Spolupráce

Jak se vypořádat s alergií na pyly? Pomohou režimová opatření, ale návštěva u lékaře je nezbytná

Alergie na pyly je jednou z nejběžnějších alergií vůbec. V různé míře se objevuje u velké části populace. Děti do pěti let většinou tímto typem alergií netrpí, ale poté se výskyt prudce zvyšuje, maxima dosahuje v období dospívání a dospělosti. Projevy jsou dobře známé a velmi nepříjemné. Jedná se zejména o svědění v nose, kýchání, rýmu či ucpaný nos. Někteří alergici trpí také očními příznaky – svěděním, pálením, slzením či zarudnutím a otokem. Bezpochyby se jedná o projevy, které výrazně komplikují běžné fungování. Je tedy pochopitelné, že se alergici chtějí této situaci vyhnout.

Alergie od jara do podzimu

Bohužel alergici se s nepříjemnými projevy musí potýkat po většinu roku. Existují obecně tři období, kdy se vyskytují různé druhy pylů:

  • Jarní alergie mohou začínat již v únoru a jsou pro ně typické pyly stromů – lísky, olše nebo břízy.
  • V létě jsou nejčastější alergie na kvetoucí trávy. Objevují se však také spory venkovních plísní.
  • Na podzim může alergiky trápit plevel – pelyněk, ambrosie, kopřiva, drnavec, merlík či lebeda.

Co pomůže?

V prví řadě je dobré zaměřit se na tzv. režimová opatření. Tedy to, co můžete sami za sebe udělat, abyste eliminovali riziko alergie. Do této skupiny aktivit lze zařadit častější omývání obličeje i vlasů, nošení slunečních brýlí, větrání brzy ráno, eventuálně pylové sítě do oken nebo efektivní domácí čističky vzduchu. Je vhodné také omezit pobyt venku nebo se vyhýbat místům s velkým rizikem výskytu pylů (louky, zahrady, parky apod.)

Léky mohou výrazně ulevit

V podstatě každý alergik se neobjede bez tzv. antihistaminik. Ty se prodávají ve formě tablet, roztoků či sirupů. Tato léčiva jsou dostupná i bez lékařského předpisu a může si je tedy koupit každý, koho alergie postihne nečekaně. Využijte akce na Benu.cz a zásobte se antihistaminiky dopředu, abyste rychle mohli reagovat na vypuknutí prvních příznaků.

Pokud se však léčíte s alergií na pyly, může vám lékař předepsat i konkrétní léčiva, která eliminují váš problém nebo se zaměřují na konkrétní typ alergie. Léčba alergické rýmy se může doplnit také o pravidelnou celosezónní aplikaci nosních kortikoidů, které působí dlouhodobě protizánětlivě. Vždy je ale třeba řídit se pokyny alergologa.

Imunoterapie

Asi nejúčinnější možností léčby je tzv. specifická alergenová imunoterapie. Ta je zaměřena přímo na příčinu alergie, kterou léčí, a jako jediná má tedy i preventivní efekt. Funguje tak, že je příčinný alergen pravidelně a dlouhodobě v malé dávce podáván, aby si tělo samo vytvořilo imunologickou reakci. Alergik si tedy postupně na alergen zvykne, dojde u něj ke zmírnění projevů či k jejich úplnému vymizení.

Neodkládejte návštěvu u lékaře

V případě, že se u vás objeví příznaky pylové alergie, neváhejte se objednat k lékaři. Ten může určit přesnou příčinu vašich potíží a navrhnout vhodnou léčbu. Nemá smysl to odkládat, je to nejjistější způsob, jak svou alergii zvládat bez větších problémů a užívat si hezké jarní, letní i podzimní dny bez příznaků alergie.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Podobné články

Back to top button