Spolupráce

Mýty o dietách

Docílit skutečně krásné a štíhlé figury není cíl nedosažitelný. Mnoho lidí se však domnívá, že splnit si vytyčený bod lze jen s pomocí diet, které jsou, dle domněnek sídlících v hlavách, tím, co ruinuje lidské zdraví. Když ale všechny diety budeme házet do jednoho pytle a zahrneme sem i obecná pravidla týkající se zdravého životního stylu, hezké postavy nedosáhneme. Ano, strava má nevyčíslitelný vliv na hubnutí. A teprve, když pozměníme svůj jídelníček můžeme dosáhnout stanovených výsledků. 

Není dieta jako dieta

Zdravý životní styl rozhodně nelze brát za dietu. Jsou zkrátka diety a diety a přechod na pestrou, vyváženou a pravidelnou stravu lze považovat za tu druhou, která zdraví neškodí, naopak mu prospívá. Sem spadá i low carb stravování, které doplní domácí cvičení, nebo nízkosacharidový jídelníček (zkušenosti s KetoDiet mu nahrávají do karet). V těchto případech nemluvíme o stravování, při kterém bychom hladověli. Naopak – budeme se cítit sytější než kdy dřív.

Diety rovná se hladovění

Když nyní víme, že nejsou diety jako diety, můžeme si vyvrátit jeden z nejčastějších mýtů, jenž se s dietami pojí. A sice, že diety musí být automaticky o hladovění. Nemusí. Jak z výše uvedeného vyplývá, pokud vsadíte na správné, leč v jistém směru střídmé stravování, budete se naopak cítit sytější než kdy dřív.

Naopak hladovění hubnutí nepomáhá a diety, které na nedostatek jídla sází, jsou považovány za drastické. Při nich si tělo ukládá zásoby na horší časy, což vede k vytváření tukových zásob v nejvíce problematických partií těla.

Jídlo 5-6x denně, jinak váha dolů nepůjde

Ať už jste přešli na jakoukoli formu zdravého stravování, nemusíte jíst až šestkrát denně jenom proto, že se to někde na internetu psalo. Ano, pravidelná strava a menší porce jsou kílčové (tím se vyhnete přejídání), ale i přesto je třeba k sobě přistupovat individuálně. To, co sní jeden člověk, nemusí sníst druhý. Pokud se rozhodnete pouze pro tři jídla denně, není na tom nic špatného. Jen se tedy snažte o to, aby byly jednotlivé pokrmy po výživové stránce bohatší.

Sladkosti ani fast foody nemůžu

Ano, sladká jídla, uzeniny nebo smažená či jiná podobná jídla nemají ve zdravém jídelníčku místo. Tedy, ne neustále. Abyste se vyhnuli jojo efektu, je třeba ke stravování přistupovat se selským rozumem. Jíst všechno je i v dietě povoleno, pokud se sladkostmi nepřejídáte a hranolky si nedopřáváte denně, nýbrž jednou do měsíce.

Hubnutí neznamená nutně obětování se, i když je pravdou, že pokud budete ve stravování velmi disciplinovaní a budete obrnění silnou vůlí, dosáhnete výsledků o chlup rychleji než ten, který si sladké sem tam dopřeje. Na odpoledním zákusku jednou za čas ale není nic špatného – cítit se musíte dobře i po psychické stránce a cukrovinky jsou často tím, co člověka do pohody velice rychle přenese.

Bez pečiva a lepku obecně půjde hubnutí rychleji

Vytažení bílého pečiva z jídelníčku sice přispívá k úspěšnějšímu hubnutí, na druhou stranu ani celozrnné pečivo není zrovna výhrou. To, jestli budete jíst rohlíky či chléb závisí od toho, z čeho bude váš jídelníček sestaven. Pokud jsou pokrmy tvořené z velké části ze sacharidů, má pečivo v jídelníčku místo. Odbourává totiž nadbytečné sacharidy, což vede k rychlejšímu spalování tuků. 

Oblíbeného pečiva se tedy nemusíte nutně vzdávat. Jeho přidání do jídelníčku je paradoxně vhodné v mnoha případech. Pokud se však chcete vyhnout příli agresivnímu lepku, vsadit můžete spíše na žitné alternativy, kde ona ingredience není v tak agresivním množství či podobě. V takovém případě je pečivo i lépe stravitelnější.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button