Sezona medvědího česneku je v plném proudu. Začíná se objevovat na pultech obchodů, ale pokud se na něj chcete vydat do přírody, hledejte vlhčí a spíše stinná místa, na nichž vytváří bohaté porosty.
Výskyt
Najdete jej růst především v lužních a listnatých lesích, kolem potoků či na úpatí svahů. Někdy bývá pěstován i jako okrasná rostlina na zahradách či v parcích. Půdu potřebuje písčitohlinitou až jílovitou. Vyrůstá časně zjara, před olistěním stromů, díky čemuž využije dostatek slunečního světla.
Účinky česneku
Pozor – někteří lidé mohou být alergičtí na česnekové silice.
Je to skvělý antioxidant, zdroj vitamínu C a má antibiotické vlastnosti. Je vhodným doplňkem při jarních očistných kúrách, pomáhá v boji proti vysokému tlaku a podporuje trávení.
Důležitá látka, která se v rostlince nachází, je allicin – má antibakteriální účinky a v listech se objeví teprve až po porušení jejich struktury (při žvýkání). Allicin je účinný při chřipce a nachlazení, při onemocněních respiračních, angínách a pomáhá potírat stafylokoky a streptokoky. Účinný je i v boji proti ucpaným cévám či léčbě plísní a mykóz.
Nejlepší konzumace je v syrovém stavu. Chcete – li jej užívat dlouhodobě, ideální je ve formě tintury. Listy lze též zamrazit nebo naložit do oleje.
V syrovém stavu jej můžete použít do pomazánek, salátů či polévek. Hodí se i do ochucených másel. Upravit jej lze i jako špenát. Pokud však chcete zachovat všechny prospěšné látky, konzumujte jej za syrova.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos