Co je antidekubitní matrace?
Dekubity neboli proleženiny jsou velmi nepříjemnou zdravotní komplikací, která zhoršuje zdravotní stav u osob dlouhodobě upoutaných na lůžko. Prevencí proti vzniku proleženin může být vhodně zvolená antidekubitní matrace.
Proleženiny tedy, nepříjemné otlaky trápí nejen seniory, ale i osoby v dlouhodobé rekonvalescenci a dlouhodobě ležící. Na počátku vzniká na těle otlak v místě, kde nemůže volně proudit krev, která dané místo okysličuje. Typicky se jedná o lokty, bedra, tkáň odumírá a v místě vzniká otevřená rána, která je vstupní branou pro infekce.
Pro oslabený organismus mohou dekubity představovat obrovskou zátěž. Jsou velmi bolestivé a jejich léčba je téměř nemožná. Důležitá je především prevence, která zabrání tomu, aby hluboké proleženiny vůbec vznikly.
Jak zabránit dekubitům?
V první řadě je nutné ležícího pacienta pravidelně a dostatečně polohovat. Pokud trvá upoutání na lůžko a neschopnost volného pohybu delší dobu, je na místě vážně uvažovat o pořízení antidekubitní matrace, která náročné polohování velmi dobře zastoupí.
U pacientů, kde je riziko vzniku dekubitů vážné je nutné dbát na důkladnou a dostatečnou hygienu. důraz by měl být kladený hlavně na umývání těžko přístupných míst a záhybů kůže. Po koupeli by mělo následovat pečlivé dosušení a aplikace krému. Tím, že zůstane kůže v dobré kondici a vyživená, se vznik dekubitů eliminuje.
V neposlední řadě je důležitým faktorem prevence vzniku proleženin kvalitní strava bohatá na bílkoviny a dostatečný pitný režim.
Jaké jsou druhy antidekubitních matrací?
Pokud se rozhodnete pro nákup antidekubitní matrace, máte na výběr ze dvou možností. Tou první je tzv. pasivní antidekubitní matrace, druhou možností je aktivní antidekubitní matrace.
Pasivní antidekubitní matrace
Tyto matrace jsou vhodné pro dekubity nižšího stupně. Na první pohled vypadají pěnové antidekubitní matrace jako ty klasické, ale uvnitř jsou rozdělené do anatomických zón s různou mírou tvrdosti.
Matrace pro prevenci dekubitů jsou vyrobené z kombinace kvalitních pěn, které tělo pacienta na několika místech nadlehčují a zmírňují tím tlak v místech, kde se tvoří otlaky.
U pasivních antidekubitních matrací je vhodné mít možnost je dobře kombinovat s polohovatelným roštem, aby bylo polohování pacienta vůbec možné, ale především bezpečné a pohodlné.
Vhodné je také vybrat matraci s pratelný rozepínatelným potahem s antibakteriální a voděodolnou úpravou, případně doplnit matraci o nepropustnou inkontinenční podložku.
Aktivní antidekubitní matrace
U aktivních matrací proti proleženinám je nezbytnou součástí elektrický kompresor, který do matrace vhání pod tlakem vzduch. U dynamických antidekubitních matrací se jednotlivé vzduchové komory v pravidelných intervalech nafukují a vyfukují a dochází tak k jemné masáži a prokrvování tkání v místě, kde by mohly vzniknout proleženiny. U statických antidekubitních matrací dochází po nafouknutí pouze k nadlehčování těla pacienta v celé jeho délce.
Aktivní matrace mohou mít dvě podoby – jedna má formu podobnou bublinkové karimatce a pokládá se na klasickou matraci, ta druhá je kompletní matrace včetně pěnové vrstvy.
Podle čeho vybrat antidekubitní matraci?
Matraci vybírejte především podle zdravotního stavu pacienta, který jí potřebuje. U vyššího stupně proleženin je určitě vhodné investovat do kvalitní dynamické antidekubitní matrace, která vám nejen ušetří práci s náročným polohováním, ale také velmi významně pozvedne kvalitu života ležící osoby.
U aktivních antidekubitních matrací je vhodné dbát na hlučnost kompresoru a také na nosnost. U ležících pacientů s výraznou nadváhou, je zapotřebí vybrat matraci určenou pro nadměrnou zátěž a doplnit jí vhodným roštem a zpevněným rámem postele.
Stejně jako u klasických matrací se i antidekubitní matrace vyrábějí v různých rozměrech dle velikosti postele. Většinu matrací lze umístit jak na klasickou postel, tak i na běžné nemocniční lůžko.
Zdroj obrázků: Pixabay