JídloPrevence

Grapefruit – ovoce, které může mít i nežádoucí účinky

Ovoce, především citrusy, jsou často doporučovány pro jejich vysoký obsah vitamínu C a dalších živin. Věděli jste však, že grapefruit s sebou může přinášet i řadu nežádoucích účinků? Obecně vzato je toto ovoce zdravou potravinou, ovšem měli byste vědět, jaká rizika může jeho zařazení do jídelníčku přinášet.

Zdravotní výhody grapefruitu

Grapefruit v jídelníčku s sebou přináší řadu zdravotních výhod. Skvělý je v kombinaci s některými léky pro podporu účinků. Výzkum ukázal, že skupina sloučenin známých jako furanokumarin, je běžně v tomto ovoci přítomna. Tato látka podporuje funkci enzymu ve střevech, který pomáhá k větší absorpci látek z léků, aniž by došlo k předávkování. Zařadit grapefruit do jídelníčku se doporučuje při zvýšeném riziku mrtvice a infarktu, nemoci angínou pectoris, po transplantaci orgánů, proti příznakům úzkost a strachu, nebo při alergické rýmě.

Kdy se grapefruitu raději vyhnout

Rakovina prsu

Neexistuje žádná jasná odpověď, zda látky z grapefruitu potlačují, nebo zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu. Zatímco v roce 2007 britský časopis Journal of Cancer hovořil v souvislosti s tímto ovocem o zvýšení rizika vzniku rakoviny prsu u žen v menopauze, jiné vědecké dokumenty zase dokazují přítomnost flavonoidů, které jsou známé pro své protirakovinné účinky, především proti šíření rakovinných buněk.

Grapefruit je ovocem zdravým a rizikovým zároveň.
Ledvinové kameny

Stále se vedou debaty o tom, zda grapefruit může způsobovat ledvinové kameny, či naopak pomáhá snižovat riziko vzniku nových. Ledvinové kameny se tvoří z rozpustných krystalických minerálů, které se usazují v ledvinách. Tyto krystaly se obvykle skládají z oxalátu vápenatého. Studie zkoumající muže ve věku 40 – 75 let zjistila, že 200 ml grapefruitového džusu denně zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů o 37%. Byly však nalezeny také látky, které pomáhají usazeniny odplavovat a riziko tedy snižovat.

Jelikož vyšly výsledky spíše negativně, doporučuje se lidem hrozící vznik ledvinových kamenů omezit příjem grapefruitu.

Jak zabránit nežádoucím účinků grapefruitu

  1. Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem o grapefruitu a jeho zařazení do vašeho jídelníčku. V případě, že nebude ohrožovat váš zdravotní stav, dopřávejte si tento citrus podle libosti.
  2. Pokud užíváte jakékoliv léky, podrobně si přečtěte příbalový leták. Zde se totiž uvádí seznam potravin, které se nedoporučují kombinovat s daným léčivem.
  3. V případě, že vám doktor doporučil omezit jakékoliv citrusové plody, včetně grapefruitů, kontrolujte pečlivě štítky potravin, kde by jejich šťáva mohla být obsažena.

Spolu s grapefruitem si dejte pozor i na další citrusové plody, mezi které řadíme citrón, pomeranč, pomelo, mandarinku, limetku, nebo tanželu.

Grapefruit je úžasnou potravinou pro svůj bohatý obsah vitamínu A, C, draslíku, antioxidantů a flavoniodů. Pozor si dejte jen při užívání některých léčiv. V opačném případě se nemusíte bát ho zařadit do jídelníčku.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button