Domácí loupáky, rohlíky či rustikální bagety. Pusťte se do pečení domácího pečiva
Nouzový stav přetrvává a ještě chvíli bude. Co nejvíce času se tak snažíme trávit v bezpečí svých domovů a nevystavovat se příliš kontaktu s větším množstvím osob. Nejenže tak v domácím prostředí vymýšlíme nové a nové kreativní činnosti, ale hojně se pouštíme i do pečení čerstvého pečiva. Díky tomu efektivně využijete váš volný čas a nemusíte každý druhý den do pekárny. Vyzkoušejte si proto doma upéct domácí rohlíky, loupáky či bagetky. Není to tak složité, jak se na první pohled může zdát.
Domácí rohlíky
Není nad čerstvý rohlík k snídani s máslem a se šunkou, popřípadě marmeládou. Rohlíky jsou celkem specifickým českým typem pečiva, se kterými se jinde příliš nesetkáte. Většinou se jedná spíše o bagety, ale klasický rohlík je jen jeden. Na jejich přípravu budete potřebovat:
- 1 kg hladké mouky
- 550 ml plnotučného mléka
- 1 kostka droždí
- 120 ml sádla či másla
- 3 lžičky soli
- 3 lžičky cukru
- 100 g másla
- 1 vejce
- sezam/mák/hrubozrnná sůl/kmín
Odlijte si část z odměřeného mléka, které mírně ohřejete, mělo by být vlažné. Přidejte do něj rozdrobenou kostku droždí, kterou důkladně promícháte, přidejte lžičku mouky, trochu cukru a soli. Nechte vzejít kvásek.
Do větší mísy vsypte zbytek mouky, soli, cukru, rozpuštěné sádlo či máslo, zbytek másla a nakonec i připravený kvásek. Důkladně směs prohněťte. Mísu s těstem posypte trochou mouky a dejte na místo, kde je teplo. Efektivně funguje i trik s větší mísou. Mísu s těstem vložte do větší mísy, kterou jste předem naplnili teplou vodou, přikryjte ji utěrkou. Díky tomu vám těsto vykyne za 30 minut.
Vykynuté těsto si poté rozdělte na 20 bochánků a každý vyválejte na cca 0,3 mm tlusté placky, ideální je tvar trojúhelníku. Každou připravenou placičku potřete rozpuštěným máslem a zamotejte do tvaru rohlíku. Nechte ještě 15 minut dokynout. Nakonec rohlíky potřete rozšlehaným vajíčkem, posypte solí, kmínem, semínky, co máte rádi. Pečte na 220 stupňů cca 15 minut.
Makové loupáky
Makový loupák s kakaem k snídani milují především vaše děti. Dopřejte jim tuto dobrotu pravidelně a nechte vaši domácnost provonět vůní čerstvě upečených loupáků. Na jejich přípravu budete potřebovat:
- 500 g hladké mouky
- 300 ml mléka
- 50 g másla
- 100 g cukru
- 1/2 lžičky soli
- 20 g čerstvého droždí či pytlíček sušeného
Do mísy si odvažte mouku, přidejte cukr, sůl a sušené droždí. Používáte-li čerstvé, nechte si ve vlažném mléce s cukrem a solí vzejít kvásek. Nalijte si do hrníčku mléko, ohřejte a přidejte máslo. Nalijte do mísy. Směs důkladně uhněťte, přikryjte moukou a nechte cca 30 minut kynout. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem.
Po vykynutí těsto rozválejte na tlustý kruh a rozřízněte jej jako pizzu na 8 dílů. Každý kousek rozválejte na ovál a srolujte. U každého přehybu byste do těsta měli zabořit prsty, aby se pořádně spojilo. Konec těsta zamotejte pod vzniklý loupák, aby se během pečení nerozmotal. Ohněte kraje do tvaru loupáku.
Na plechu nechte loupáky přikryté utěrkou ještě 10 minut dokynout. Potřete loupáky rozšlehaným vajíčkem a posypte mákem. Pečte v troubě na 180 stupňů po dobu alespoň 10 minut.
Rustikální bagety
Patříte spíše mezi příznivce baget? Milujete chuť rustikální bagety, ve které nemusí chybět sušená rajčátka či olivy? Vykouzlete si rustikální bagety i u vás doma. Připravte si na 3 bagety:
- 250 g celozrnné špaldové mouky
- 250 g hladké mouky na
- 100 g strouhaného sýra
- 375 ml studené vody
- 25 g krémového balzamika
- 12 g čerstvého droždí
- 10 g soli
- 1 lžíce olivového oleje
- hrubá mouka na podsypání
Při zpracování těsta použijte velký robot, máte-li ho k dispozici. Smíchejte v míse vodu, mouku a přidejte balzamiko. Míchejte cca 3 minuty v robotu či směs zpracujte ručně. Přidejte rozdrobené droždí a míchejte na nejvyšší rychlost cca 7 minut. Nakonec přidejte sýr, sůl a vlijte olivový olej. Na vysokou rychlost míchejte cca 3 minuty.
Takto zpracované těsto nechte 3 hodiny kynout na teplé místě přikryté nejlépe potravinovou fólií. Vykynuté těsto si na pomoučené ploše zpracujte do tvaru 3 baget, přičemž pruhy těsta zpracujte do tvaru spirály. Předtím než vložíte bagety do trouby, postříkejte stěny trouby vodou. Pečte nejdříve při 250 stupních cca 2 minuty, následně teplotu snižte na 200 a dopékejte 20 minut dozlatova.
Dopřejte si bagetu s vaší oblíbenou pomazánkou, vytvořte si z ní chutný sendvič či ji konzumujte jen tak s kvalitním sýrem a ovocem.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos