Rady a tipyZdraví

Hoďte nohy nahoru a zbavte se studených nohou a křečových žil

Každý jednou za čas prožíváme brnění v prstech nebo studené nohy. Pokud však tyto příznaky prožíváte každý den, potřebujete pomoc. Studené končetiny a brnění totiž znamená, že máte špatnou cirkulaci krve, což může vést až k problémům s ledvinami, křečovým žilám, a mnohým jiným chorobám.

Není nic nového, že naše zdraví začíná u správného jídelníčku a u činnostech, které děláme. Zde je tedy seznam několika metod, jak zlepšit vaši cirkulaci krve, abyste předešli vážným obtížím v budoucnu.

 1. Adoptujte zvířátko

Pokud máte svého nejlepšího zvířecího kamaráda, obzvláště pejska, výrazně se tím sníží riziko srdečního onemocnění. Když si utvoříte jedinečné pouto se svým mazlíčkem, kdykoli budete spolu se sníží váš srdeční tep a vy budete díky nim schopní se lépe vyrovnat se stresem. Není nad pocit, když se vrátíte po těžkém dni z práce a vaše zvířátko se k vám přitulí. Svět se vždy rázem zdá mnohem barevnější.

Navíc pokud vlastníte pejska, zvýší se tím šance, že se dostanete ven na čerstvý vzduch. Díky procházkám s vaším čtyřnohým miláčkem se zvýší váš kardiovaskulární trénink a zlepší se funkce srdce a cév.

 1. Překonejte pokušení a volte raději víno nežli pivo

Klinické testování v roce 2015 potvrdilo, že pití vína může zlepšit zdraví vašeho srdce. V porovnání s jinými alkoholickými nápoji, víno poskytuje více přínosů, protože obsahuje antioxidanty a jiné rostlinné složky. Vím, že už jsem vás jistě navnadila, bohužel vás zase rychle zklamu – klíčem k pití vína je ho pít v rozumném množství. Toto množství je jedna sklenička denně pro ženy, a ne více jak dvě skleničky pro muže. Zklamání, že?

 1. Rozžhavte atmosféru a dejte si ostré jídlo

Cayenský pepř a chilli papričky rozšiřují cévy a zvyšují průtok krve. Také pomáhají vašemu kardiovaskulárnímu systému, aby lépe fungoval, a udržují váš krevní tlak stabilní. Určitě jste si navíc všimli, že jako u dobré kořalky, ostrá jídla vás vždy zahřejí, takže můžete říct sbohem studeným rukám a nohám, způsobených špatným krevním oběhem.

Tip: Pokud ještě nejste řádně vytrénovaní a cayenský pepř je pro vás moc ostrý (Je však opravdu vynikající a měli byste ho zkusit. Krásně oživí každodenní kuchyni.), zkuste ho nahradit ve vaší stravě cibulí a česnekem. Česnek uvolňuje cévy a zvyšuje hladinu sirovodíky, díky čemuž se zlepšuje cirkulace krve. Cibule má velký obsah antioxidantů, které předcházejí vzniku krevních sraženin.

 1. Šaty dělají člověka

Říká se, že krása bolí, a i v tomto případě vám opravdu může ublížit. Doktoři doporučují, aby člověk nenosil těsný oděv po příliš dlouhou dobu. Upnuté kalhoty nebo vypasované džíny brání správnému průtoku krve a mohou dokonce způsobit vznik křečových žil. Volnější oblečení je nejen pohodlné, ale také dovolí vaší krvi proudit normálně bez obtíží.

 1. Obohaťte váš jídelníček kyselinou listovou

Konzumace ovoce a zeleniny je první na seznamu zdravého životního stylu. Pokud se chcete vyhnout vzniku křečových žil a možným srdečním chorobám, je nutné konzumovat dostatečné množství kyseliny listové pro buněčný růst a regeneraci. Kyselina listová se podílí na vytváření krvinek a na prevenci chudokrevnosti. Pokud jí nemáte dostatek, může hrozit, že se budete potýkat s krevními sraženinami.

Zdroje kyseliny listové:

 • Tmavá listová zelenina (špenát, listy vodnice, locika setá)
 • Brokolice a avokádo
 • Citrusy (pomeranče a grapefruity), papája, banány, jahody
 • Fazole, hrášek, čočka
 • Semena a ořechy (slunečnicová semena, mandle, vlašské ořechy)
 • Květák, červená řepa, kukuřice, a mrkev
 1. Hoďte nohy nahoru

Kdo by si nechtěl hodit nohy nahoru a prostě relaxovat… no nyní máte konečně podložený důvod, proč to učinit! Když zvednete nohy nad úroveň vašeho srdce, zlepší se tím oběh krve a sníží se tím tlak vyvíjený na cévy a nohy. Navíc si tím opravdu oddychnete, protože zdvižené nohy snižují stres a nápor na krvinky a cévy.

Tip: Aby se ještě více zlepšil váš průtok krve, zkuste mít nohy nahoře a zároveň s nimi kroužit a hýbat prsty na nohou. Udržujte tyto pohyby alespoň po dvacet minut a vaše nožky se ihned zahřejí. Doporučuji takové cviky aplikovat hlavně před spaním, protože studené nohy mohou bránit člověku usnout. A ztratit drahocenné hodiny spánku nikdo nechce.

 1. Jděte na masáž

Dobrá masáž stimuluje proudění krve v měkkých tkáních, čímž zvyšuje lokální cirkulaci krve. Mnoho studií prokázalo, že masáže pozitivně ovlivňují vaši periferní vaskulární funkci. Silné, ale přesto jemné pohyby by měli být směřovány směrem k srdci na podporu lymfatického a žilního průtoku krve.

Tip: Použijte při masáži mandlový, kokosový, nebo olivový olej. Pokud je to možné, nechte se masáží hýčkat i několikrát týdně. Pro vlastnoruční masáž můžete použít molitanový váleček. Jednoduše ho položte na podlahy, opřete o něj bolavý sval, a válejte.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button