Nezařazené

Jarní bylinky na vašem stole – 1. díl

Na počátku jara je počasí nestálé. Jeden den je teplejší a další může být lehce zasněžen. Jemné bylinky teplotní výkyvy nevydrží, ale stále existuje spousta rostlinek, kterým se bude dobře dařit i za těchto podmínek. Zkrátka a jednoduše nějaké ty dvě, tři chladnější rána přežijí.

Koriandr

Barevné odrůdy: bílá, růžová

Co vyžaduje: částečný stín, ale i slunce

Jaká půda: středně vlhká, dobře odvodněná půda

Semena koriandru se vysazují na začátku jara, cca dva týdny před posledním datem mrazu ve vaší oblasti. Není zrovna lehké tohle zajistit, když i předpověď počasí se mění ze dne na den, ale určitě si poradíte. Semena totiž snesou lehkou sněhovou pokrývku a vyklíčí až v okamžiku, kdy je dostatečné teplo, což je výhoda.

Listy koriandru lze nakrájet a použít do polévek a masových omáček, které se po dokončení vaření jednoduše nasypou na pokrm. Nepoužívejte nezralá semena, protože jsou hořká.

Meduňka

Barevné varianty: Bílá až světle žlutá

Co vyžaduje: částečný stín střídavě se sluncem

Jaká půda: suchá až středně vlhká, dobře odvodněná půda

Tato báječná bylina vydrží i bláznivé dny předjaří. Zvažte její výsadbu v nádobě zapuštěné do země, protože se může nekontrolovatelně šířit, pokud dostane příležitost. Semena zasaďte v interiéru asi 6 až 8 týdnů před posledním mrazem nebo venku – bezprostředně po posledním očekávaném datu mrazu. Jedlé listy lze přidat do salátů, polévek, omáček a zeleniny. Listy lze také použít k aromatizaci čajů a sušené listy se často přidávají do potpourri.

Brutnák

Barevné odrůdy: Modrá

Co vyžaduje: částečný stín i slunce

Jaká půda: suchá až středně vlhká, dobře odvodněná půda

Tato nádherná bylina si zaslouží své místo v zahradě. Listy brutnáku se používají do salátů, květy jsou jedlé. Jakmile slunce začne v druhé polovině léta pálit půdu, tato chladnokrevná bylina může odumřít.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button