Přírodní léčba

K čemu mohou být užitečné listy jahodníku

Věděli jste, že z jahodníku se dají využít nejen plody? Je podzim, čas úklidu na zahrádkách a tím pádem ideální čas říct si o možnostech použití jahodníkových listů.

Výhody jahodových listů

Všichni víme, že plody jahodníku jsou plné živin, jako je vitamin C a vláknina. Mnoho lidí však překvapí skutečnost, že listy jsou stejně dobré jako plody, protože poskytují zdraví prospěšné látky. Zatímco jarní a letní listy jsou ovocnější a jemnější, podzimní listy v sobě mají více živin. Částečně usušené listy vám mohou škodit, ale čerstvé nebo zcela usušené nejsou problémem. Listy jahodníku mají mnoho pozitivních vlastností:

  • antibakteriální,
  • antimykotické,
  • antimikrobiální,
  • povzbuzující,
  • tonizující.

Účinky proti bolesti

Sušené listy jahodníku můžete přidat také do koupele, které pomáhají zmírnit bolesti, navíc přidají vaší koupeli hezkou ovocnou vůni.

Saláty a dezerty

Čerstvé jahodové listy můžete jíst v salátu nebo nasekané do dezertů. Dbejte jen na to, aby byly čisté a velmi čerstvé. Pokud začnou vadnout a vysychat, schovejte si je na sušení a použijte je na čaj.

Čaj z jahodových listů

Ze sušených jahodových listů si připravte čaj, nebo správněji tisane. Nechte je luhovat až 10 minut a podle potřeby přidejte med nebo jiné sladidlo.

Pro výrobu je možné použít jak listy z vlastní zahrádky, tak i z lesního jahodníku. Listy jahodníku mohou mít tříslovinný charakter, nenamáčejte je proto déle než 10 minut. V opačném případě by váš nápoj mohl zhořknout a získat „suchou“ chuť.

Zmrazení čaje

Hotový čaj je možné také zamrazit jako kostky ledu a později přidat například do horké čokolády, které dají jemnou ovocnou příchuť.

zralé jahody

Obklad na kousnutí a rány

Rozdrcené čerstvé listy lze použít také jako obklad. Použijte je na štípance od hmyzu, škrábance a drobná poranění. Třísloviny mohou pomoci stáhnout kůži a mohou pomoci uzavřít rány rychleji než samotný čas.

Boj proti chudokrevnosti a menstruačním problémům

Listy jahodníku obsahují také velké množství železa. Čaj připravený z listů může pomoci v boji proti chudokrevnosti. Listy pomáhají při menstruačních potížích zejména díky obsahu železa.

Povzbuzující a protizánětlivé účinky

Listy jahodníku obsahují kyselinu kávovou, alkaloid podobný kofeinu. A stejně jako kofein může být mírným stimulantem. Pomůže vám udržet bdělost? Studie nejsou kompletní, ale ukazují na to, že ano, i když ne tolik jako kofein. Kyselina kávová je také antioxidant, který pomáhá vašemu tělu zůstat zdravé. Možná může také zpomalit nebo zvrátit zánět.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button