Nezařazené

Počítají se energetické nápoje jako tekutiny?

Energetické nápoje bývaly něčím, co byste dříve našli na čerpacích stanicích, prodávané „kamioňákům“, kteří potřebovali zůstat na cestách vzhůru – ne zrovna zdravé jídlo. Ale staly se stále populárnějšími a mainstreamovými a mnoho lidí je používá jako náhražku kávy.

Energetické nápoje obsahují kofein jako hlavní složku. Obvykle obsah kofeinu v energetických nápojích daleko převyšuje obsah jiných kofeinových nápojů, jako je káva nebo cola. Tyto nápoje mohou také obsahovat další stimulanty, jako je L-karnitin, guarana a taurin, stejně jako přidaný cukr.

Pravidelná konzumace těchto nápojů může mít negativní účinky na nervový systém – je to však stále nápoj, a to vyvolává otázku, do jaké míry poskytují hydrataci.

Voda vs. energetické nápoje

Voda je bezpochyby zdravější a hydratující než energetické nápoje. Vzhledem k tomu, že energetické nápoje mají tendenci mít vysoký obsah cukru a kofeinu, obsahují menší množství vody, 89 procent hmotnosti. I když budete stále získávat hydrataci z vody, kterou tyto nápoje obsahují, budete také dostávat spoustu přidaných cukrů a vysoké množství kofeinu. Navíc pitná voda nepředstavuje žádná zdravotní rizika, zatímco energetické nápoje mají seznam potenciálních vedlejších účinků.

energy drink-plechovka

Výživová fakta energetických nápojů

Široká škála nápojů spadá do kategorie energetických nápojů a jejich nutriční údaje se také velmi liší. NCCIH poukazuje na to, že energetický nápoj o objemu 0,5 litru může obsahovat až 240 miligramů (mg) kofeinu. Na seznamu USDA pro standardní energetický nápoj se mezitím uvádí, že jedna plechovka o objemu 0,33 litru obsahuje 160 kalorií, 38 gramů (g) přidaného cukru a 108 mg kofeinu. To je přibližně stejné množství cukru v plechovce koly a srovnatelné množství kofeinu jako to, co získáte ze šálku kávy. Kofein je mírné diuretikum (neboli způsobí, že budete více močit), nápoje s kofeinem nepřispívají k dehydrataci, hlavně proto, že energetické nápoje jsou většinou hmotnostně voda.

Mnoho značek nabízí odrůdy bez cukru jako nízkokalorickou variantu. Pokud se rozhodnete pro energetický nápoj bez cukru, ušetříte kalorie a cukr. Mějte na paměti, že tyto nápoje bez cukru budou pravděpodobně obsahovat umělá sladidla.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button