Rady a tipyZdraví

Káva vs čaj: Která volba je lepší?

Jednou z nejčastějších otázek u návštěv bývá, jestli si dá host čaj nebo kávu. Bitva mezi kávou a čajem zuří po staletí, ale existují určité výrazné rozdíly, které vám mohou pomoci při rozhodování, až budete příště hledat ten správný nápoj.

Káva vs čaj

Mezi kávou a čajem je mnoho podobností, ostatně, jde o dary přírody, které využíváme pro jejich účinky na naše tělo. Existují však také zásadní rozdíly, pokud jde o nutriční hodnotu a zdravotní účinky, které tyto nápoje mohou mít.

Káva

 • Káva je horký nápoj vyrobený máčením mletých kávových zrn v horké vodě. Šálek kávy je plný kofeinu a živin.
 • Káva je jedním z nejrozšířenějších nápojů na světě, odhaduje se, že se jí ročně vypije 400 miliard šálků.
 • Tento nápoj je možná nejznámější jako ranní stimulant, protože jeden šálek kávy obsahuje téměř 100 miligramů kofeinu. Kofein je chemická stimulační látka, která může zvýšit srdeční frekvenci a krevní tlak a také zrychlit metabolismus. To může mít pozitivní účinky jak na úsilí o hubnutí, tak na energetickou hladinu, takže z černé kávy je preferovaný nápoj.
 • Běžná černá káva má často hořkou chuť. Běžně se tedy míchá s malým množstvím smetany a cukru. To může vyvážit některé zdravotní přínosy tohoto nápoje.
 • Káva je spojována se snižováním rizika onemocnění jater a rakoviny jater. Zpráva publikovaná v Journal of Alzheimer’s Disease uvádí, že kofein stimuluje kognici a snižuje riziko Alzheimerovy choroby.

Káva a zdraví

Čaj

 • Čaj může mít mnoho podob, ale nejčastěji konzumované odrůdy jsou vyrobeny ze stejné rostliny.
 • Tradiční čaj, uvařený ze sušených listů Camellia sinensis, je z hlediska použití srovnatelný s kávou, mnoho lidí začíná svůj den šálkem čaje, i když obsahuje menší množství kofeinu než káva.
 • Dokonce i normální čaj přichází v různých variantách, jako je bílý, zelený, černý, červený a oolong. Ty mohou mít různé úrovně kofeinu v závislosti na tom, jak vysoce oxidované jsou listy. I ty nejvíce kofeinové čaje však neobsahují tolik kofeinu jako káva.
 • Čaj má jemnější chuť než káva, ačkoli černý čaj může být mírně svíravý, čaj lze také konzumovat s mlékem a cukrem.
 • Čaj, zejména zelený čaj, je bohatý na polyfenolické sloučeniny a antioxidanty, včetně katechinů. Zelený čaj obsahuje epigalokatechin galát, účinnou chemickou látku, která je spojována se vším od nižšího rizika rakoviny až po prevenci cukrovky. Studie však musí tato zdravotní tvrzení ověřit.
 • Pijáci čaje se také těší pomalejšímu úbytku kostní hmoty a mají tendenci stárnout pomaleji než pijáci kávy. Pití nadměrného množství čaje je spojeno s nízkou absorpcí železa, ale kromě toho jsou negativní vedlejší účinky vzácné.

Čaj a zdraví

Má čaj více kofeinu než káva?

Kávová zrna obsahují 1,1-2,2 % kofeinu, zatímco čajové lístky 3,5 %. Proces vaření kávy však používá teplejší vodu, která ze zrn extrahuje více kofeinu. Proto má 1 šálek uvařené kávy obecně více kofeinu než šálek čaje. Obecně lze říci, že čaj i káva mohou být prospěšné pro vaše celkové zdraví, ale jako nápoj, který si můžete vychutnávat celý život s minimem vedlejších účinků, bývá upřednostňován čaj.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button