavních důvodů, proč je makrela tolik propagována, je skutečnost, že kromě vynikající chuti a významných přínosů pro zdraví není tolik kontaminovaná životním prostředím.
Přínos makrely pro zdraví
Největší přínos je ve vysokém obsahu omega-3 mastných kyselin a také ve skutečnosti, že není tak zatížena znečišťujícími látkami jako některé jiné mořské ryby. Je to dáno i tím, že se makrely loví ve volném moři, a nepocházejí z rybích farem. Loví se většinou do vakových a vlečných sítí, kdy dochází k relativně malým „vedlejším úlovkům“. Makrely můžeme bezpečně jíst i častěji než jednou týdně. Našemu organismu dodávají bílkoviny a spoustu zdravého tuku. Dále je makrela velmi dobrým zdrojem protirakovinného stopového minerálu selenu a vitaminů řady B.
Recepty
Nejčastěji se makrela v Česku jí v uzeném stavu. Ovšem také patří k nejvíce grilovaným rybám u nás. Má dvě základní výhody – je tučná, takže se snižuje riziko, že ji při grilování vysušíte a je cenově dostupná.
Makrelu si můžete také upéci v troubě na několik způsobů. Nejznámější jsou tři druhy, a to makrela pečená s bylinkami, po mlynářsku a na balkánský způsob.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos