Rady a tipy

Co je to létající jóga a jak ji praktikovat?

Co je to létající jóga a proč ji musíte vyzkoušet i vy? Probuďte v sobě dítě a ponořte se do nového koníčku, který je prospěšný pro vaše fyzické i psychické zdraví.

Co je to létající jóga?

Aerojóga, létající jóga, flying yoga, antigravity yoga či jóga beztíže je nejnovějším přírůstkem jógové rodiny. Její obliba začala stoupat od devadesátých let dvacátého století a v současné době existují studia, kde se můžete aerojóze věnovat, téměř po celém světě. Jak takové místo, kde se cvičí jóga beztíže, vypadá? Studio je vybaveno hamakami, tedy lehkými sítěmi, které jsou připevněny ke stropu a zpravidla hrají všemi barvami od růžové, přes oranžovou, modrou, zelenou, fialovou až například po hnědou. Jógové studio tak vypadá přátelsky a má ve vás produti dětskou hravost, kterou při cvičení v šátcích budete potřebovat.

Pro koho je aerojóga vhodná?

Stejně jako v běžné józe, také v té létající se provádějí jednotlivé cviky, které zlepší vaší flexibilitu, rovnováhu a výdrž. Cvičení aerojógy se může věnovat téměř kdokoliv, ale primárně je určena pro lidi, které trápí bolesti krku a zad a nebojí se viset hlavou dolů. Nosnost hamaky je 300 kilogramů, tudíž nemusíte mít obavy z toho, že by vás neunesla.

Jak probíhá lekce létající jógy?

Než se vydáte na svou první lekci létající jógy, dovolte nám, abychom vám řekli, jak bude probíhat. Součástí většiny lekcí je trénink tradičního jógového dechu, následovaný řádným protažením, posilování, potrénováním rovnováhy a na závěr samozřejmě nesmí chybět řádné protažení. Počítejte s tím, že během lekce dojde i na akrobatické prvky a pozice, ve kterých budete viset hlavou dolů. Rozhodně se ale není čeho bát. Při lekci zapojíte všechny svaly v těle a po skončení zažijete ohromnou úlevu, protože se dokonale protáhnete od hlavy až k patě.

Přínosy aerojógy

Po své první hodině létající jógy se budete cítit lehčí, šťastnější a spokojenější. Co vám ale přinese její pravidelné praktikování?

 • Podle studií vyšlo najevo, že aerojóga má pozitivní vliv na psychiku a snižuje riziko výskytu deprese.
 • Během létání vzduchem zmizí veškeré vaše starosti a budete se soustředit pouze na správné provádění jednotlivých cviků. Není tedy nijak překvapivé, že pravidelné návštěvy lekcí létající jógy pomáhají snižovat stres.
 • Pozitivní účinky aeroógy ale budou patrné i z vašeho obličeje, protože bude zářivější a vypnutější, díky dokonalému prokrvení, ke kterému dojde během doby, kdy budete viset hlavou dolů.
 • Zároveň dojde k řádnému protažení všech svalů v těle a po pravidelném docházení na lekce létající jógy se zlepší váš postoj a budete chodit vzpřímeně.
 • Nesmíme ale zapomínat ani na spalování kalorií. Antigravity jógou během hodiny můžete spálit až 300 kalorií.
 • Aerojóga snižuje také riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění.
 • Lidé, kteří se věnují antigravity józe jsou flexibilní, mají skvělou rovnováhu a také jsou silní.

Vhodné oblečení pro antigravity jógu

Než se vydáte na svou první lekci, ujistěte se, že máte vhodné oblečení. Čím delší kalhoty si oblečete, tím lépe. To samé platí o vrchním dílu vašeho sportovního oděvu – nebojte se vzít si dlouhé rukávy. Snažte se rovněž vybrat triko, které je přiléhavé a zůstane na stejném místě i při cvičení. Volba oděvu je důležitá nejen z pohledu vaší bezpečnosti, ale také hygieny.

Kdy je lepší lekci létající jógy vynechat

Chtěli byste si létající jógu vyzkoušet na vlastní kůži a láká vás čelit výzvám, které na vás během lekce čekají? Přestože jsme uvedli, že aerojóga je vhodná téměř pro každého, existují okolnosti, kdy je lepší hodinu jógy vynechat a dopřát si místo ní odpočinek. Kdy je lepší zůstat doma a nezúčastnit se aerojógy?

 • Antigravity jóga není vhodná po úrazu hlavy. Raději počkejte, dokud nebudete zcela v pořádku.
 • Lekci vynechte i v případě, že máte kýlu a čeká vás operace. I pokud netrpíte bolestmi, není cvičení v šátku hlavou dolů vhodné.
 • Ženy, které mají právě menstruaci by měly lekci také vynechat. Případně se vyvarovat pozic prováděných vzhůru nohama, které při periodě nejsou lektory doporučovány.
 • Hodinu si nechte ujít i v případě, že máte infekci či zánět ušních a nosních dutin a krku.
 • Těhotné ženy by měly létající jógu raději vyměnit za předporodní cvičení a vrátit se k ní raději až po porodu.

Nebojíte se výšek, rádi čelíte výzvám a nevadí vám viset hlavou dolů? Vyzkoušejte lekci létající jógy a udělejte něco pro své zdraví. Podívejte, kde se ve vašem okolí pravidelně konají lekce aerojógy a dopřejte si pořádné protažení v kombinaci s posilováním a trénováním rovnováhy.

Zdroj textu: www.healthline.com, dum-jogy.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button