Mezi mezi nejčastěji doporučované doplňky stravy se řadí kyselina listová. Proč je tomu tak a je kyselina listová opravdu tak důležitá pro budoucí maminku?
Seznamte se s kyselinou listovou
Kyselina listová se řadí mezi vitamíny patřící do skupiny ve vodě rozpustného B-komplexu. Ta je pro svou vlastnost tvorby nových buněk a červených krvinek důležitá především pro optimální růst a vývoj plodu. Jak již název napovídá, v přirozené podobě je nejvíce obsažena v listové zelenině. Najdeme ji však i v kvasnicích nebo játrech. Projdou-li však potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové bodem varu, zhruba 95% jich zničíte. Pokud ji tedy chcete přijímat přirozenou cestou, jezte hodně čerstvé zeleniny.
Jaký význam má pro těhotné ženy
Zvýšit dávky kyseliny listové se doporučuje již 3 měsíce před plánováním potomka. Mozek a mícha dítěte se totiž vytváří již v prvních týdnech těhotenství a dodatečný příjem tohoto vitamínu není tak efektivní, jako když ho má těhotná žena již před vývojem plodu.
Jak je výše psáno, kyselina listová podporuje růst plodu a správný vývoj nervového systému dítěte. Nepřijímáte-li dostatečné množství tohoto vitamínu, může se stát, že se vaše dítě narodí s vadou nervového systému. V některých případech může deficit kyseliny listové vyvolat i potrat.
Jaké množství a jakým způsobem kyselinu listovou přijímat
Dospělý člověk by měl denně přijmout přibližně 180-200 mikrogramů kyseliny listové. Ovšem v těhotenství se dávka zvyšuje na dvoj- skoro až na trojnásobek. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 400-600 mikrogramů.
Přirozeným zdrojem kyseliny listové je například brokolice, paprika, růžičková kapusta, zelí, špenát chřest, okurky, pomeranče, ořechy, kuřecí játra a jiné. Tyto potraviny obsahují v průměru kolem 30-50 mikrogramů kyseliny listové na 100 g potraviny.
Někteří lékaři tvrdí, že je důležité přijímat kyselinu listovou i doplňky stravy, protože tak jedině zaručíte, že se vám dostane do organismu ve 100%. Jiní zase říkají, že kyselinu listovou přijmete snadno z běžného vyváženého jídelníčku.
Záleží jen na vás, jakou formu si vyberete. Důležité je jen to, abyste jste zejména v těhotenství hlídali příjem tohoto vitamínu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos