Jaký vliv má stres na zdraví ústní dutiny?
Se stresem se v životě setkáváme všichni. Naše ústa mohou být stresem ovlivněna stejně jako naše tělo a mysl. Vědci objevili významnou souvislost mezi stresem a zdravím ústní dutiny, což nám pomáhá lépe porozumět tomu, jakou roli hraje úzkost a deprese při vzniku zubních problémů. Stresové situace přispívají k následujícím podmínkám:
Bruxismus
Bruxismus je nadměrné skřípání zubů a zatínání čelistí. Jedná se o orální parafunkční aktivitu. S bruxismem je běžně spojeno několik příznaků, včetně přecitlivělých zubů, bolavých čelistních svalů, bolestí hlavy, opotřebení zubů, poškození zubních náhrad a poškození zubů, které mohou způsobit, že v noci skřípeme zuby, což vede k poškození zubů. Rizikovým faktorem pro bruxismus je zejména stresující životní styl. Někteří považují emoční stres za hlavní spouštěcí faktor.
Sucho v ústech
Když ústa neprodukují dostatek slin, může dojít k chronickému suchu v ústech, které může to být způsobeno stresem.
Afty
Afty jsou malé, mělké vředy, které se objevují v ústech a často znepříjemňují konzumaci jídla a mluvení. Ačkoliv vznikají z různých příčin, jednou z nich může být stres.
Lichen planus
Lichen planus je svědivé kožní onemocnění, které se projevuje tvorbou plochých červených skvrn různých tvarů o průměru od 1 do 3 mm. Tento zánětlivý stav postihuje sliznice uvnitř úst. Může se jevit jako bílé krajkové skvrny, červené, oteklé tkáně nebo otevřené vředy. Tyto léze mohou způsobit pálení, bolest nebo jiné nepohodlí. Někteří odborníci se domnívají, že lichen planus souvisí s chronickým stresem.
Poruchy temporomandibulárního kloubu
Stres přispívá k poruchám temporomandibulárního kloubu (Párový kloub, který spojuje pohyblivou dolní čelist s nepohyblivou spánkovou kostí) mnoha způsoby. Trauma a skřípání zubů jsou běžnými příčinami těchto poruch, zatímco emocionální faktory, jako je úzkost a deprese, mohou také vyvolat příznaky.
Parodontální onemocnění
Studie prokázaly, že dlouhodobý stres ovlivňuje náš imunitní systém a zvyšuje naši náchylnost k infekcím, jako je periodontální onemocnění.
Syndrom pálivých úst
Syndrom pálivých úst je idiopatický stav charakterizovaný chronickým kontinuálním pocitem pálení intraorálních tkání, typicky zahrnujících jazyk, s nebo bez rozšíření na rty a ústní sliznici. Je klasicky doprovázen chuťovými poruchami, jako je dysgeuzie a parageusie a subjektivní xerostomie. Tento typ je spojen s chronickou úzkostí způsobenou změněným spánkovým vzorcem a souvisí s užíváním antidepresiv, která způsobují xerostomii.
Zdroj obrázků: Pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos