HubnutíJídlo

Co jíst k snídani?

Vynechat snídani není vůbec zdravé. Je to základ, který vám dá energii na dopoledne. Samozřejmě, aby tomu tak bylo a vy jste necítili jen plný žaludek, ale i svěžest a chuť do práce, dejte přednost super potravinám! Vyvážené a výživné snídaně jsou tu.

Vejce

Vejce pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a inzulín. Díky nim jste příjemně zasycení a po zbytek dne nemáte takovou potřebu jíst. Vaječné žloutky navíc obsahují lutein a zeaxanthin. Tyto antioxidanty preventivně brání očním poruchám, jako je katarakta a makulární degenerace. Vejce jsou také jedním z nejlepších zdrojů cholinu, což je živina pro zdraví mozku a jater.

A vyvrátíme vám jeden mýtus: Vejce sice mají vysoký obsah cholesterolu, ale u většiny lidí hladinu cholesterolu nezvyšují. Tři velká vejce poskytují asi 20 gramů vysoce kvalitních bílkovin. Univerzalita vajec nezná mezí, na tvrdo si je můžete připravit jako snídani, kterou si vezmete s sebou do práce.

Řecký jogurt

Krémový, lahodný a výživný! Vyrábí se napínáním syrovátky a jiné tekutiny z mléčného tvarohu. Tím získává krémovější strukturu a vyšší koncentraci bílkovin. Plnotučné jogurty obsahují konjugovanou kyselinu linolovou, která má mimo jiné i účinky na hubnutí a snižuje riziko rakoviny prsu.

Některé druhy řeckého jogurtu jsou dobrým zdrojem probiotik, jako jsou bifidobakterie, jenž udržují v kondici naše střeva. Vyzkoušejte řecký jogurt s nakrájeným ovocem, abyste zvýšili obsah vitamínů, minerálů a vlákniny.

Káva

Káva je úžasný nápoj, kterým nastartujete svůj den. Má vysoký obsah kofeinu, u kterého bylo prokázáno, že zlepšuje náladu, bdělost a duševní výkonnost. Analýza několika desítek studií zjistila, že nejúčinnější dávka je 38 – 400 mg/denně, aby se maximalizoval přínos kofeinu při současném snížení vedlejších účinků. To odpovídá zhruba 0,3 až 4 šálkům kávy denně. Záleží na síle kávy.

Důkaz, že kofein zvyšuje rychlost metabolismu a spalování tuků, je jasný. V jedné studii je dokázáno, že 100 mg kofeinu denně vedlo ke spálení dalších 79 – 150 kalorií za 24 hodin. Káva je navíc bohatá na antioxidanty.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou výbornou volbou na snídani pro milovníky cereálií. Ovesný beta – glukan, který je hlavní složkou, je jedinečná vláknina. Jsou také zdrojem antioxidantů, které prospívají srdci a snižují krevní tlak. Ovšem nejsou velkým zdrojem bílkovin, chcete-li zvýšit obsah bílkovin ve snídani z ovesných vloček, připravte si je s mlékem nebo k nim zakousněte kousek sýru.

Chia semínka

Chia semínka jsou skutečně výživná a jejich součástí je i vláknina. V jedné 12 týdenní studii zaznamenali lidé s cukrovkou, kteří jedli chia semínka, snížený pocit hladu a zlepšení hladiny cukru v krvi a krevního tlaku. Chia semínka mají také vysoký obsah antioxidantů, které chrání vaše buňky před nestabilními molekulami nazývanými volné radikály. Ty jsou produkovány během metabolismu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button