Spolupráce

Tajemství štěstí? Pracujte s mírou a nezapomínejte dělat radost i sami sobě

Splnit termíny v práci, obstarat nákupy, uvařit a mezitím udělat s dětmi úkoly. Všední dny jsou plné povinností a na plnohodnotný odpočinek už často nezbývá čas. Naučte se myslet i na sebe a přečtěte si tipy, jak mít v životě méně stresu a více radosti. 

Obsah obrázku osoba, žena, exteriér, dámaPopis byl vytvořen automaticky

Zhruba 40 % obyvatel Evropské unie se potýká s nespavostí, úzkostí, anebo dokonce se silnou depresí. V Česku se pak se syndromem vyhoření potýkal každý pátý Čech, přičemž nejčastěji potká ty, jejichž profese vyžaduje velkou míru zodpovědnosti. Ať už za dodržení termínů, udržení rozpočtů, či záchranu lidských životů. Stres na pracovišti se ale stal nedílnou součástí pracovního dne napříč všemi profesemi. Tuto skutečnost ještě více umocňuje to, že i po konci pracovní doby je většina lidí stále takzvaně „na příjmu“ a řeší tak i maličkosti, které by počkaly do druhého dne. 

Vyplňte všední dny malými radostmi

Parfémy pro muže i ženy, kosmetika anebo nové oblečení, to všechno jsou střípky štěstí, které si můžete koupit. Radost si lze ale udělat i jinak než nakupováním. Prožívání štěstí z velké části stojí na nás samotných. Stačí se jen naučit uvědomovat si pocit radosti. Zkuste se alespoň jednou denně zastavit a vnímat, co se děje kolem vás. Může to být společná večeře s rodinou u jednoho stolu, horká koupel pro uvolnění těla i mysli anebo dobrá kniha, do které se začtete před spaním. Je prokázáno, že silné soustředění na konkrétní a přítomné věci a prožitky přináší pocit zklidnění. A ten jde ruku v ruce i s radostí. 

Odstřihněte se od práce

Jakmile skončí vaše pracovní doba, odložte služební telefon a nevšímejte si nepřečtených pracovních e-mailů ani dalších notifikací. Pokud zastáváte vedoucí pozici, domluvte se s kolegy na tom, že vám v případě náhlého problému zavolají. Po večerech se raději než e-mailům a řešení problémů za ostatní věnujte rodině, přátelům a koníčkům. Pevně vytyčené hranice mezi pracovním a osobním životem vám pomohou vyhnout se přemíře stresu, který je podle průzkumů druhým nejčastějším problémem na pracovištích v EU. Snažte se také nepracovat přesčas a alespoň jednou za rok si dopřejte dvoutýdenní dovolenou. 

Zdroj použtých fotografií: Unsplash.com

Podobné články

Back to top button