Zdraví

Kozlík lékařský: Léčivý kořen, který pomůže s nespavostí, úzkostí i silnou menstruací

Kozlík lékařský má  krásný latinský název, nazývá se totiž valeriana officinalis. Nejčastěji na něj narazíte podél příkopů, na mokrých loukách či bažinatých místech. Kozlík jednoduše miluje vlhko. Nasbírat si ho tedy můžete do zásoby, nasušit a užívat po celý rok. Proč je dobré mít zásobu nasušeného kozlíku doma po celý rok?

Účinná bylina

Kozlík lékařský poznáte podle nafialovělých květů a listů, které jsou úzké a na okrajích jemně pilovité. Rostlina dorůstá výšky 30-100 cm. Kořen je válcovitý, přibližně na prst silný. Budete-li mít kozlík na zahradě a necháte ho vykvést a vytvořit semena, sám se rozmnoží a rychle budete mít kozlíku plnou zahradu. To se vám však bude hodit, protože z kozlíku se využívá především kořen, ne nadzemní  část rostliny.

Léčivý kořen

Z rostliny se sbírají kořeny, které mají léčivé účinky. Na sběr se vydávejte na podzim v období od října do listopadu či brzo na jaře.  Z kořene se připravuje odvar nebo tinktura. Kořen kozlíku lékařského má pro nás v dnešní době velmi ceněné účinky, jelikož má uklidňující účinky a pomáhá chránit nervovou soustavu. Budete se den před pracovním pohovorem nervovat, nebudete moci usnout a váš žaludek bude jako na vodě, dopřejte si odvar z kořene kozlíku. Odvar uklidňuje žaludek, pomůže se stresem, bušením srdce, neklidem i bolestí hlavy.

Pomoc při nespavosti

Kozlík lékařský je skvělým pomocníkem při nespavosti. Spolehlivě vás totiž uklidní a pomůže usnout, navíc nemá žádné vedlejší účinky na rozdíl od prášků na spaní. Pozor však na návykovost, nesmí se užívat déle než 2-4 týdny a na dávkování, zbytečně velké dávky mohou způsobit rozrušení. Při nespavosti tedy užívejte horký čaj před usnutím.

Další účinky

Kozlík lékařský je také dobrým pomocníkem pro ženy, jelikož pomůže se silným menstruačním krvácením. Užívat by ho měly také ženy v období klimakteria, kdy prožívají psychické napětí. Je také prevencí mrtvice a cévní mozkové příhody. Pomáhá i na zdraví očí a chrání před šedým a zeleným zákalem. Slzí-li vám stále oči, namočte kus látky, kterou položíte na zavřené oči a odpočívejte. Kozlík pomůže i se slzením očí.

Kočky kozlík milují

Pokud máte doma kočku a na zahradě kozlík lékařský, brzy si všimnete, že kočka tuto rostlinu opravdu miluje. Kočky se na kozlíku s chutí vyválí, podobně jako na šantě kočičí. Naplnit kočkám můžete i jejich oblíbené hračky sušeným kozlíkem.

Připravte si:

Z kozlíku lékařského si můžete připravit koupel, parní lázeň, tinkturu či odvar. Kozlíková koupel pomůže při stavech nervozity a deprese. Pořiďte si extrakt z kozlíku, který seženete v lékárně či ve specializovaných bylinných prodejnách a přidejte ho do teplé vody. V koupeli setrvejte cca 10 minut. Poté se opláchněte a užívejte si klidu. Tinktura se vyrábí z čerstvého kořeny, který se omyje, pokrájí a zalije vodkou. Takto zůstanou kořeny zalité po dobu minimálně 14 dní. Denně byste měli užívat 20 kapek 3 x denně či jednorázově před spaním. Pokud opravdu nemůžete usnout, připravte si sklenku horkého mléka s medem, do které vmícháte lžičku tinktury z kozlíku. Pijte pomalu po doušcích před spaním. Odvar se připravuje ze suchých kořenů, lžičku zalijte studenou vodou a nechte přejít varem. Poté následuje 10 minut louhování. Pije se 2 x denně mezi jídly.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button