Nezařazené

Chia semínka a oves: Nejlepší kombinace pro ploché bříško

Chia semínka se stala v poslední době velice populární. Všichni příznivci zdravého stravování je zařadili do svého jídelníčku a následovat by je měli i ostatní. Objevte s námi zdraví prospěšné účinky chia semínek v kombinaci s ovsem a vyzkoušejte efektivní recept na zdravou snídani.

Chia semínka

Chia, neboli šalvěj španělská, byla dříve planou jednoletou rostlinou, kterou hojně využívali Indiáni a obyvatelé současného Mexika. Chia semínka byla vždy velice ceněná, a to až natolik, že se s nimi v dávných dobách dokonce platilo. Jejich vysoká hodnota je schována především v jejich nutriční hodnotě, která je poměrně vysoká. V dnešní době se k jejich konzumaci znovu vracíme a objevujeme sílu, která se v nich skrývá.

Skrytá nutriční bomba

I když jsou semínka opravdu drobná, skrývá se v nich velmi  vysoká nutriční hodnota. Přibližně 30 g semen obsahuje 11 g vlákniny, 4 g bílkovin, 9 g tuků, 18 % vápníku, 30 % hořčíku a manganu a 27 % fosforu. Kromě toho obsahuje zinek, vitamin B3 zvaný také niacin, draslík, vitamin B1 a B2. Navíc jsou přirozeně bezlepková. Obsahují tedy vysoké množství antioxidantů.

Účinky chia semínek

Chia semínka jsou nazývána superpotravinou pro jejich jedinečné složení. Díky tomuto složení si můžete naplno užívat jejich přínosné účinky pro vaše zdraví. Pravidelná konzumace chia semínek zlepšuje imunitu a výrazně zlepšuje vývoj a regeneraci tkání, zvláště během těhotenství a kojení. Hydratuje pokožku zevnitř, jelikož jsou hydrofilní, tím tedy chrání organismus před dehydratací. Přispívá ke snižování hladiny škodlivého cholesterolu. Jsou skvělým zdrojem energie a perfektně se hodí i při redukčních dietách.

Chia semínka i pro diabetiky

Pokud se chia semínka dostanou do styku s vodou či ovocnou šťávou, začíná se na nich vytvářet jakási želatinová hmota. Tato hmota zpomaluje rychlost, s níž trávicí enzymy proměňují sacharidy na cukr. Tento efekt je prospěšný především pro diabetiky a ostatní, kteří mají problém s krevním cukrem.

Připravte si zdravou snídani

Vyzkoušejte jednoduchý, rychlý a především chutný recept na výživnou snídani, která vám dodá energii na celé dopoledne, až do svačiny, ke které vám bude stačit jen kousek ovoce. Navíc se tento recept hodí i při redukčních dietách, jelikož je plný obohacujících látek a bílkovin.

Ingredience:

  • 500 ml vody
  • 1 šálek ovesných vloček
  • 4 lžíce chia semínek
  • 2 lžíce medu
  • špetka mořské soli
  • 1 lžička skořice
  • vanilka

blueberries-531209_960_720

Postup:

V hrnci rozmíchejte skořici s vanilkou a zalijte vodou. Přiveďte k varu, jakmile začne tekutina bublat, snižte teplotu a přidejte ovesné vločky. Vařte dalších 5 minut v nezakrytém hrnci. Po 5 minutách dejte z ohně a nechte odstát. Poté přidejte med a špetku mořské soli a vše dobře promíchejte. Před servírováním posypte vzniklou kaši chia semínky. Dobře promíchejte a přidejte podle chuti jahody, banán či jablko. Záleží jen na vaší chuti.

Ovesné vločky

Ovesné vločky mají vyváženou nutriční hodnotu, obsahují 66 % sacharidů a 16 % bílkovin, 7 % tuku a 12-14 % vlákniny. Jsou také vynikajícím zdrojem vitamínů A, B1, B2, D, E a kyseliny listové. To vše již ukazuje na jejich důležitost v naší stravě. Mají také vysoký obsah železa a obsahují další důležité minerální látky. Jsou vhodné ke snídani, jelikož tělu dodávají velkou dávku energie, kterou pro start do nového dne potřebujeme.

Skořice

Skořice pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a pomáhá vám zhubnout. Při pravidelném a dlouhodobém užívání zlepšuje funkčnost inzulinu a tedy i usnadňuje hubnutí přebytečných kil. V kombinaci s medem se navíc preventivně chráníte proti nachlazení, jelikož má antibiotické a protiinfekční účinky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button