Glaukom: Tichý zabiják vašeho zraku
Většina očních vad a onemocnění má v dnešní době snadné řešení. Slyšeli jste ovšem o nebezpečném onemocnění, jakým je glaukom? Glaukom, nazývaný také jako zelený zákal, je onemocnění známé již od dob antiky. Jeho název je odvozen z řeckého slova „glaukos“. Onemocnění často vede k neočekávané slepotě, protože bývá odhaleno až v pokročilém stádu, kdy už způsobilo nenapravitelné škody na sítnici.
Podle Světové zdravotnické organizace trpí zákalem kolem 67 milionů lidí a z toho se u 45 miliónů pacientů předpokládá úplná slepota, jakožto důsledek této choroby. Jelikož je to onemocnění, díky kterému vznikají trvalé následky, hraje zde velmi důležitou roli prevence a pravidelné kontroly.
Co je glaukom
I když je českým termínem označován jako zákal, je toto označení zcela chybné. Toto jméno dostal již dříve, díky vzhledu oka při svém konečném stádiu, kdy dojde k mírnému zakalení rohovky. Glaukom ovšem vzniká v důsledku zvýšeného nitroočního tlaku.
Co je ale příčinou zvýšení tlaku v oku? Uvnitř oka se za normálních okolností vytváří tekutina, která okem protéká, udržuje jeho správný tlak, tvar a funkci. Pokud se ale této tekutiny tvoří více, než by mělo, nebo se zablokuje její odtok z oka ven, dochází ke zvýšení nitroočního tlaku. Jelikož je oko umístěno v poměrně malém a pevném obalu, nemá šanci se při zvýšeném tlaku nikam zvětšit. Tekutina tedy zůstává uvnitř oka a tak dochází k poškození optického nervu, který nám umožňuje vidět.
Příznaky
Glaukom je velmi zrádné onemocnění, jehož příznaky jsou velmi špatně rozpoznatelné. Objevuje se nejčastěji u lidí nad 40 let, a proto se této věkové kategorii doporučují pravidelné kontroly. Může dojít ke dvou typům onemocnění. První je glaukom s otevřeným úhlem, u kterého nemá oko problém s odtékající cestou, ale vytváří nadbytek nitrooční tekutiny. Příznaky jsou u tohoto glaukomu mírnější, pacienty často trápí mírná bolest hlavy, očí a lehce rozmazané vidění.
Druhý typ glaukomu je s uzavřeným úhlem, který vzniká v případě, že dojde k uzavření odtokové cesty a tekutina se hromadí v oku. Tento typ onemocnění je doprovázen silnými bolestmi (někdy i nevolnostmi), zhoršeným viděním a náhlým zarudnutím oka.
Rizikové faktory
Jak je výše zmíněno, rizikovou skupinou jsou zejména osoby nad 40 let. Není ovšem vyloučeno, že glaukom nemůže postihnout i mladší věkovou skupinu. Proto se doporučuje docházet na pravidelné kontroly do oční kliniky, která vám pokaždé změří váš tlak v oku.
Velký vliv může mít i dědičný faktor. Pokud trpíte častým stresem, emočními výkyvy, cukrovkou, migrénami a kouříte, jste k tomuto onemocnění náchylní více.
Diagnóza a léčení
Je-li podezření na glaukom, prvním krokem lékaře bude měření nitroočního tlaku spolu s laserovým skenováním zrakového nervu. Bohužel se ale jedná o nevyléčitelné onemocnění a tudíž ho lze pouze zmírnit nebo zamezit dalším komplikacím. Pacient by měl podstupovat pravidelné kontroly a aplikovat terapii, kterou mu předepsal oční lékař. Glaukom nikdy neodezní sám bez léků a bez postupů od lékaře si postižený sám nepomůže.
Poškození zrakového nervu, ke kterému při zeleném zákalu dochází, jsou bohužel nevratná. Proto může neustálé odkládání návštěvy lékaře dojít až do fáze nevratného poškození zraku. Míra poškození samozřejmě závisí individuálně na stavu onemocnění, ale při neléčení můžeme docílit úplné ztráty zraku.
S glaukomem není radno si zahrávat, proto nepodceňujte pravidelné kontroly u svého oftalmologa a dlouho se těšte zdravému zraku.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos