Zdraví

Křeče

Křeč (latinsky spasmus) je nefyziologický stav, kdy dochází k nadměrnému či dlouhodobému stahu kosterní nebo hladké svaloviny. Jedná se o náhlý reflexní stah, který nelze ovlivnit vůlí. Křeč může postihovat jeden sval nebo celé svalové skupiny, může být krátkodobá a přechodná, ale také způsobit intenzivní bolest či dočasně znemožnit používání postiženého svalu.

Rozlišujeme křeče konkrétního svalu či svalové skupiny a křeče celotělové spojené s mnoha různými onemocněními, především centrální nervové soustavy. Křeč kosterních svalů je sice velmi nepříjemná a má většinou za následek přerušení daného výkonu, ale není životu nebezpečná. Déle trvající spasmy hladké svaloviny u životně důležitých orgánů (např. bronchospasmus – křeč svaloviny průdušek) však mohou být fatální.

Svalové křeče se projevují jako:

  • náhlá a ostrá bolest
  • uzlík ve svalu, který je citlivý či bolestivý na pohmat

Příčiny křečí

Příčiny jsou různorodé, od banálních po závažnější onemocnění. Mezi nejčastější patří:

  • přetížení svalu po nadměrném, nezvyklém či nesprávně prováděném pohybu
  • fyzicky náročné aktivity v horkém počasí s nedostatečným doplněním tekutin
  • nedostatečné krevní zásobení, nervový útlak (komprese)
  • nedostatek minerálů – sodíku, vápníku či hořčíku
  • různá neurologická onemocnění, onemocnění ledvin, štítné žlázy, hormonální nerovnováha, diabetes, hypoglykémie a anémie

Jak se zbavit křečí

Při samotném výskytu křeče je nejdůležitější přestat vykonávat pohyb, který křeč vyvolal a snažit se sval natáhnout. Někdy to není snadné, protože ztluštění svalu brání jeho natažení, je proto nutné postupovat pomalu a opatrně. K opětovnému uvolnění svalu může dojít za pár sekund, ale také za několik desítek minut.

Prevence křečí spočívá v odstranění výše uvedených příčin. To znamená přijímat dostatek minerálů, stopových prvků a vitaminů, pít dostatečné množství tekutin a přiměřeně zatěžovat organismus při cvičení.

Křeče v rukou

Existuje několik základních příčin vzniku křečí ve svalech na rukou. Mezi ty nejběžnější patří přetažení některého ze svalů při nadměrné fyzické zátěži, hlavně při plavání, a pak také nedostatek hořčíku (magnesia) či vápníku v těle (tzv. tetanie), což je provázeno výskytem křečí nejen v rukou, ale také v chodidlech.

Literatura

  • Petr Kaňovský a kol.: Spasticita, mechanismy, diagnostika, léčba. Praha 2004
  • Ivana Štětkářová: Spasticita a její léčba. Praha 2012

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

  1. Občas dostanu křeče do ruky když dlouho pracuju s myší na počítači, hlavně když hraju hry a hodně urputně klikám.

  2. Hrozné,to jsem nikdy nemíval a to je mě 57 let.V noci během spaní mě probudí hrozné křeče,střídavě někdy u svalů stehenních,nebo v nártu,někdy na rukou pažních svalů,řeknu vám,to jsou takové ztahy,že nemohu ruce ani nohy natáhnout,aby se mi ulevilo.Nevím,čím to může býti,nemáte stím někdo z vás zkušenosti,jak to léčit? Díky za případné komentáře

  3. Nejčastěji vzniknou křeče v rámci nadlimitní zátěže, nejen přímo při zátěži, ale časté jsou dozvuky i několik hodin po zátěži, sval je totiž vyčepán, nemá energii pro svou činnost, často trpí hypoxií (nedostatkem kyslíku) – většinou se spolupodílí nedostečné prokrvení (slabě trénovaný sval má málo rozvětvené cévní řečiště – čili v určitém čase se do svalu nedostane dostatečné množství krve, sval má málo energie pro činnost svalu + málo kyslíku a je hotovo), úleva přichází s omezením nebo ukončením zátěže, pozátěžové křeče může zmírnit lehké šlapání na rotopedu, prevencí je zlepšit trénovanost nebo snížit – omezit zátěž v rámci stupně trénovanosti.

  4. Venuji se turistice. Po ture jim cerstvou zeleninu. Ne varenou. Obsahuje mineraly a enzymy, ktere resi nejen krece, ale i bolesti hlavy ci zazivaci potize. Vsem vrele doporucuji …

  5. Pro mne určitě ne…syrová zelenina = helicobacter v žaludku…po sportovním výkonu proteínový nápoj, pak do 2 hodin vařené jídlo…křeče po sportu mají jiný charakter než např. při nemoci. Po sportu stačí doplnit tekutiny, sůl, minerály.

  6. Hořčík to je slabé kafe a šimraní za uchem.My s bolestma potřebujem Konopí-čaj,ten opravdu pomuže.Bio pomoc,tech chemikalii jsem uz měl kila na předpis,vyzkoušel jsem vše na světě a houbec.Ted jsem spokojen!1gram=10x čaj.Na předpis to nebude,to by lékarny zkrachovali.Jirka

  7. Doporučuji uvolnit končetinu/y pozvolným protřepáváním, protahováním a to do té doby, než začne křeč ustupovat. poté je nutné doplnit základní tři prvky: sodík, hořčík a draslík. Nakonec doporučuji uzavřít tento trojboj, blahodárným účinkem kanabinoidu v thc.

  8. Ahoj 🙂 Je mi 14 a v noci mám křeče od kolen ke konečkům prstů na nohou. Pokaždé mě to svírá a trvá třeba 30 minut, než to protáhnu až k úplnému uvolnění. 3x týdně piji magnesium rozpuštěný ve vodě. Někdy to pomůže a někdy zase ne. Nejlépe mi ale pomůže (teď pozor) studená sprcha!! Jinak díky za rady 🙂 Ahoj 🙂

  9. Zdravim v pondeli sem mel kolabs v praci,zacala se mi motat hlava a pak mi zacalo brnet horni polovina tela a preslo to az do stavu krece..jaky to ma duvod?

  10. Mám Svalovou křeč na krku (Zablokovanou krční páteř) ale od sválů Jak mám svalovou křeč na krku uvolnit ? co na to pomáha ?? bylinka atd. díky za všechny comm

  11. Dobrý den, protřepávat končetiny mi nepomáhá, a nejen proto, že mívám křeče i v zádech nebo v kyčlích. Beru magnesium pravidelně, přesto mám denně křeče v prstech nohou i rukou, když je hodně špatný den, vzbudí mě křeče v lýtkách,jsou velmi silné, někdy až brečím. Jak je to s těmi obklady, chladit nebo hřát?

  12. Dnes v noci jsem měla strašnou křeč ve stehenním svalu Nemohla jsem ani vstát z postele natož si dát nějaký obklad. Teď ale nevím, zda teplý, nebo studený. Protažení nebylo vůbec možné, myslela jsem dokonce, že bolestí omdlím. Potom je každá rada drahá. Beru Magnesium a B6 a je to stejné. Možná to bude fyzickou námahou že zahrady, nebo polohou při spánku. Přeji,aby se nám všem ulevilo, jinak musíme navštívit prodavače konopí.

  13. Já vás všecky zdravím a moc děkuji za vaše komentare mám stejně potíže a bolestivá silena křeče se objevila v mejch 46let mám je 4 měsíce žijí v Belgii 10let já se styděla tohle říct u lékaře ale měla jsem křeč břicha a šlo to jako do zad nepohla jsem se a když jsem se rozplakala tak to chytlo este víc ani plakát moje 10 léta dcerka zvedla fon přijela záchranná služba která mě v krecicich odvezla do nemocnice vzali mi i malou umí dobře mluvit a vše jim tam řekla jak trpím nechali si mě tam 3dny a dávali mi infuze no jsem doma 2dny a došla mi posta kde je psáno že musím jít na pár dní spět do špitálu že mě chce vidět specialista a že mi nasadí léčbu a léky póze on takže lidičky snad ty bolesti už nebudou a já vam hnedka napíšu název léku po případě vám i pošlu na vaši adresu zatím Musím dát dcerku někam na hlídání a v pátek jdu zatím specialistou.ps.napisu nashledanou.

  14. Zdravím, mám křeče kdekoli na těle, krku,nohou,rukou i v obličeji.Někdy více někdy méně je to velice nepříjemné.Z výsledků krve mám minerály v pořádku.Beru hořčík někdy i 3 denně ale křeče mám dál.Chodila jsem na jógu ale musela jsem přestat.Při skoro každém protažení křeč mám . děkuji za info

  15. Ja chytám křeče všude. Do lýtek, do zad, do břicha pod žebra, někdy i ruce. Zjistili mi tetanii.teď jsem měla silnou střevní chřipku a tak všechny minerály v těle v hájí. Trvá nějakou dobu než se do těla dostanou v takové míře aby křeče nebyly tak silné. Tetanie je sviňa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button