Spolupráce

Co jsou medicinální houby?

Jsou pro vás houby jen oblíbenou přísadou polévky? Pak je možná čas si trochu rozšířit obzory! Ať patříte mezi milovníky hub, či jen dbáte na své zdraví, medicinální houby by ve vašem jídelníčku rozhodně chybět neměly. Tím spíše v období chřipek a nachlazení, kdy je naše obranyschopnost v ohrožení více než kdy jindy. V následujících řádcích vám proto prozradíme nejen blahodárné účinky medicinálních hub na lidský organismus, ale také vás seznámíme s jednotlivými druhy, které stojí za vyzkoušení. 

Houby s dlouhou tradicí

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jsou medicinální houby jen dalším trendem v oblasti zdravé výživy, opak je pravdou. O jejich prospěchu lidskému zdraví věděli už naši předci. První známky o jejich užívání se objevují už ve starověkém Egyptě, oblíbené však byly také v tradičním čínském, japonském či ruském léčitelství. Není tak divu, že se jejich užívání pomalu vrací „do módy“ a stávají se nedílnou součástí celostní medicíny a dalších alternativních směrů léčby a prevence řady nemocí. 

Není houba jako houba

Přestože na první pohled se od běžných (zejména dřevokazných) hub příliš neliší, tajemství účinků medicinálních hub se ukrývá v celé řadě užitečných látek, které obsahují. Příkladem, který mluví za vše, jsou především obsažené beta glukany, které přijdou vhod při probíhajícím zánětu či oslabené imunitě. 

Vzhledem k obsahu bohatého množství antioxidantů se medicinální houby velice často skloňují také v souvislosti s prevencí rakoviny a souvisejících obtíží. Je však na místě dodat, že všechny dosavadní výzkumy prokazovaly tuto souvislost zejména z hlediska hormonální nerovnováhy. Pokud hledáte skutečně ověřené účinky, které se spíše než na tradiční čínské medicíně zakládají na vědecky ověřených faktech, za zmínku stojí příznivý vliv na celkovou vitalitu či třeba sportovní výkony. 

Konkrétní účinky navíc záleží nejen na velikosti dávky, ale také druhu medicinální houby, kterou užíváte. Zatímco v souvislosti s Reishi se uvádí především vliv na psychické zdraví, houby Shiitake bývají spojovány s příznivým účinkem na kardiovaskulární soustavu

Jaké jsou nejlepší medicinální houby?

Pokud patříte mezi zkušené mykology, opravdu velké množství hub, které řadíme mezi ty medicinální, vás pravděpodobně nepřekvapí. Velké popularitě se těší už zmiňované Reishi, českým názvoslovím lesklokorka lesklá, na kterou narazíme v prakticky každém kvalitním doplňku stravy na podporu imunity a vitality. Vhod přijde také velký obsah antioxidantů, vitamínů a minerálů, díky kterým je oblíbeným doplňkem stravy u osob trpících anémií. 

O něco méně známou zástupkyní medicinálních hub je také tzv. housenice čínská, kterou možná znáte spíše pod názvem Cordyseps. Pokud máte fóbii z hmyzu, raději se vyhněte hledání obrázků této houby – přežívá totiž cizopasením v tělech hmyzu, což se promítá do jejího nevábného vzhledu. Své vzezření však kompenzuje celou řadou pozitivních účinků, jako je snížení únavy a vyčerpání a podpora imunity či vytrvalosti.

Zatímco na výše uvedené medicinální houby pravděpodobně jen tak nenarazíte, outkovku pestrou už jste možná při procházce lesem někdy zahlédli. Tato dřevokazná houba svým vzhledem připomíná choroše a naprosto běžně roste i u nás. Pochlubit se může především velkým obsahem beta glukanů, které podporují přirozenou obranyschopnost a vitalitu celého těla. 

Posledního zástupce, na kterého se dnes podíváme, ocení především milovníci asijské kuchyně. Shiitake neboli houževnatec jedlý totiž nejen podporuje zdraví, ale také skvěle chutná! Ocení ji především ti, které trápí potíže s vnitřními orgány – podporuje například játra a srdce

Jak konzumovat medicinální houby?

Při pohledu na medicinální houby se vám (až na pár čestných výjimek) sliny nejspíš nesbíhají. Žádný strach, své zdraví můžete podpořit jejich konzumací ve formě tablet či prášku. Jelikož se však jedná o populární součást tradiční čínské medicíny, která láká mnoho podvodníků, kteří se snaží na její popularitě vydělat, buďte při výběru doplňků stravy obzvláště opatrní. Nezapomeňte si ověřit jak zdravotní nezávadnost a původ doplňku stravy (obloukem se vyhněte neověřeným výrobcům), tak obsah jednotlivých účinných látek. 

Zdroj obrázku: Pixabay

 

  

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button