PrevenceRady a tipy

Mandlové mléko a jeho zdravotní benefity

Patříte mezi ty, kterým se v kavárně rozsvítí oči, když se jich obsluha zeptá, zda si dají do kávy mandlové mléko? Mandlové mléko je skvělou alternativou kravského mléka. Je hutné, má jemnou chuť a přidat ho můžete do jakéhokoliv pokrmu, do kterého běžně dáváte mléko. V dnešním článku si posvítíme na zdravotní výhody, které vám konzumace mandlového mléka nabízí.

Rostlinná mléka

Alternativou klasického kravského mléka se v posledních letech stala rostlinná mléka vyrobená z obilí, ořechů či semínek. Dnes je již seženete v mnoha obchodech a zdravých výživách, které nabízí rozmanitý výběr rostlinných mlék od ovesného, lískooříškového, kokosového, rýžového či sojového. Tato mléka v sobě ukrývají řadu vitamínů a minerálních látek, v podstatě přejímají všechny výživového vlastnosti z původní ingredience.

Zdravotní výhody

Při pravidelném užívání a dopřávání si mandlového mléka se preventivně chráníte proti řadě onemocnění a přinášíte organismu spoustu zdraví. Jaké zdravotní výhody vám přináší konzumace mandlového mléka?

Prevence rakoviny

Bylo prokázáno, že mandlové mléko přispívá ke snížení rizika vzniku rakoviny prostaty. Vzhledem k tomu, že je mandlové mléko bohaté na mononenasycené tuky, může hrát také roli jako prevence rakoviny děložního čípku. Zvýšená konzumace mononenasycených mastných kyselin je spojena se snížením rizika vzniku hepatocelulárního karcinomu (vzácné formy rakoviny jater) a rakoviny prsu.

Ztráta váhy 

Mandlové mléko obsahuje poměrně málo kalorií, což se vám hodí především v čase, kdy se snažíte zredukovat svou dosavadní váhu. Ve srovnání s klasickým polotučným  mlékem, které má 50 kalorií na 100 ml, obsahuje mandlové mléko pouze 40 kalorií na 100 ml, a to mluvíme o mléku polotučném. Mandlové mléko je tedy skvělou náhradou kravského mléka i během redukčních diet. Mandlové mléko přináší i další výhodu týkající se hladiny cukru v krvi. Minimálně ji totiž ovlivňuje, hladinu cukru v krvi. Mandlové mléko vám přináší zdraví a energii, ne uložené tuky.

Pečuje o kardiovaskulární systém

Zdravé tuky obsažené v mandlovém mléce výrazně přispívají zdraví srdce. Nahrazení nasycených tuků jinými mono a polynenasycenžmi tuky vám pomáhá chránit zdraví vašeho srdce a preventivně se chráníte před vznikem ischemické choroby srdeční. Mandlové mléko pomáhá také snížit hladinu špatného LDL cholesterolu a zároveň zvyšuje hladinu dobrého HDL cholesterolu.

Silné zuby a kosti

Bojíte se, že když vynecháte kravské mléko, že se oslabí vaše kosti a zuby? Nebojte se, i když mandlové mléko neobsahuje tolik vitamínu D a bílkovin v jedné porci, stále vitamín D obsahuje a pomáhá také udržet vaše kosti a zuby silné a zdravé. Konzumace mononenasycených mastných kyselin je jedním ze způsobí, jak předcházet vzniku osteoporózy.

Antioxidační účinky

Mandlové mléko je bohaté na vitamín E, který je silným antioxidantem. Antioxidanty bojují proti volným radikálům ve vašem těle a snižují poškození, které vytváří. Chrání tedy před chemickými látkami, které konzumujete prostřednictvím potravin, vdechovanému smogu i vlivem slunečního záření. Mandlové mléko vám pomáhá k udržení zdravé pokožky a zpomaluje proces stárnutí.

Zpomaluje proces Alzheimerovy choroby

Na Alzheimerovu chorobu v současnosti neexistuje žádný lék, ale existuje mnoho způsobů, jak postup této nemoci zpomalit. Vitamín E hraje klíčovou roli ve zpomalení rozvoje této nemoci.

Nutriční hodnoty

Jedna sklenice mandlového mléka (150-200 ml) přibližně obsahuje:

 • 40 kalorií
 • 2 g sacharidů
 • 1 g proteinu
 • 3 g tuku
 • 1 g vlákniny
 • 10 miligramů vitaminu E (50% DD)
 • 100 IU vitaminu D (25% DD)
 • 200 miligramů vápníku (20% DD)
 • 500 IU vitaminu A (10% DD)
 • 16 mg hořčíku (4% DD)
 • 40 mg fosforu (4% DD)

Dopřávejte si mandlové mléko pravidelně, ať už zakoupené nebo domácí, které si snadno vyrobíte doma. Poslední výhodou mandlového mléka je to, že ho mohou konzumovat i lidé, kteří trpí nesnášenlivostí na laktózu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button