Jaké je ovzduší v Praze? Kvalitu vzduchu musíme pečlivě chránit
Bydlíte v Praze? A jak byste hodnotili místní kvalitu ovzduší? Na první dobrou vám možná nepřipadá vzduch nějak zvlášť znečištěný, ale pravděpodobně stačí jen vyjet do hor a ihned poznáte rozdíl doslova na vlastní plíce. Praha jako naše hlavní město má bohužel poměrně znečištěné ovzduší, byť samozřejmě existují na světě i daleko více znečištěné metropole.
Praha na tom není špatně, ale mohlo by být i líp
Praha se ve světovém srovnání obvykle pohybuje okolo 60. místa žebříčku měst s nejznečištěnějším ovzduším. Samozřejmě je na tom stále velmi dobře v porovnání s některými, zejména indickými městy, kde je znečištění skutečně značné a na první dobrou patrné. První desítku tak obsadila města jako Kalkata, Dillí nebo Bombaj. Na předních pozicích se objevila i některá čínská města a z Evropy třeba i srbský Bělehrad.
Stav v Praze je stále ve světovém porovnání dobrý, ale rozhodně se nemůže rovnat třeba Salt Lake City v USA nebo Bruselu, kde se znečištění pohybuje v podstatě na nule. Navíc do budoucna je nutné emise ještě více snižovat, a to zejména kvůli globálními závazku, který i ČR musí v oblasti ochrany životního prostředí dodržovat.
Každý musíme převzít odpovědnost
Do roku 2030 musí nejen Praha dostát svým klimatickým závazkům, které mají za cíl chránit planetu, ale také občany před životem v prostředí, které jim může potenciálně ubližovat. Jak toho ale docílit? Především je potřeba soustředit na způsob vytápění. Právě emise z kotelen velmi zatěžují ovzduší. V současné situaci je nejlepším řešením využívat existující a funkční teplárenskou soustavu a nepřecházet na lokální řešení, která není možné tak dobře regulovat a kontrolovat a která představují riziko i zátěž pro přírodu.
Moderní elektrárny umí vyrábět teplo především efektivní recyklací a využíváním odpadu, což je cesta, která je udržitelná i do budoucna. Stále se také modernizují technologie, aby ještě lépe dovedly šetřit přírodu.
Proto i každý z nás musí myslet nejen na sebe a své pohodlí, ale také vnímat znečištění komplexně a usilovat o udržitelné řešení. Tak zajistíte zdravý vzduch i pro budoucí generace.
Zdroj obrázku: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos