Hubnutí

Jak vám může GAPS dieta zlepšit zažívání i psychiku?

Setkali jste se již někdy s pojmem GAPS dieta? Co se pod tímto označením skrývá a v čem spočívá? Pojďme se na ni podívat zblízka.

Vznik GASP diety

Označení GASP vzniklo od počátečních písmen anglických slov Gut and Psychology Syndrome. Jedná se tedy o dietu, která je založena na spojení mezi zažívacím ústrojím a duševním zdravím. Zakladatelkou GASP je doktorka Natasha Campbell-McBride, která má na svém kontě také řadu knih.

Cíl GASP diety

Tato dieta je vhodná pro každého, kdo chce přírodní léčbou docílit léčby stavů, které se týkají jak trávicího systému, tak i neurologického zdraví. Konkrétně by měla pomoci s léčbou autismu, ADHD, dyslexie, deprese a schizofrenie.

Principy diety

Jak dieta GASP funguje a na jakém principu je založena? Pojďme se podívat na konkrétní pilíře.

Léčba střev

Jednou z oblastí, na kterou se dieta soustředí, jsou střeva. Jakmile dojde k uklidnění a “vyléčení” střev, může nastat zhojení trávení a následně i celkového zdraví.

Detoxikace

Dalším pilířem GASP diety je detoxikace organismu. Jakmile se sníží toxická zátěž organismu, může být zahájen proces hojení.

Potrava

Důležitou součástí je také skladba jídelníčku. GASP dieta stanovuje, které potraviny jsou vhodné a bohaté z pohledu živin a poskytnou potravu tělu i mozku. Ruku v ruce s tím jde také omezení konzumace průmyslově zpracovaných potravin. Ty by totiž mohly způsobit poškození střev a celý koloběh očisty by musel začít nanovo.

Fáze diety GASP

Pokud se do diety GASP ponoříte, bude vás čekat několik fází. Jakých? Pojďme si je detailně představit.

Fáze 1

V této fázi se zaměříte na dostatečný přísun probiotik a domácích vývarů. Ve vašem jídelníčku se tak objeví kimči a další kvašená zelenina, zakysané mléčné výrobky a také čaje, zejména heřmánkový, mátový a zázvorový. Jakmile se v této fázi trochu zabydlíte, přidáte si do jídelníčku také žloutky.

Fáze 2

Druhá fáze je zaměřena na používání čerstvých bylinek, využívá ghí a dušená, doma připravená jídla.

Fáze 3

V další fázi do svého jídelníčku přidáte také avokádo a často budete konzumovat vajíčka smažená v živočišném tuku, tedy na sádle.

Fáze 4

Velmi oblíbenou fází diety je ta čtvrtá. Váš jídelníček se totiž obohatí o grilované maso, zeleninová smoothie a také o kvalitní olivový olej.

Fáze 5

Docházejí vám nápady, jaké potraviny a pokrmy se v jídelníčku podle diety mohou ještě objevit? Nebudeme vás dlouho napínat. Jsou to domácí palačinky připravené z těsta z ořechové mouky a syrová zelenina.

Fáze 6

V šesté, poslední fázi se přibydou komplikovanější zeleninové saláty a také čerstvé ovoce.

Zajímá vás, jak dlouho je nutné dodržovat jednotlivé fáze? Jednoznačná odpověď na tuto otázku neexistuje, protože hodně záleží na vašem těle a trávení. Počítejte ale s tím, že zpravidla trvá rok a půl až dva roky, než si tělo na novou stravu zvykne a sžije se s ní. Dodržování GASP diety tedy rozhodně není sprintem, ale spíše během na dlouhou trať.

Dieta GASP

Jakmile se budete stravovat pouze podle pravidel diety GASP a úspěšné projdete až do šesté fáze diety, budou se ve vašem jídelníčku objevovat následující potraviny:

  • maso
  • ryby
  • vejce
  • fermentované potraviny
  • mléčné výrobky
  • oříšky a semínka
  • čerstvé ovoce a zelenina
  • domácí zeleninové, masové a rybí vývary
  • čerstvé bylinky a koření

Naopak z vašeho jídelníčku zcela vymizí tyto potraviny:

  • průmyslově zpracované produkty
  • obiloviny
  • potraviny s přidanými konzervanty
  • cukr
  • umělá sladidla

GASP dieta je poměrně striktní a není vhodná pro každého. Zároveň není podložena žádnou vědeckou studií a její výsledky jsou spíše subjektivní. Než se do dodržování jejích zásad pustíte naplno, poraďte se s lékařem a zvažte, zda v sobě skutečně máte tolik odhodlání a sebekázně.

Zdroj textu: www.healthline.com, www.gapsdiet.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button