Jak si poradit se zarůstáním nehtů
Každý, kdo již měl zkušenost se zarostlým nehtem, vám poví, že je to velmi bolestivá, nepříjemná a špatně hojivá záležitost. Obtěžuje vás při všech běžných činnostech a v těsnějších botách vám způsobuje neuvěřitelnou bolest. Pokud se zarostlý nehet neléčí, může vzniknout až infekce a zanícení celého palce. Jak ale předejít a jak léčit tento nepříjemný stav?
Zarostlý nehet může způsobit některé z těchto faktorů:
- silné nehty
- špatně tvarované nehty
- různé deformity prstů
- špatná péče o nehty
- příliš úzká obuv
Zarostlé nehty jsou velmi viditelné a citlivé. Postižené místo se pozná podle silného otoku.
Je několik etap, do kterých zarostlý nehet může dojít:
- Stupeň 1 je mírný projev s otokem, zarudnutím, tlakem a bolestí.
- Stupeň 2 je spojen s intenzivním otokem, infekcí a váčky.
- Stupeň 3 je krajní zdravotní komplikace, která se projevuje chronickým zánětem.
Druhý a třetí stupeň je potřeba řešit lékařským zákrokem a řádnou lékařskou péčí. První fázi lze vyléčit doma.
Způsoby, jak léčit zarostlý nehet doma
Pomocí následujících jednoduchý kroků lze zarostlý nehet vyléčit z pohodlí domova. Pokud však trpíte cukrovkou, s následujícími kroky byste se měli poradit alespoň se svou pedikérkou.
Epsomská sůl
Napusťte si do vany teplou vodu, do které nasypete epsomskou sůl. Namáčejte nohy po dobu 15 minut, poté osušte a opilujte nehty. Hrany nehtů musí být kulaté, odstranit byste měli i zbytnělou kůžičku. Nohy poté nezapomeňte namazat výživným krémem.
Jablečný ocet
Alternativou výše zmiňované soli může být jablečný ocet. Stačí do teplé vody nalít ¼ šálku jablečného octa, nebo zředěným roztokem jablečného octa s vodou (1:1) natřít postižené místo.
Éterické oleje
Vyrobte si domácí antibiotickou mast. Budete potřebovat 5 kapek oleje z eukalyptu, tea tree a levandule, 2 kapky oleje z máty peprné a 1 kapku oleje z oregana. Všechny ingredience smíchejte a přidejte do 55g gelu z aloe vera nebo kokosového oleje. Mast vtírejte na omytou a suchou pokožku postiženého místa. Mast uchovávejte ve skleněné nádobě a skladujte na chladném místě. Používat ji můžete 2-3 krát denně.
Mechanický pomocník
Jakmile nohy řádně odmočíte, vložte kousek dentální nitě pod růžek zarůstajícího nehtu a jemně vytáhněte. Tímto snížíte tlak v nehtu a předejte dalšímu zarůstání. Použijte kousek sterilní gázy, podložte jím zarůstající nehet a navraťte ho tak do správné polohy. Každý den nohu omyjte, použijte čerstvou gázu a prst zavažte obvazem. Postup opakujte po dobu 2 týdnů.
Změňte obuv
Posledním bodem je vyřadit těsné boty a boty na vysokém podpatku. Tyto boty totiž vyvíjejí tlak na bolestivý nehet a nutí ho zarůstat hlouběji do kůže. Nosit byste proto měli ploché boty, ideálně otevřené sandály.
Vyzkoušejte těchto pár rad a dejte sbohem zarostlým nehtům.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos