Kozí mléko vs kravské mléko: Které z nich je zdravější?
Zatímco pro většinu Čechů je kozí mléko něčím, co ještě neochutnali, je to jedno z nejčastěji konzumovaných mlék na světě. Z hlediska hodnoty produkce je na třetím místě za kravským a buvolím mlékem. Většina z nás zná kozí mléko jako přísadu do sýrů, jako je feta. Nyní je stále více vnímáno jako alternativa ke kravskému mléku. Vzhledem k počtu kozích farem v Čechách jeho popularita stoupá a mnoho lidí ho začíná objevovat. Jaký je ale skutečný rozdíl mezi kravským a kozím mlékem? Je jedno výhodnější než druhé? Je čas zhodnotit tyto dvě varianty.
Kozí mléko a kravské mléko
Nejen v Čechách, ale téměř v celé Evropě je kravské mléko často považováno za základ jídelníčku. Kromě vápníku je považováno za jeden z nejdůležitějších zdrojů vitamínů, jako je riboflavin (B2), biotin (B7) a kobalamin (B12). Pravidelná konzumace kravského mléka a mléčných výrobků splňuje základní nutriční doporučení. Může také chránit před některými chronickými onemocněními.
Kozí mléko hraje důležitou roli v ekonomice a stravě mnoha rozvojových zemí, kde je důležitým zdrojem živočišných bílkovin. Vnímáno je zatím spíše jako alternativa ke kravskému mléku a větší popularitě se těší kozí sýry.
Nutriční obsah
Oba druhy mléka jsou svým nutričním obsahem velmi podobné, kozí mléko má mírně vyšší obsah energie, bílkovin, mononenasycených tuků a vitamínu B12.
Kravské mléko: Jeden šálek plnotučného kravského mléka obsahuje 149 kcal, 7,69 g bílkovin, 1,865 g nasycených tuků, 0,812 g mononenasycených tuků, 0,195 g polynenasycených tuků, 0,45 µg vitamínu B12, 7 µg beta karotenu, 1,3 µg vitamínu D a 276 mg vápníku.
Kozí mléko: Jeden šálek plnotučného kozího mléka obsahuje 168 kcal, 8,69 g bílkovin, 2,667 g nasycených tuků, 1,109 g mononenasycených tuků, 0,149 g polynenasycených tuků, 0,07 µg vitaminu B12, 7 µg beta karotenu, 1,3 µg vitamínu D a 327 mg vápníku.
Je kozí mléko lepší pro vaše zdraví?
Kozí mléko si získalo oblibu jako zdravější alternativa kravského mléka. Studie ukázaly, že to může být pravda. Podle výzkumu vědců z University of Grenada vykazovalo kozí mléko obohacené vápníkem lepší výsledky v prevenci anémie ve srovnání s kravským mlékem obohaceným vápníkem. Recenze publikovaná v Journal of Dairy Science v roce 2017 porovnávala kozí mléko s kravským mlékem. Kozí mléko bylo podobné lidskému mléku, mělo vyšší podíl malých tukových kuliček a měkčí tvorbu tvarohu. Má různé alergenní vlastnosti. Menší velikost tukových kuliček (1/5 velikosti tukových kuliček v kravském mléce) znamená, že disperze tuku je v kozím mléce homogennější. Bylo však zjištěno, že je pro kojence nutričně nedostatečné.
Je kozí mléko bezpečné pro kojence?
Studie publikovaná v Evidence-Based Research in Pediatric Nutrition zjistila, že kozí mléko nemělo žádnou jasnou nutriční výhodu oproti kravskému mléku ani nebylo pro kojence méně alergenní. Stejně jako kravské mléko není ani neupravená verze kozího mléka vhodná pro kojence. Kozí mléko má totiž vysoký podíl bílkovin a minerálních látek s nízkým obsahem folátu. Aby bylo vhodné pro kojence, Evropský úřad pro bezpečnost potravin stanovil minimální požadavek na obsah bílkovin v kravském a kozím mléce v pokračovací kojenecké výživě na 1,8 g/100 kcal. Kozí mléko dostupné pro děti je obvykle obohaceno o další živiny, zejména vitamín D a kyselinu listovou.
Je kozí mléko bezpečné pro lidi s alergiemi?
Jeden z běžných mýtů o kozím mléce je, že je to preferovaná alternativa kravského mléka pro alergiky. Výzkum to ale vyvrací. Dvojitě zaslepený, placebem kontrolovaný výzkum publikovaný v Journal of Allergy and Clinical Immunology zjistil, že kozí mléko není vhodnou náhradou kravského mléka pro děti s alergií na kravské mléko zprostředkovanou IgE nebo CMA. Další studie publikovaná v magazínu Allergy zjistila, že alergie na kozí mléko může být ve svém projevu závažnější než alergie na kravské mléko. Kozí mléko může být stejně alergenní jako kravské mléko, postihuje starší děti a objevuje se později. Ještě důležitější je, že děti trpící alergií na kravské mléko také pravděpodobně reagují na kozí mléko, zatímco děti s alergií na kozí mléko nevykazují žádné klinické projevy při užívání kravského mléka.
Zdroj obrázků: Pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos