Jak se dožít stovky? Jezte tyto potraviny
Kolika let byste se chtěli dožít, kdybyste měli možnost volby? Samozřejmostí by bylo, že byste se těšili pevnému zdraví. Přáli byste si pokořit stovku? S těmito potravinami můžete.
V čem spočívá tajemství stoletých lidí?
Stoletých lidí stále není v populaci mnoho, a proto se těší velké pozornosti médií i lékařů. Podle výzkumů, které byly ve spojitosti s těmito lidmi provedeny, bylo odhaleno, jaké jsou jejich návyky a co nechybí v jejich jídelníčku. Pokud se toužíte dožít co nejvyššího věku, neváhejte do svého jídelníčku zařadit následující potraviny co nejdříve.
Jídelníček, s kterým se dožijete stovky
Mezi potravinami, které pravidelně konzumujete, by neměla chybět čerstvá zelenina a ovoce a hlavně kvalitní potraviny. Které suroviny se objevují v jídelníčku stoletých?
Luštěniny
Bohatý obsah bílkovin a vlákniny dělá z luštěnin surovinu, která vám pomůže držet cholesterol a cukr na těch správných hodnotách. Zároveň přispívají ke snížení rizika vzniku chronických onemocnění. Nezáleží na tom, zda dáváte přednost čočce, fazolím nebo cizrně. Všechny luštěniny vám pomohou v cestě za dlouhověkostí.
Čaj
Nedáte dopustit na hrnek ranního čaje, dopřáváte si šálek lahodného heřmánkového čaje před spaním a svůj oblíbený horký nápoj si připravíte i několikrát během dne? Nepřestávejte. Čaj je cenným zdrojem antioxidantů a má pozitivní vliv na vaši imunitu, zdraví vašeho srdce a také podporuje metabolismus a správnou funkci střev.
Olivový olej
Oblíbenou součástí středomořské diety je olivový olej. Obsahuje množství zdravých nenasycených tuků, vitamínů a dalších prospěšných látek. O jeho skvělých vlastnostech dobře vědí také lidé, kteří ve zdraví pokořili stovku. Přidávají si ho do většiny jídel, používají ho při vaření a mnohdy ho používají také k péči o pleť a vlasy.
Oříšky a semínka
Napadá vás lepší zdravá svačina, kterou můžete mít neustále po ruce, než oříšky a semínka? Pravidelná konzumace ořechů a semínek snižuje riziko vzniku srdečních chorob i zánětů. Obsahují v sobě totiž spoustu antioxidantů a často se o nich hovoří jako o zázračných potravinách, jež vám zajistí dlouhověkost. Mějte své oblíbené oříšky neustále po ruce a noste je s sebou do práce, kde si na nich pochutnáte jako na výživné a blahodárné svačince.
Kurkuma
Napadá vás nějaké koření, jenž je spojováno s dlouhověkostí? Často se ve spojitosti s delší dobou dožití hovoří o kurkumě. To je dáno tím, že obsahuje fytonutrienty. Ty totiž zabraňují zánětům v těle. Kurkumu si můžete přidat do rýže, omáček, polévky i do dezertů. Má typickou žlutooranžovou barvu a velmi specifickou chuť. Nebojte se s ní v kuchyni experimentovat a zkoušejte tradiční i méně tradiční recepty.
Batáty
V nabídce mnoha obchodů s ovocem a zeleninou je stále častěji možné narazit také na sladké brambory, kterým se říká batáty. Použít se dají stejným způsobem jako klasické brambory. Stejně jako kurkuma, také batáty mají vysoký obsah flavonoidů, a tudíž přispívají ke snížení zánětů v těle. Dále jsou mnohem méně kalorické než obyčejné brambory a obsahují vitamín A, který je známý jako antioxidant. Přidáním sladkých brambor do svého jídelníčku podpoříte svou imunitu, snížíte riziko kardiovaskulárních chorob a také podpoříte metabolismus.
Celozrnný kváskový chléb
Konzumujete pečivo nebo se mu raději obloukem vyhýbáte? Staletí jedinci nedají na pečivo dopustit. Nejčastěji se v jejich jídelníčku vyskytuje celozrnný kváskový chléb, jenž má bohatý obsah vlákniny, minerálů a vitamínů skupiny B. Z průzkumů vychází najevo, že konzumace celozrnného kváskového chleba je spojena s nižším výskytem kardiovaskulárních nemocí a rakoviny. Rovněž je nutné zmínit, že dostatečný přísun škrobu v potravě, pomáhá starším lidem zůstat aktivní i dlouho po odchodu do důchodu. Protože mnoho seniorů má více volného času, který mohou zasvětit svým koníčkům, není výjimkou, že si pečou svůj vlastní chléb a tráví celkově mnohem více času v kuchyni a dávají si záležet na tom, co jedí.
Ryby a plody moře
Staří lidé zpravidla konzumují méně masa, zato ale do svého jídelníčku často zařazují ryby a mořské plody. Původ ryb, jež se na jejich talíři objevují, se samozřejmě odvíjí od místa, kde žijí. Mají-li přístup k čerstvým mořským rybám, je zcela zřejmé, že si je dopřávají i několikrát týdně. Zejména tučné ryby jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin a pomáhají posilovat imunitu a podporují činnost srdce i mozku. V případě, že máte rádi ryby a mořské plody, neváhejte je zařadit do svého jídelníčku. Obyvatelé vnitrozemských států mají obecně mnohem nižší příjem ryb, než lidé, kteří bydlí u moře. Nicméně mořské ryby nejsou ty jediné, které se dají jíst. V České republice není nouze o zdravé a lahodné sladkovodní ryby. I ty by se ve vašem jídelníčku měly pravidelně objevovat.
Chování stoletých lidí
Tajemství dlouhověkosti spočívá také v samotném chování. Lidé, kteří se dožívají požehnaného věku, se soutředí sami na sebe a své blízké a nelámou si hlavu s problémy, které nemohou přímo ovlivnit. Zároveň se snaží najít radosti v každodenním životě a těšit se z maličkostí. Vyzkoušejte tento přístup k životu a uvidíte, že budete šťastnější a mnoho starostí kompletně vymizí.
Kolik potravin, které pravidelně konzumují století lidé, se běžně vyskytuje ve vašem jídelníčku? Pokud se chcete dožít co nejvyššího věku a těšit se dobrému zdraví, inspirujte se návyky stoletých jedinců.
Zdroj textu: www.realsimple.com, www.washingtonpost.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos