Spolupráce

Masáž – staletími prověřená terapie pomůže fyzicky

Trápí vás bolesti, dbáte na prevenci nebo prostě jen potřebujete vypnout a užít si zasloužený relax? Pak vyzkoušejte masáž. Právě masáž je totiž jednou z nejstarších léčebných metod, které vám pomohou v péči o vaše zdraví.

Co je vlastně masáž?

Masáž je speciální procedura, během níž dochází k hnětení, tření a aplikaci tlaku na svaly, klouby a tkáně těla s cílem zmírnit bolest, zlepšit krevní oběh, podpořit doléčení poúrazových stavů, uvolnit napětí a stres. Masáže působí nejen na povrch těla, ale příznivě ovlivňují i orgány uložené hlouběji.

Masáže často využívají lidé se sedavým zaměstnáním, které trápí ztuhlé svaly a vzniklé zatvrdliny způsobující bolesti zad, hlavy nebo šíje. Jsou také nepostradatelnou součástí rehabilitační péče a péče o sportovce, jelikož napomáhají urychlit regeneraci svalů po zátěži a dosáhnout i lepší svalové a kloubní výkonnosti.

Víte, že kvalitní masáž byste si měli občas dopřát i tehdy, když vás nic nebolí? Jak jsme již zmínili výše, k základním účinkům masáže totiž patří uvolnění stresu a navození příjemného pocitu uvolnění a relaxace. A právě to je důvodem, proč lidé v dnešní hektické době masáže nejčastěji vyhledávají.

Jak a kde masáž probíhá?

Maséři nejčastěji využívají masážní lehátka, masáž ale může probíhat i v sedě či na speciální podložce. Navštívit můžete buď masážní salon, nebo si masér může svůj mobilní skládací masážní stůl přivézt k vám domů či do práce. Důležité je, aby masáž probíhala na klidném a tichém místě, kde se cítíte dobře a dokážete se maximálně uvolnit a plně si ji vychutnat.

Jaký druh masáže zvolit?

Během staletí se vyvinulo více než 100 druhů masáží a stále vznikají nové. Techniky masáží se neustále vyvíjejí a propojují s dalšími terapeutickými technikami, a tak si dnes vybere opravdu každý. Velmi jednoduše můžeme masážní techniky rozdělit na dvě skupiny – masáže plošné, během nichž se používají různé způsoby tření či hnětení, a masáže tlakové, bodové a liniové, které využívají tlak prstu, části těla či speciální masážní pomůcky.

Plošné masáže

Nejznámějším druhem plošné masáže je švédská masáž. Jedná se o nejvyhledávanější a v Evropě nejklasičtější formu masáže. Je určena všem, které trápí bolesti zad, svalová ztuhlost či blokády šíje nebo hrudní a bederní páteře. Je vhodná pro relaxaci, uvolnění bolavých svalů a regeneraci a pomoci může i s bolestí hlavy, migrénami či problémy se spánkem. Masáž se provádí vleže a maséři často využívají elektrická masážní lehátka, která jim umožňují pohodlně nastavit polohu dle jejich potřeb i potřeb klienta. Při masáži se používá olej – nejlépe kvalitní, za studena lisovaný.

Další velmi oblíbenou masáží je například aroma masáž, která v sobě snoubí klasickou masáž těla a vonné oleje, reflexní masáž, během níž dochází ke stlačení reflexních bodů na ploskách nohou, což způsobuje tlumení bolesti a obnovu přirozených a správných funkcí postižených orgánů, uvolňující a relaxační medová a solná masáž, vodní masáž kombinující hydroterapii a masážhluboce relaxační a regenerační ajurvédská masáž či lymfatická masáž, která zlepšuje tok tkáňového moku, zmírňuje otoky a má pozitivní detoxikační účinky.

Tlakové masáže

Mezi nejoblíbenější tlakové masáže jednoznačně patří thajská masáž, která se věnuje celému tělu a je kombinací masáže a protahování a natahování, pracuje s reflexními a akupresurními body a využívá i prvky jógy. Pro svůj vysoce uvolňující a relaxační efekt se vysoké oblibě těší také masáž lávovými kameny, akupresurajaponská masáž shiatsu pracující se systémem energetických drah a bodů, baňkování a další.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli masáž, vyberte si vždy zkušeného a kvalifikovaného maséra. Jen tak pro vás bude masáž přínosem a splní vaše očekávání.

Zdroj náhledových obrázků: Whitepress

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button