Česká republika patří mezi země s největším počtem kuřáků a jediný dospělý člověk u nás vykouří v průměru 2125 cigaret za rok. V celosvětovém žebříčku jsme na 12. místě a tento nechutný rekord je způsoben zejména tím, že kolem cigaret panuje příliš mnoho mýtů, které si nyní postupně vyvrátíme.
Ačkoliv jsou zákony vůči kuřáků přísnější, o vážných dopadech cigaret na lidský organismus se mluví stále méně. Pokud máte v rodině nebo mezi přáteli kuřáky, možná jste se jich už ptali, proč stále kouří. Pravděpodobně je to proto, že uvěřily některým z mnoha mýtů, pojďme si je tedy představit.
Kouřím už dlouho, když přestanu, stejně mi to nepomůže
Jedná se o častou výmluvu a pochopitelně nesmyslnou. Pravidelné kouření může zkrátit život mužů i žen až o 14 let. Pokud přestanete kouřit ve věku 35 let, tak budete, podle Národního zdravotního institutu, žít o 5-10 let déle a snížíte riziko vzniku rakoviny a srdečních chorob.
Kouření je sexy
Omyl, kouření způsobuje vznik skvrn na zubech, urychluje stárnutí, snižuje pevnost pokožky (čímž napomáhá vzniku vrásek), způsobuje nepříjemný zápach z úst i kůže, snižuje energii, zvyšuje tlak a podporuje impotenci. Opravdu je kouření natolik sexy?
Pokud přestanu kouřit, tak přiberu na váze
Mnoho lidí se domnívá, že při absenci kouření budou mít nutkání se jinak orálně uspokojovat a sice jídlem. Pokud budete jíst zdravě a cvičit, žádná kila nepřiberete. Naopak, vaše tělo se brzy srovná a začne se zbavovat volných radikálů, které jste do sebe za léta kouření dostali.
Rakovina plic je choroba, která s kouřením nesouvisí
Kouření způsobuje a silně koreluje s emfyzémem, zánětem průdušek, srdečními chorobami, vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, rakovinou ústní dutiny, hrtanu a jícnu. Americká asociace pro zdravé plíce (Americká Lung Association) říká, že kouření podporuje také vznik rakoviny slinivky, ledvin, močového měchýře a u žen rakovinu děložního čípku.
Kouření uklidňuje a zlepšuje náladu
Přijatý nikotin má vliv na celé tělo. Má přímý vliv na srdce, které mění tlak i rychlost krve. Působí na nervy, které řídí dýchání. Nikotinové molekuly se chovají jako neurotransmitery zvané acetylcholiny. Ty jsou zapojeny do pohybů svalů, dýchání, srdeční frekvence, učení i paměti. To uvolňuje také další neurotransmitery a hormony, které ovlivňují náladu a chuť k jídlu. Jde zejména o hormony dopamin a serotonin, které produkují pocity potěšení a odměny. Nikotin je stejně návykový jako heroin nebo kokain.
Kouření několika cigaret denně neškodí
Kouření je nebezpečné v jakémkoliv množství. Každá cigareta obsahuje 1-2 mg nikotinu, který se dostane do mozku za 8-10 sekund. Existuje ale i mnoho dalších škodlivých látek, které do sebe inhalací z cigarety dostáváme. Cigaretový kouř obsahuje 4000 chemických látek a jedů, z nichž 50 způsobuje rakovinu. Abychom jmenovali alespoň některé, tak s každou cigaretou do sebe dostáváte nikotin, dehet, oxid uhelnatý, kyanid, arzén, formaldehyd, amoniak a benzen. Průzkumy ukazují, že ti, kteří začnou s kouření před věkem 21 let, mají odvykání nejtěžší a že pouze 1 z 10 se podaří s kouřením úspěšně přestat.
Mentolové cigarety, lehké cigarety a slimky škodí méně
To bohužel není pravda. Podle odborných výzkumů jsou tyto 3 druhy cigaret nejnebezpečnější. Jelikož obsahují méně nikotinu, kuřáka nutí, aby silněji inhaloval. Tím se do těla dostane mnohem větší množství škodlivých látek, než u běžných cigaret. Do krve se tak dostane i výrazně větší množství oxidu uhelnatého, který v krvi nahrazuje kyslík.
Kouření vadí jen tomu, kdo kouří
Velký omyl, nebezpečí pasivního kouření je velmi dobře zdokumentováno Národním institutem pro výzkum rakoviny (National Cancer Institute). Pasivní kouření má každý rok na svědomí 35-65 tisíc nekuřáků. Až 62 tisíc nekuřáků zemře na srdeční onemocnění a 3000 na rakovinu plic.
Doutníky a žvýkací tabák neškodí, protože se neinhalují
Kuřáci doutníků mají vyšší úmrtnost na chronické obstrukční nemoci a mají 4-10x větší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu hrdla, úst, rtů, hrtanu a jícnu, než nekuřáci. Lidé s oblibou žvýkacího tabáku mají zase zvýšenou pravděpodobnost vzniku rakoviny úst, která má vliv na jazyk, rty, tváře a dásně.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos