JídloPrevence

Máte ve svém jídelníčku listovou zeleninu?

Ne všichni zařazují listovou zeleninu do svého jídelníčku, přestože nabídka tohoto typu zeleniny je poměrně pestrá. Navíc z ní můžeme získat velké množství enzymů, vitamínů, minerálů, vlákniny a chlorofylu (kromě toho, že dodává zelené zbarvení rostlinám,má antibakterální a protizánětlivé účinky, aktivuje důležité enzymy). Všechny tyto látky pečují nejen o fyzickou, ale také psychickou pohodu těla. Většina druhů má protizánětlivé účinky a díky velice nízkému obsahu kalorií je vhodná do redukčních jídel.

Rukola

Obsahuje velké množství vitamínu K (význmaný při srážení krve, proto pozor při warfarinové dietě) A a C, kyselinu listovou, lutein (zdravý antioxidant důležitý pro náš zrak), glukosinoláty (mají protirakovinné účinky) a velmi malé množství kalorií.

Rukola pomáhá při očistě jater a ledvin, je močopudná a také má projímavé účinky. Podporuje chuť k jídlu.

Zdravá svačinka z rukoly – rukolové lístky s vlašskými ořechy a kozím sýrem, vše zakápnuté lněným olejem.

Špenát

Obsahuje velké množství vitamínu K či kyseliny listové, v menší míře pak i vitamíny A a C, vápník, mangan, hořčík, železo, quercetin (silný antioxidant s protizánětlivými účinky) a kyselinu listovou.

Zeleninový salát se špenátemsuroviny dle počtu porcí

 • čerstvý listový špenát
 • rajčata
 • šťáva z 1 citronu
 • 1 lžíce slunečnicového nebo olivového oleje
 • mořská sůl
 • na dochucení – bazalka nebo oregano

Mangold

Tento druh zeleniny je  méně známý, avšak pro naše tělo užitečný. Dodá vlákninu, vápník, draslík, vitamíny A, B a C, lutein, kyselinu listovou a chlorofyl. Díky nízkému obsahu kalorií je vhodný při redukční dietě. Pomáhá posilovat mozek a nervy, zlepšuje soustředění a paměť. Konzumovat jej můžeme čerstvý nebo dušený (upravuje se stejně jako špenát). Listy se hodí i do salátů, polévek a omáček, výborné jsou dušené, smažené nebo zapečené s těstovinami (lasagne, či špagety), na pizzu, zapečené se sýrem a bešamelovou omáčkou. Pozor si musí dát lidé s ledvinovými kameny, neboť obsahuje šťavelany.

Štěrbák

Tato zelenina je příbuzná čekanky. Má nahořklou chuť, která podporuje tvorbu slin a žluče (pozitivní dopad na játra). Také pozitivně působí na slezinu (imunitní centrum našeho těla). Obsahuje stejné látky jako již výše zmíněné druhy zeleniny.

Můžeme si z něj připravit chutný salát, pokud jej, nadrobno nasekaný, smícháme s vlačskými ořechy, olivami, parmazánem a kapkou lněného oleje.

Polníček

Další z méně známých druhů zeleniny. Má drobné lístky s jemně oříškovou chutí. V obchodech jej najdeme natrhaný na lístky, které jsou zabalené v dóze. Pomáhá posilovat imunitu, čistí krev a podporuje její tvorbu, aktivuje látkovou přeměnu v buňkách, zvyšuje výkonnost a vitalitu. Obsahuje více vitamínu C, než citrony.

Polníčkový salát

 • polníčkové listy
 • 1 cibule nakrájená na kolečka
 • 3 vařená vejce nakrájená na drobno
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 1 lžíce citronové šťávy
 • sůl, cukr, pepř

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button