KrásaPrevencePřírodní léčba

Citronová tráva: silný antioxidant i repelent v jednom

Citronová tráva je léčivá rostlina, která má vůni podobnou citronu. Když jí seříznete listy, nádherně se rozvoní. Lze ji použít k léčbě různých nemocí, zejména žaludečních problémů.

Tato rostlina vlastní mnoho přízvisek, říká se jí také citronový balzám, citronová třtina nebo citronová verbena. Pěstuje se hlavně v Chile, Ekvádoru a Peru. Její vědecký název je Cymbopogon citratus. Rostlinu lze zakoupit v některých obchodech se zdravou výživou nebo na některých trzích ve formě čaje.

K čemu slouží, jaké má vlastnosti a jak se používá

Citronová tráva je bohatá na terpeny, flavonoidy a fenolové sloučeniny, které poskytují antioxidační účinek. Z tohoto důvodu poskytuje řadu zdravotních výhod. Zlepšuje trávení a léčí žaludeční nemoci. Má také zjevně antibakteriální účinek a díky svému spazmolytickému účinku, pomáhá zklidnit žaludek.

Nezapře v sobě ani další potenciály:

  • Chrání srdce
  • Reguluje krevní tlak a hladinu cholesterolu
  • Má protirakovinné účinky
  • Je bohatá na antioxidanty
  • Snižuje otoky, má močopudné účinky, pomáhá vylučovat přebytečnou tekutinu z těla
  • Zmírňuje chřipku, tlumí kašel, astma
  • Aromaterapeutické vlastnosti

Na další účinky proti úzkosti, léku na nespavost a depresi si musíme ještě počkat. Probíhají studie, které by měly tento fakt potvrdit.

Citronová tráva je také vynikajícím přírodním repelentem proti hmyzu, jako jsou mouchy a komáři. Může být konzumována ve formě čaje nebo použita ve formě obkladů k uklidnění bolestivých svalů.

Jak si vyrobit čaj?

Vnitřní užití: 1 čajovou lžičku nasekaných listů dejte do šálku a zalijte vroucí vodou. Zakryjte, nechte odstát, přeceďte a vypijte. Denní množství je v rozmezí kolem 3 až 4 šálků.

Obklady: do čaje namočte kousek čisté tkaniny a poté naneste na bolavou oblast. Nechte působit alespoň 15 minut.

Kromě toho se z citronových listů získává éterický olej, který slouží k aromaterapii a ke zmírnění příznaků chřipky nebo jako již zmíněný repelent.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button