Nezařazené

Efektivní metoda intervalového tréninku? To je TABATA!

Seznamte se zajímavým způsobem tréninku, který vám přináší zlepšení kondice i ztrátu přebytečným kil. Máme na mysli metodu, která pracuje s krátkým časem a intenzivním cvičením. Doporučujeme ji lidem, kteří mají s pohybem již dostatečné zkušenosti a mají vybudovanou alespoň minimální kondici. Vyzkoušejte si TABATA cvičení, ať už doma či na skupinových cvičeních v posilovnách. Je to skvělý způsob cvičení, který vás nakopne a vyburcuje k pohybu. 

TABATA

Toto cvičení je pojmenováno podle japonského lékaře Izumi Tabata, který se zaměřoval na různé druhy cvičení a na základě svých výzkumů dokázal, že právě takováto metoda cvičení je jedna z nejefektivnějších. Základem tohoto cvičení jsou časové intervaly, ve kterých se pravidelně opakují určité cviky. Někdy je tento způsob cvičení označován jako kardiovaskulární trénink. Výhodou pro všechny, kteří se do tréninku pouštějí, je především krátký čas, který trénink vyžaduje. Stačí vám k tomu i 15 minut.

Trénujte a hubněte

Trénink se skládá přibližně ze 6 až 7 cviků. Záleží též na tom, jak dlouhý trénink Tabaty chcete podstoupit, cviky si můžete libovolně přidávat a trénink tak procvičovat. Cvik se provádí po dobu 20 vteřin, ať už je to opakování sedů lehů či plank. Cvik musíte vykonat na 100% a dát do tréninku opravdu vše, jinak tento způsob cvičení postrádá smysl. Po provedeném cviku následuje 10 vteřin pauza, která vám dává čas na rozdýchání se a přípravu na další cvik, a věřte, že ho budete potřebovat. Cvičíte tedy vždy 20 sekund a 10 sekund odpočíváte a tímto způsobem stále dokola. Aby bylo vaše cvičení vyvážené doporučuje se poměr zátěže a odpočinku 1:3, v Tabatě je poměr zátěže a odpočinku 2:1.

Jak na to?

Začněte krátkým zahřátím, ať už je to 15 minut běhu, skákání přes švihadlo či jízdy na kole. Důležité je, abyste měli k dispozici měřič vašich intervalů, ten si můžete nastavit na telefonu či počítači. Tyto měřiče jsou běžně dostupné i online. Měřič by vám měl stopovat 20 vteřin tréninku, vydat zvukový signál a následně měřit 10 vteřin odpočinku. Cvičte po dobu 20 sekund co nejintenzivněji můžete a co největší počet opakování. U Tabaty je nesmírně důležité nasazení a dodržení časového intervalu. Určete si sami kolik cviků a v kolika opakování je provedete. Cvičení můžete zaměřit na nohy, zadek, ruce i bříško. Tento trénink si dopřávejte minimálně 3-4 krát týdně a zpestřete si Tabatou svůj fitness trénink. Začněte na 5 intervalech (5 x 20 sekund) a přidávejte postupně další.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button