Jídlo

Jíte pozdě v noci?

Mnozí z nás se často ocitají v kuchyni i v nočních hodinách s cílem ukojit své chutě a potřeby. Jste příliš zaneprázdnění a nemáte čas na jídlo během dne? Nebo žijete nedravým stylem života a noční přejídání k tomu patří? Je jedno, jaký je důvod vaší pozdní večeře. Měli byste ale znát fakta, které s sebou tento zvyk nesou.

Půlnoční občerstvení, nebo malý pamlsek se může zdát zdánlivě neškodný. Rutinní pozdní večeření s sebou ale nese řadu problémů, které nejsou zanedbatelné. Pokud jíte kvůli změně časového harmonogramu svého těla, jsou tyto večeře zcela adekvátní. Problém nastává tehdy, jdete jíst chvíli předtím, než jdete spát.

Důvody nočního přejídání

Důvodů, proč se člověk rozhodne najíst v pozdních hodinách, je nepřeberné množství. Ovšem existují dva závažné důvody, které jsou klasifikovány jako nemoci. Prvním z nich je syndrom nočního večeření, kdy je vaše tělo zatíženo na příjem večer a v noci. Přes den, především v ranních a dopoledních hodinách, může postižený mít až nechuť k jídlu. Tyto osoby také často trápí problémy se spánkem.

Druhý problém, který může noční přejídání signalizovat, je porucha příjmu potravin. Tito lidé mají problém nejen s pravidelným a správným jídelníčkem, můžou ale také trpět syndromem neklidných nohou, náměsíčností, nebo spánkovou apnoe (= zastavování dechu během spánku).

Pohled, který zná každý noční jedlík v pozdních hodinách.

Jaké rizika s sebou noční večeření přináší

Všichni asi tušíme, že pokud se někdo stravuje v těchto večerních hodinách, nevěstí to nic dobrého. Na co může mít tento problém vliv?

Špatné trávení

Jíst pozdě noci může vést ke komplikacím s trávení, především je-li jídlo těžce stravitelné. Pokud jdete bezprostředně po jídle spát, narušuje vám trávení spánek a způsobí rozruch v trávicím systému, zvláště při produkci žaludečních šťáv. Časté opakování nočního jídla může vést k syndromu dráždivého tračníku, který způsobuje nepříjemné pálení žáhy. Kromě toho může dojít k roztažení žaludku a nevolnosti.

Plný pocit při snídani

Naplníte-li žaludek pozdě v noci, může se stát, že budete mít druhý den ráno pocit sytosti i přes to, že jste ještě nic nejedli. Ranní nechutenství je ale problém. Snídaně je totiž nejdůležitější jídlo dne, které startuje váš metabolismus. Pokud tuto část dne přeskočíte, při obědě sníte mnohem více, než byste měli a oddálíte potřebu večeřet. A tím se dostáváte do začarovaného kruhu.

Ukládání tuků

Metabolismus je přes noc velmi zpomalen, a proto každý další příjem jídla by se místo přeměny na energii měnila na tuk. V jedné studii, která zkoumala noční večeření u desítky mladých a zdravých žen, se zjistilo, že tento návyk vede ke zvýšené hladině cholesterolu. Spolu s ukládáním tuků přispívá k obezitě.

Noční přejídání podporuje tloustnutí a obezitu.
Nezdravé jídlo

Jedním z důvodů, proč je tento zvyk tak špatný, je pověst, která o tomto způsobu stravování koluje. Při nočním jedení totiž spíše uspokojíte své potřeby, které během dne ignorujete a snažíte se zahnat nudu přejídáním nezdravými jídly. Je zcela přirozené, že unavené tělo sáhne spíše po těchto potravinách. Tento fakt vede k celkově špatnému zdraví jedince.

Poruchy spánku

Jak jsme již výše zmínili, trávení, které probíhá v důsledku nočního večeření, vede k poruchám spánku. Nejenže budete mít nekvalitní spánek a probouzet se zcela neodpočatí, navíc si však můžete vypěstovat poruchy s nespavostí.

Úzkost a psychické problémy

Bylo zjištěno, že míra úzkost a stresu je mnohem vyšší u lidí, kteří trpí obezitou a nadváhou. Pokud tedy máte vysoký index BMI (body mass indexu), je vcelku pravděpodobné, že nočním přejídáním se snažíte potlačit úzkost a depresi. To však problém nevyřeší, ale prohlubuje.

Jak jíst ve večerních hodinách

  1. Jezte lehké a snadno stravitelné potraviny (saláty, ovoce, libové bílkoviny, ořechy). Vyhněte se smaženému občerstvení, slazeným nápojům a sladkostem.
  2. Jezte alespoň 3 hodiny před tím, než jdete spát.
  3. Jezte pravidelně po celý den.
  4. Pokud si nemůžete pomoc a potřebujete něco sníst, jezte zdravé a nízkokalorické potraviny (například teplé nízkotučné mléko).
  5. Nepřejídejte se.

Pokud je tento zvyk vaším aktuálním problémem, měli byste zjistit, proč tomu tak je. Je to váš zlozvyk, máte opravdu hladu, nudíte se, potřebujete zůstat vzhůru, nebo vás honí chutě? Zkuste tento problém vyřešit a v případě, že se vám nebude dařit, obraťte se na výživového specialistu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button