Jak správně kontrolovat, jestli nemáte klíště? Co dělat, když ho najdete?
Léto je spojeno s větším trávením času venku. Obzvláště ke konci léta se stále více lidí vydává do přírody. Mohou za to chladnější teploty, které jsou jako stvořené pro výlety, ale také vyšší vlhkost, která je zodpovědná za růst hub. Ať už vyrážíte do přírody na výlety nebo do lesa na houby, měli byste mít na paměti, že všude číhá nebezpečí v podobě klíšťat. Rizika nákazy boreliózy a klíšťové encefalitidy jsou na mnoha místech tak velká, že je vhodné se stále kontrolovat.
Repelent nestačí
Mnoho lidí spoléhá na aplikaci repelentu, ani ten ale není zárukou, že se klíště nepřisaje. Může se někdy přisát i přes přítomnost repelentu, najít místo, kde repelent aplikovaný nemáte nebo jednoduše setrvat na oblečení a přisát se později. Důležité je vyhýbat se místům, kde lze přítomnost klíšťat očekávat, od luk až po místa s vysokou vegetací nebo s častým pohybem zvěře. Pokud máte domácí mazlíčky, nebezpečnou zónou je i vaše domácnost. Důkladná kontrola klíčových míst na těle je nejlepší možností, jak včas odhalit přítomnost klíštěte. Kontrolu byste měli provádět co nejčastěji, pokud se často pohybujete v přírodě, měla by být na denní bázi, protože v případě infikovaných klíšťat je co nejrychlejší odstranění klíčové.
Jak se správně kontrolovat?
Kontrolu provádějte nejen svépomocí, ale pro špatně dostupná místa, jako jsou záda nebo pokožka hlavy, požádejte o pomoc někoho dalšího. Obzvláště důležité je pravidelně kontrolovat děti. Při kontrole se zaměřte především na tyto oblasti:
- Mezi prsty na nohou
- Za koleny
- V oblasti třísel
- Kolem pasu
- V pupku
- Uvnitř loketních kloubů a podpaží
- V uchu a kolem ucha
- Kolem vlasové linie
- Na pokožce hlavy
Je obzvláště důležité zkontrolovat oblasti, kde se vaše oblečení stýká nebo těsně přiléhá k vaší kůži. Klíšťata se do těchto oblastí doplazí a nebudou moci nebo nebudou chtít jít dál a zakousnou se právě zde.
Kontrola domácích mazlíčků
Jakmile dokončíte kontrolu klíšťat na sobě, je také důležité provést kontrolu klíšťat u vašeho domácího mazlíčka. U domácího mazlíčka je nejdůležitějším místem pro hledání klíšťat oblast hlavy. Klíšťata skončí i na jiných plochách psů nebo koček. Nezapomeňte zkontrolovat všechna místa, kde by se klíště mohlo zachytit do srsti nebo záhybu kůže. Při kontrole se zaměřte zejména na tyto oblasti:
- Tlapky a mezi prsty
- Mezi zadníma nohama
- Mezi předníma nohama
- Pod límcem
- V uších nebo kolem uší
- Oblast hlavy
- Základna ocasu
Jak klíště odstranit a zkontrolovat?
Pořiďte si speciální pinzetu nebo kartu na vytahování klíšťat, kterou budete nosit stále u sebe. Klíště uchopte co nejblíže u pokožky a vytáhněte ho pomalým rovnoměrným pohybem směrem nahoru. Někteří lidé ho spálí nebo spláchnou do záchodu. Pokud chcete mít jistotu, jestli není infikované, umístěte ho do zkumavky nebo do sáčku a do týdne ho nechte vyšetřit ve specializované laboratoři. Jedná se o placenou službu, ale do 3 dnů se obvykle dozvíte výsledky.
Pokud zjistíte, že je klíště infikované, nemusíte nutně být infikovaní také, ale co nejdříve vyhledejte lékaře, který vás může otestovat. Pokud klíště do laboratoře neodnesete, poznamenejte si, kdy jste klíště měli a místo kousnutí sledujte minimálně 3 měsíce, jestli se neobjeví kožní změny. Jestliže po kousnutí zaznamenáte jakékoliv změny zdravotního stavu, od únavy až po horečku, malátnost nebo bolesti svalů, vyhledejte lékaře.
Zdroj obrázků: Pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos