JídloPrevence

Draslík v lidském těle I. – Jeho vliv na naše zdraví.

Draslík je jedním z nejdůležitějších elektrolytů v našem těle. Je důležitý pro fungování všech tělesných buněk, tkání i orgánů. Pomáhá regulovat množství vody v těle a udržovat správné pH. Podporuje činnost kosterní a svalové soustavy, udržuje pravidelný srdeční rytmus.

Mezi příznaky nízké hladiny patří bolesti hlavy, křeče v nohách, dehydratace, bušení srdce, nevolnost, závratě v důsledku poklesu krevního tlaku.

Podporuje mozkové funkce

Draslík má klíčovou roli při podpoře fungování mozku. Stimuluje mozkovou aktivitu a zvyšuje kognitivní funkce. Jeho nedostatek může být příčinou různých zdravotních potíží i onemocnění, mezi jinými i riziko vzniku cévních mozkových příhod.

Má vliv i na vyšší mozkové funkce – učení a paměť.

Zabraňuje vzniku svalových křečí

Svalové křeče jsou běžným následkem nedostatku draslíku v těle. Konzumací potravin bohatých na draslík můžete těmto nepříjemným a někdy i bolestivým stavům zabránit.

Reguluje stresové hormony

Draslík je důležitým prvkem zejména pro ty, kteří čelí stresu a mají vysokou míru úzkosti, pomáhá zmírňovat stres a upravuje stresové hormony v těle, především kortizol, při jehož nadměrném výskytu dochází k přibývání na váze, změnám nálady, zvýšené úzkosti, poruchám spánku, únavě, tvorbě akné či bolestivosti svalů.

Podporuje kardiovaskulární zdraví

Dostatečné množství draslíku v těle může pomoci snížit riziko výskytu kardiovaskulárních chorob a to především díky tomu, že pomáhá snižovat krevní tlak.

Podporuje zdravý metabolismus

Pomáhá tělu zpracovat potraviny, zrychlí metabolismus a pomáhá spalovat větší množství kalorií.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button