TOP 10

Top 10 výhod, které skrývá tea tree olej

Olejíček z tea tree se proslavil díky svým antiseptickým vlastnostem a schopností léčit rány, také jako jeden z nejúčinnějších antibakteriálních esenciálních olejů. Svou barvou je olejíček čirý, někdy světle zlatý a má typickou kafrovou vůni. Získáván je z listů kajeputu střídavolistého, stromu, jehož domovem je severovýchodní pobřeží státu Nový Jižní Wales v Austrálii.

Oblíbený olej

Tea tree olejíček je četně používaným esenciálním olejem, který můžete užívat při výrobě domácích čistících prostředků, rozptýlit ho po místnosti, abyste pročistili váš domov od bakterií a zárodků plísní. Používá se i lokálně k léčení kožních problémů či infekcí.  Bývá i součástí mnoha kosmetických produktů, mycích prostředků na pokožku či vlasy, masážních olejů či krémů. Přírodní antiseptické a protizánětlivé účinky z něj činí skvělého pomocníka v domácnosti i účinného léčitele a ochránce.

Bojovník proti akné a kožním infekcím

Díky antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem tea tree působí jako přírodní lék na akné a jiná zánětlivá místa na vaší pokožce. Tea tree olejíček akné léčí a chrání před jeho rozšiřováním.

Bojuje proti seboroické dermatitidě

Podle výzkumů dokáže olej z tea tree zlepšit a léčit příznaky spojené s tzv. seboroickou dermatitidou, což je chronické neinfekční onemocnění pokožky, které postihuje pokožky hlavy, obličeje a trup. Projevuje se mastnými lupovitými a zánětlivými ložisky na kůži. Místa jsou potažená šupinkami a mohou svědit. Tea tree olejíček vám může s tímto onemocněním pomoci. Stačí si zakoupit šampon s tea tree či ho přidat do vašeho běžného šamponu.

Zklidňuje pokožku

Antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti tea tree jsou užitečným pomocníkem v léčbě podrážděné pokožky a ranek na kůži. Tea tree olej snižuje riziko vzniku zánětu, rozšíření infekcí pokožky a léčí ranky. Může se použít i ke zklidnění a léčbě spálenin, vředů či kousnutí hmyzem.

Bojuje s bakteriálními, virovými a plísňovými infekcemi

Tea tree olej má vynikající vlastnosti pro použití v medicíně, díky antiseptickým a antimykotickým účinkům. Tea tree olej ničí bakterie a stará se o čistý vzduch ve vaší domácnosti. Přidejte ho do své aromalampy a použijte jako čističku vzduchu.

Uvolňuje dýchací cesty

Již dříve byly listy kajeputu drceny a jejich výpary vdechovány při kašli a nachlazení. Díky antimikrobiální aktivitě pomohou s léčbou dýchacích cest, při kašli a nachlazení.

Pomoc při napadení parazity

Tea tree olej má též insekticidní účinky a pomůže při odstranění vší. Tea tree olej je nejen účinnou prevencí před chycením vší, ale pomůže vám jich se také zbavit. Kombinovat můžete tea tree olej s levandulovým olejem, který zabíjí živé vši i jejich vajíčka. Minimální koncentrace tea tree oleje pro zabíjení vší je 2%.

Pomoc na nepříjemný dech

Nepříjemný dech může být spojen se zažívacími problémy, špatnou ústní hygienou či problémy se zuby. Běžně se vyskytuje ve chvílích, kdy bakterie v ústech rozkládají zbytky potravy. Použít můžete zředěný tea tree olej jako lék na nepříjemný zápach z úst a jako bojovníka proti bakteriím ve vašich ústech. Nepoužívejte jej vnitřně, ale jako zředěnou ústní vodu ke zbavení se bakterií v ústech.

Přírodní čistič domácnosti

Tea tree olejíček můžete aplikovat nejen jako péči o váš zevnějšek a celkové zdraví, ale hodit se vám bude i při přípravě domácích čistících prostředků, právě díky antibakteriálním vlastnostem. Stačí smíchat 5-10 kapek tea tree oleje s octem a 5-10 kapkami citronového esenciální oleje. Mýt s tímto čističem můžete kuchyňskou linku, toaletu, sprchový kout, umyvadlo a další místa, která potřebují vydezinfikovat.

Osvěžovač na prádlo

Tea tree funguje také jako skvělý přírodní osvěžovač na prádlo, který ho také dezinfikuje. Stačí ho přidat do vašeho prací prostředku a máte přírodní odstraňovač bakterií a skvělý osvěžovač.

Přírodní deodorant

Dalším důvodem, proč tea tree používat, je jeho praktické využití při přípravě domácí kosmetiky. Použít jej můžete při přípravě domácí ústní vody či pasty, ale také jako deodorant. Zničí bakterie na rizikových místech a pohlcuje tělesný zápach. Vyrobit si můžete domácí deodorant s tea tree, kokosového oleje a sody na pečení. Tea tree má v domácnosti nepřeberné využití, tudíž byste ho doma neměli postrádat.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Podobné články

Back to top button