Spolupráce

Jak poznat kvalitní džem? 5 tipů, na co si dát pozor při výběru

Jak máte rádi džem nejvíce? Namazaný na chlebu, v palačinkách, ve slepovaném cukroví nebo třeba v jogurtu? Ne každý ví, že se první džemy dělaly už ve starověku, tenkrát se dělaly především z fíků. Jelikož lze džem vyrobit téměř z jakéhokoli druhu ovoce, které obsahuje dostatek přirozeného cukru a kyselin, asi bychom ani nespočítali, kolik druhů džemu dnes existuje.

Zajisté máte i vy své oblíbené varianty. I přes pestrý výběr je důležité věnovat pozornost nejen tomu, z jakého ovoce je vyrobený, ale hlavně tomu, jestli je džem kvalitní. Zatímco některé džemy překypují ovocem a mají chuť, která vám zamotá hlavu, některé rosolovité paskvily ani nelze nazývat džemem. Abyste mlsali pouze chutné a zdravé džemy, poradíme vám 5 tipů, na co si dát při jejich výběru pozor.

1. Ovoce, v džemu musí být hodně ovoce

Nejdůležitějším etalonem kvality je u džemů vysoký podíl ovoce. Stručně řečeno, čím více ovoce, tím kvalitnější džem. Poctivý džem poznáte podle toho, že obsahuje alespoň 60 % a více ovoce. Že jste takové neviděli? Tak se mrkněte na kvalitní džemy od ZEZEM.cz, které mají dokonce 73% obsah ovoce.

Běžné průmyslové produkty obvykle obsahují jen 30–40 %, tedy v tom lepším případě. Nyní se držte, víte, co říká evropská legislativa? Podle ní by měl džem obsahovat alespoň 35 % ovoce, aby se mohl nazývat džemem.

U variant z citrusových plodů je to dokonce jen 20 %! Kdo by něco takového jedl? Asi si umíte představit, co tvoří zbytek, obvykle je nahrazen cukrem, vodou a různými zahušťovadly.

2. Málo cukru

Levné průmyslové džemy někomu chutnají. Jsou sladké, o tom není pochyb. Ta sladká chuť ale nepochází z ovoce, ale z hromady přidaného cukru. Cukr je levný a je to také super konzervant, proto jsou ho průmyslové džemy plné.

Některé produkty dokonce obsahují glukózo-fruktózový sirup, který ještě více zvýrazňuje sladkost. Kvalitní džem je založen na ovoci a obsahuje jen nezbytné množství cukru, některé jsou doslazovány dokonce přírodními alternativami, jako je med nebo ovocné koncentráty.

3. Minimum přísad

Pokud má džem dlouhé složení, může vám být hned jasné, že něco není v pořádku. V kvalitním džemu byste neměli najít nic jiného než ovoce, cukr a přírodní pektin.

V nekvalitních průmyslových džemech najdete celou škálu aditiv. Patří sem umělá barviva, aromata a konzervanty, které mají prodloužit trvanlivost a zlepšit vzhled produktu. Poctivý džem nic z toho nepotřebuje.

4. Přirozená struktura

Už jste někdy otevřeli džem, který vypadal jako barevný gel na vlasy? Průmyslové varianty často vypadají až podezřele hladce a dokonale. Je to tím, že jsou homogenizované a zahuštěné umělými látkami. To způsobí, že mohou být extrémně gelovité nebo naopak příliš tekuté. Kvalitní džem má přirozenější strukturu, často obsahuje kousky ovoce a jeho konzistence je dána především správným poměrem ovoce a pektinu.

5. Původ a kvalita surovin

Nejlepší je, když vzniká džem z lokálního a sezónního ovoce, pak je opravdu kvalitní. Takové ovoce se trhá čerstvé a bez zbytečné chemie. Jak je to ve velkovýrobě?

Ovoce často cestuje přes půl světa, trhá se nezralé a aby přečkalo tuto náročnou misi, je vystaveno chemickému koktejlu, který pak často konzumujete právě v džemu.

Když džem, tak poctivé české výroby

Jak je vůbec možné, že je na trhu tolik nekvalitních průmyslových džemů? Kdysi si dělal džemy každý sám nebo si kupoval domácí džemy na trhu. Vše se to zvrtlo v 19. století, kdy se jejich výroba začala industrializovat. Cílem byl pochopitelně profit, a tak se ubíralo ovoce a přidávalo se více cukru, který byl vždy levnou výplní.

Průmyslové džemy sice zaplavily trh, ale jelikož lidé stále více sledují kvalitu svých potravin, můžete si dnes snadno pořídit i velmi kvalitní džemy. Mezi jedny z nejlepších na českém trhu produkuje značka ZEZEM.

Jejím cílem je produkovat vysoce kvalitní české džemy, které splňují všech 5 kritérií, které jsme si uvedli výše. V současnosti vám nabídne džemy hned v 18 různých ovocných variantách.

Ne, nemusíte se namáhat a někam chodit, snadno je pořídíte online na ZEZEM.cz. Inspirujte se nabídkou a vyberte si je v 150 g nebo větším 300g balení.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button