PrevenceRady a tipy

6 způsobů, jak se ráno probudit brzy bez pocitu únavy

Kdykoli se mluví o spánku, většina lidí si myslí, že bychom měli každý den spát asi 6 až 8 hodin; nejnovější studie však naznačují, že toto obecné tvrzení ve skutečnosti realitě příliš neodpovídá.

Přesněji řečeno, Centrum pro výzkum spánku ve Velké Británii nyní uvádí, že důležitější než množství spánku je jeho kvalita. Navíc optimální délka se u každého jednotlivce liší, průměrně to může být 5 až 9 hodin.

Na základě tohoto tvrzení se tedy zdá, že je možné si dostatečně odpočinout i po pouhých 6 hodinách spánku, jestliže bude hluboký a klidný. Navíc existují praktické kroky, které můžete podniknout, abyste se probudili brzy a necítili se unavení. Zde je 6 rad, jak na to.

Žádná káva, alkohol ani čokoláda před spaním

Pokud si chcete v noci vychutnat hluboký a klidný spánek, je nutné, aby nebyl ničím narušován. Zdá se, že může trvat až 4 hodiny, než upadneme do skutečně hlubokého snění; proto pokud se v noci budíte každé 3 hodiny, je jasné, že jste ráno unavení.

U některých potravin či nápojů je vědecky prokázáno, že narušují naše trávení i klidnou noc; patří sem například káva, červené víno a mléčná čokoláda, protože patří mezi stimulanty. Pokud je to možné, vyhněte se konzumaci těchto produktů po šesté hodině večerní.

Těsně před spaním si dojděte na toaletu

Než usneme, mnoho z nás tráví čas předtím před televizí, u knihy či při videohře. Mezitím se náš močový měchýř pomalu plní, protože ledviny pracují neustále, i během noci. To znamená, že pokud močový měchýř večer nevyprázdníte, můžete očekávat, že vás brzy ráno vyruší ze spánku naléhavá potřeba. Proto je lepší navštívit toaletu před spaním, přestože se vám možná nechce nutně.

Ujistěte se, že váš pokoj odráží základní principy Feng Shui

Feng Shui je staré čínské umění, které má základ v západních hodnotách a logice. Tím, že budete dodržovat jeho základní principy a zorganizujete si podle nich svou ložnici, pomůže vám ke kvalitnějšímu odpočinku.

Je například důležité, aby postel byla umístěná tak, abyste z klidové polohy dohlédli na dveře, ale neleželi přímo proti nim. Poskytuje vám to silný pocit bezpečí během spánku. Také barvy mohou mnohé ovlivnit; doporučovány jsou například tzv. barvy kůže od bílé přes béžovou až po čokoládově hnědou nebo tóny přirozeně se vyskytující v přírodě, například pastelově modrá či zelená.

A co dělat po probuzení?

Pozitivní myšlenky

Zaměřte se na něco pozitivního hned, jak ráno otevřete oči. Pocity stresu a úzkosti vám mohou zhoršit každé ráno a zvýšit hladinu kortizolu v našem těle. Právě to v nás může zanechat pocit únavy a letargie i po dobrém spánku, takže pozitivní myšlení je v tomto případě vhodná prevence.

Některé dny může být pozitivní myšlení těžké, proto buďte proaktivní a zaznamenávejte si do diáře nejen nepříjemné zkoušky a úkoly, ale také oslavy, kina a další události, na které se můžete těšit.

Ranní cvičební režim

I když se možná po probuzení necítíte unaveni, tento pocit bdělosti může rychle zmizet, pokud jej nepovzbudíte. Právě zde může pomoci cvičební plán, protože má potenciál okamžitě zlepšit vaši náladu a vaši schopnost soustředit se.  Je to proto, že jednoduché cvičení, jako je například rekreační běh, uvolňuje do krevního oběhu endorfiny a další chemikálie, které mohou v určitých případech zmírnit symptomy stresu, letargie a dokonce i bolest.

Hydratace

Podle některých studií má vliv na naši náladu také nápoj, který po ránu pijeme i jeho množství. Začněte svůj den se sklenicí vody s citronovou šťávou, která vám dodá potřebnou dávku vitaminu C, rozproudí váš metabolismus a dodá vám energii.

Co se týká teplých nápojů, pokuste se vyvarovat každodenního pití kávy. Přestože kofein je považován za stimulant, vědci prokázali, že naše tělo si na účinky této látky postupně zvykne a dávky musíme neustále zvyšovat, abychom dosáhli stejných výsledků. Právě kvůli tomu byste měli kávu pít pouze v případech, kdy se cítíte extrémně unavení, a spolu s ní vypít dostatek jiné tekutiny, protože kofein podporuje dehydrataci.

Zdroj

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button