Je uzené maso zdravé? Zkuste prověřené fit recepty
Milujete uzené maso a sýry a váháte, jak často si je můžete dopřát? Koukněte na pár ověřených tipů a vychutnejte si lehký oběd, večeři nebo dezert bez výčitek.
Všeho moc škodí
Uzení masa představuje jednu z nejstarších forem konzervace, používanou ještě v dobách, kdy mrazáky vůbec neexistovaly. Takové pomalu sušené maso v udírně ztratí většinu vody a vydrží pak dlouhé měsíce, aniž by zabíralo zbytečné místo ve spíži.
Přesto nepředstavuje uzení zdravou formu úpravy jídla, tak jako třeba vaření v páře, pečení nebo dušení. To však neznamená, že nepatří do zdravé stravy. Ta totiž stojí na variabilitě a pestrosti. Proto když máte chuť na uzené maso nebo sýry, s klidem si je dopřejte. Přidejte komplexní sacharidy třeba v podobě brambor, batátů nebo dobrého pečiva, trochu čerstvé zeleniny a lehký fit recept je na stole.
Když uzené maso, tak libové
Při uzení, stejně jako při grilování, jsou základ kvalitní suroviny. Nejlépe od řezníka, z rybárny nebo prověřeného obchodu. Stejně tak je rozdíl, jestli udíte vepřovou panenku nebo bůček. Čím víc tuku v mase je, tím těžší je na trávení a tím větší hrozí zdravotní rizika. K vhodným masům pro uzení patří třeba:
Ryby:
- Losos
- Kapr
- Pstruh
V podstatě se žádnou rybou ale neuděláte chybu. Liší se jen v doporučovaném způsobu uzení – třeba lososa nejlépe vyudíte pomalu, studeným kouřem, zhruba do 30 °C. Kaprovi zase svědčí spíše vyšší teploty kolem 70 až 80 °C. Uzení ryb je navíc velmi rychlé. Hotovo máte během 2, maximálně 3 hodin v udírně. Nakládání zabere také zhruba 2 hodiny.
Ostatní maso:
- Drůbež: Cokoli od kuřete po krůtu
- Vepřové: Panenka, kotleta, pečeně, kýta
- Hovězí zadní, ideální na sušení neboli jerky
- Zvěřina
Dbejte, na čem a jak je maso uzené
Kupujete-li uzené maso nebo sýry z obchodu, i v tomto případě volte prověřený obchod. Jinak hrozí, že produkt udírnu vůbec neviděl – může být jen potřený tekutým kouřem, který napohled imituje zlatavý povrch.
Neméně důležité je při uzení dřevo. Nemělo by obsahovat žádné další příměsi, ani kůru, pouze čisté dřevo namleté nahrubo nebo najemno podle typu udírny:
- Pro elektrické udírny použijte nejlépe jemnou štěpku.
- Pro udírny na dřevo spíše hrubou štěpku.
A jaké dřevo zvolit? Záleží na tom, jaké chuti a vůně chcete docílit. Uzenář Kamil Kaiser z rodinné firmy na Vysočině radí:
„Bukové dřevo je univerzální. Na sýry a zeleninu se hodí třeba jemný javor. Naopak těžší dřeva jako dub nebo ořech se hodí nejlépe na zvěřinu. A třeba na voňavé třešní, na té jde vyudit skoro vše.“
Tipy na předkrmy z udírny
Chloubou milovníků uzení jsou domácí klobásky nebo salámy. Pokud s uzením začínáte, můžete pro začátek přeudit třeba už uzené sýry a naskládat je na mísu spolu se zeleninovým salátem. Výborně chutnají také uzená vejce nebo tvarůžky.
Fit recepty s uzeným masem
Hitem je trhané maso podávané třeba v celozrnné bagetě s barbecue nebo bylinkovou omáčkou a zeleninou. Doma pohodlně vyudíte i celé kuře. Podávejte ho třeba s coleslaw salátem a dobrým pečivem. Ideální dobrotu na léto potom představují ryby – třeba uzený pstruh.
Jde to i na sladko
Zakouřit v udírně můžete i skoro jakékoli ovoce. Například Američané milují uzený ananas, ke kterému si popíjejí dobrý alkohol. Výbornou sladkou tečku na závěr představuje třeba i uzený tvaroh s čerstvým ovocem nebo malinovou či jahodovou omáčkou.
Pár tipů pro vegetariány
Masu ani rybám nefandíte? Hoďte do udírny třeba tofu nebo tempeh. Doma uzené chutnají úplně jinak. Jako chuťovku k vínu si připravte třeba uzené oříšky. Ty taky stojí za to. A v neposlední řadě vyzkoušejte uzenou sůl. Získá úplně jinou chuť a barvu. Všechna vaše jídla pak budou zase o něco lepší.
Tak raušovní uzení!
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay