OstatníRady a tipy

Jak si doma vypěstovat kurkumu – koření silnější než Ibuprofen!

Lékařští vědci tvrdí, že je kurkuma s největší pravděpodobností nejzdravější koření světa. Toto koření má více, než 600 preventivních a léčebných zdravotních výhod. Silné antibakteriální a antiseptické vlastnosti kurkumy nelze přehlédnout.

kurkumaJe velmi užitečná při léčení a čištění ran. Popularita tohoto koření stoupá díky protizánětlivým vlastnostem. Lékaři se shodují, že je kurkuma v porovnání s Ibuprofenem ještě silnější. V tomto článku vám ukážeme, jak si kurkumu vypěstovat ve vlastním domě. Pokud si myslíte, že je toto koření nákladné, mýlíte se. 100% přírodní kurkumu vlastnoruční výroby oceníte, jak po finanční stránce, tak po zázračných účincích.

Jak pěstovat kurkumu v interiéru?

Super zdravý kořen kurkumy se pěstuje z oddenků neboli řízků. Kurkuma se nemnoží semeny! Stačí si tedy sehnat jeden kurkuma kořen a držet se jednoduchých pokynů. Nalámejte větší oddenek na menší kousky, který má 2-3 pupeny. Vyplňte hrnec organickou půdou s živinami a hlínu udržujte mírně vlhkou. Oddenky je potřeba umístit cca 5 cm pod povrch půdy směrem nahoru. Kurkumu můžete přihnojit i kompostem, když máte.

kurkuma

Jak kurkumu zalévat

Kořen kurkumy má rád vodu, pokud je venku horko, měli byste ho zalévat jednou za dva dny, jinak dle potřeby, v klimatických podmínkách u nás spíše méně. Můžete využít i nádobku s rozprašovačem. Když víte, jak kurkumu zasadit a zalívat, zbývá jen vědět, jak kurkumu sklízet a uskladnit.

Jak sklidit kurkumu

kurkumaSklízení kurkumy trvá obvykle 8-10 měsíců, což je i časem pro zralé oddenky, které se stávají jedlými. Konzumovat se mohou i listy a stonky, ale hlavně se pěstuje pro její kořen. Tato rostlina se sklízí najednou, což by vás mohlo oproti jiným rostlinám vázaných na vegetační období, skutečně zmást. Když vidíte, že jsou oddenky dostatečně velké, vykopejte je z hrnce. Některé oddenky si můžete uschovat na příští rok pro další výsadbu. Je ovšem potřeba vyměnit půdu, což je zřejmě logické. Tahle je už o živiny značně ochuzená.

Skladování a použití

Kořeny kurkumy je potřeba uskladnit v chladu a suchu. Než tak učiníte je nutné je nejprve uvařit, cca 45 minut. Poté je nechte vysušit po dobu 1 týdne. Na loupání kořene kurkumy si vezměte rukavice, její jasně žlutá barva jde z rukou špatně dolů. Oloupané šupinky kurkumy vám poslouží k dochucení mnoha různých pokrmů.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button