Na co je vhodný ořechový olej a jaké jsou jeho vlastnosti?
Nabídka olejů je velmi pestrá a někdy můžete být na vážkách, po jakém sáhnout. Víte, kdy vám přijde vhod ořechový olej a kolik druhů těchto olejů vůbec existuje?
Druhy ořechových olejů
Do skupiny ořechových olejů patří:
- lískový
- vlašský
- mandlový
- makadamiový
- kokosový
Jaké jsou vlastnosti jednotlivých ořechových olejů a kdy je využijete?
Lískový olej
Z lískových oříšků se vyrábí olej, jenž je vhodný k ošetření pleti, používá se rovněž při masážích a také v kuchyni při přípravě teplých i studených pokrmů.
Proč používat lískový olej k péči o pleť?
Máte citlivou pleť, u které snadno dochází k podráždění? Lískový olej nezpůsobí její podráždění, díky obsahu vitaminu E a mastných kyselin. Pokožku vyživí a zanechá ji hydratovanou.
Vlašský olej
Z lisovaných vlašských ořechů vzniká olej, jenž je typický svou jemnou chutí a bohatým obsahem polyfenolů a nenasycených mastných kyselin.
Proč a jak používat vlašský olej?
Stejně jako lískový olej, také ten vlašský má pozitivní vliv na vzhled a zdraví vaší pokožky. Ovšem ten vlašský neaplikujte na pleť, nýbrž konzumujte. Vlašský olej je také plný antioxidantů a dokonce pomáhá snižovat krevní tlak a snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Do svého jídelníčku by měli tento oříškový olej zařadit také lidé trpící cukrovkou druhého typu. Pravidelná konzumace oleje z vlašských ořechů totiž dokáže snížit hladinu cukru v krvi. Pomoci vám může také tehdy, když vás trápí nespavost.
Nejvíce vitamínů a zdraví prospěšných látek má vlašský olej za studena, a proto si ho přidávejte například do salátů.
Mandlový olej
Mandlový olej má hned trojí využití. Používat ho můžete jako tělový olej, vmasírovat ho do vlasů a také přidat do jídla. Jaké benefity vám používání mandlového oleje přinese?
Proč používat mandlový olej?
Bohatý obsah antioxidantů, mononenasycených a polynenasycených tuků a vitamínu E v mandlovém oleji z něj dělá vhodnou potravinu pro všechny, kdo si chtějí udržet hladinu cholesterolu pod kontrolou, posílit obranyschopnost svého organismu, snížit hladinu cukru v krvi a udržet si svou tělesnou váhu, případně nějaké to kilo shodit.
Jak používat mandlový olej?
- V kuchyni můžete mandlový olej využívat při přípravě studených pokrmů, ideální je například jako zálivka do ovocných i zeleninových salátů. Zalít jím můžete ale i hotové pokrmy, čímž jim dodáte příjemnou oříškovou chuť – skvěle se mandlový olej hodí na masa i těstoviny.
- Své využití ale tento voňavý olej najde i v péči o pleť. Mandlový olej dokáže hydratovat pokožku a dobře ho snáší i lidé s citlivou pletí. Rozhodně ho mažte i na lokty, chodidla a další suchá místa.
- Trápí vás suché vlasy, svědí vás pokožka hlavy a mají vaše vlasy tendenci krepatět? Nanášejte mandlový olej pravidelně po celé délce vlasů a nechte ho alespoň 30 minut působit. Malé dávky oleje můžete vtírat do vlasů i tehdy, když se chystáte ven. Mandlový olej totiž chrání vlasy před škodlivými UV paprsky.
Makadamiový olej
Makadamiový olej v sobě ukrývá vitamíny A, B, E, nenasycenou kyselinu palmitoolejovou a další minerální látky. Tento olej se vyrábí z makadamových oříšků, které jsou plodem makadamových stromů, jenž pocházejí z Austrálie.
Proč a jak používat makadamiový olej?
Protože makadamiový olej má vyšší kouřový bod než olivový olej, můžete ho bez obav využívat v kuchyni při vaření a smažit na něm své oblíbené pokrmy. Zároveň se jako další typy ořechových olejů skvěle hodí do salátových zálivek. Jaké přínosy pro vás konzumace makadamiového oleje bude mít?
- Podpoříte správnou činnost svého srdce a snížíte riziko výskytu kardiovaskulárních chorob.
- Také vám pomůže lépe čelit volným radikálům, a to díky bohatému obsahu antioxidantů.
- Některé studie naznačují, že makadamiový olej může pomoci snížit riziko výskytu rakoviny.
Makadamiový olej se používá také v péči o pleť a pomáhá hydratovat suchou pokožku a poměrně rychle se vstřebává do kůže. U některých citlivých jedinců se ale může objevit alergická reakce, tudíž raději nejprve aplikujte na pokožku menší množství a počkejte, zda se na daném místě neobjeví zarudnutí. V neposlední řadě lze makadamiový olej používat také na vlasy. Díky pravidelné aplikaci budou vaše vlasy pevnější, hladké, lesklé a poddajnější.
Kokosový olej
V posledních letech se kokosový olej používal jak v kuchyni, tak i v péči o pleť a vlasy. Když se ale objevily zprávy o tom, že obsahuje nasycené mastné kyseliny, jež mohou mít spojitost s výskytem srdečních chorob, od jeho pravidelného používání se upustilo. Nicméně v rozumné míře může být kokosový olej přínosný jak pro vaše zažívání, tak i vzhled vaší pokožky a vlasů.
Proč a jak kokosový olej používat?
Kokosový olej můžete využívat při smažení, přidat si ho na lžičce do ovesné kaše nebo kávy a třeba si z něj připravit i zábal na vlasy, či se s ním rovnou namazat. Přidáním kokosového oleje do pokrmů a nápojů získají příjemné kokosové aroma i chuť. Tento druh ořechového oleje obsahuje množství zdravých tuků a kyselinu laurovou, jež pomáhá v boji proti mikroorganismům. Zařazení kokosového oleje do jídelníčku vám pomůže s hubnutím a také se snížením hladiny cholesterolu. Jestli vás trápí suchá kůže, ekzém nebo snad akné, mažte si daná místa kokosovým olejem a počkejte si na výsledky.
Používání ořechových olejů by se měli vyvarovat lidé trpící alergií na ořechy. I při jejich aplikování na vlasy a pokožku totiž může dojít k výskytu alergické reakce. Ostatní lidé by se jim ale rozhodně neměli vybývat a bez obav je zařadit do svého jídelníčku i kosmetické rutiny. Který ořechový olej vás zaujal nejvíce?
Zdroj textu: www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos