Rady a tipyZdraví

Co se děje s tělem, když přestanete kouřit?

Chtěli byste konečně přestat s kouřením? Obecně se jedná o jeden z nejtěžších životních kroků, které ne každý zvládne. Mnoho lidí přestává s kouřením opakovaně, protože se k němu stále vrací. Dokud přijímáte nikotin, tělo chce další, proto příliš nefungují metody postupného odvykání nebo užívání doplňků s nikotinem, ať už v podobě žvýkaček, náplastí nebo různých sprejů. Důležité je přestat ze dne na den a jestliže pro to nemáte dostatek motivace, představíme si výhody, které tím získáte pro své zdraví.

Proč je tak těžké přestat?

Kouření tabáku je celosvětovou závislostí a to díky návykové vlastnosti nikotinu. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že přestat kouřit je obtížnější než vzdát se jakékoli jiné drogy. I když zná téměř každý rizika kouření cigaret, stále jsou na světě miliony lidí, kteří kouří. Odhaduje se, že jen v České republice kouří každý čtvrtý člověk starší 15 let. Povznášející a povzbuzující účinky cigarety jsou velmi žádoucí a droga sama o sobě téměř okamžitě vyvolá touhu po další porci nikotinu. Jakmile dokouříte cigaretu, ve vašem těle začne pomalu růst touha po nikotinu, což vede k vaší touze po další cigaretě.

Pro mnoho lidí je složité s kouřením přestat proto, že cigaretu používají jako prostředek, jak se zbavit stresu. Pokaždé, když se ocitnou ve stresu, okamžitě začnou myslet na to, jak se s cigaretou uvolní a bude jim lépe. Když však přestanete kouřit, vaše tělo se může začít uzdravovat. I když tento proces může trvat delší dobu, je možné se vrátit na předchozí úroveň zdraví než jste začali kouřit a snížit riziko rakoviny plic a snížené kvality života.

Konec kouření a jeho výhody.

Výhody odvykání kouření

Mezi hlavní výhody odvykání kouření patří mimo jiné zlepšení zdraví srdce, zvýšení hladiny energie, snížení stresu a úzkosti, bělejší zuby a zlepšení plodnosti.

Kapacita dechu

Jakmile přestanete kouřit, řasinky ve vašich plicích začnou znovu růst a snížíte riziko rozedmy plic, což znamená, že se vaše dechová kapacita začne znovu zvyšovat, což vám umožní být aktivnější.

Energie

Ačkoli cigarety mají povzbuzující vlastnosti, zhoršují také celkovou hladinu energie. Snížením krevního oběhu a omezením dechové kapacity cigarety znesnadňují správné fungování metabolismu a vytváření energie.

Úrovně stresu

I když jsou cigarety často používány pro své sklony k úlevě od stresu (krátkodobý výsledek nikotinu), mohou také zvýšit hladinu stresového hormonu v těle, zvláště když svému tělu tuto drogu na delší dobu odepíráte.

Plodnost

Není sporu o tom, že kouření má negativní dopad na plodnost, takže pokud se snažíte mít dítě, vynecháním cigaret z denního příjmu podpoříte krevní oběh a šance na početí.

Péče o kůži

Karcinogeny a další chemikálie v cigaretách, stejně jako toxiny v samotném kouři, začnou odbarvovat vaši pokožku a mohou zvýšit riziko vrásek a stařeckých skvrn. Odstraněním tohoto zvyku ze svého života můžete zabránit příliš rychlému stárnutí pokožky.

Délka života

Kouření cigaret je ve skutečnosti příčinou téměř 50 procent úmrtí souvisejících s rakovinou. Nekouřením se můžete chránit před rizikem rakoviny úst, plic, krku, jícnu a močového měchýře . Dokonce i srdečním problémům, jako je vysoký krevní tlak, lze potenciálně předejít tím, že přestanete kouřit.

Lepší dech

Nikdo nechce cítit kouř pokaždé, když otevřete ústa, nebo když stojí vedle vás v metru. Nekouření zlepší váš pach a také vůni vašeho domu a šatníku.

Časová osa odvykání kouření

Když přestanete kouřit, v závislosti na tom, jak dlouho jste předtím kouřili, se může časová osa vašeho zotavení změnit. Někteří lidé přestanou kouřit ze dne na den a odvykání zvládají bez větších problémů. Pro jiné může jít o velmi náročné období. Obecně však platí, že poté, co přestanete kouřit, se vaše tělo po uplynutí této doby začne léčit následujícími způsoby.

  • 1 den: Podrážděnost a zvýšená úzkost, stejně jako touha po nikotinu a náchylnost k tlaku vrstevníků.
  • 1 týden: Závratě, bolesti hlavy, zvýšená chuť k jídlu, podrážděnost, chutě, únava a nespavost.
  • 1 měsíc: Únava, hlad a tvorba hlenu/hlenu. Častý je také neklid a nuda.
  • 6 měsíců: Nostalgie po kouření, ale žádné silné chutě, pokud dotyčný není vystaven přímému tlaku vrstevníků.
  • 1 rok: Řasinky v plicích opět začínají růst, dušnost by měla být pryč. Znatelné je i zvýšení energie.
  • 5 let: Vaše riziko vnitřního krvácení je nyní stejné jako u nekuřáka.
  • 10 let: Riziko rakoviny kleslo na 50 % rizika pokračujícího kuřáka.
  • 15 let: Vaše riziko ischemické choroby srdeční je stejné jako u někoho, kdo nikdy nekouřil.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button