Jídlo

Proč do svého jídelníčku zařadit jáhly?

Kdy a proč do svého jídelníčku zařadit oblíbenou bezlepkovou potravinu, kterou můžete připravovat na stovky způsobů? Jestliže ještě nejíte jáhly, dovolte nám, abychom vám je představili.

Co jsou jáhly?

Jáhly jsou malé žluté kuličky o průměru přibližně jeden milimetr, které vznikají vyloupáním prosa. V klasické staročeské kuchyni mají své nezastupitelné místo. Tradiční pokrmy jako jáhelník či jahelná kaše jsou toho důkazem. Ovšem v minulosti se jednalo o vysoce ceněnou a poměrně drahou surovinu. Na stole se proto jahelné pokrmy vyskytovaly pouze při zvláštních příležitostech. Bohužel s příchodem rýže byly jáhly z tradiční české kuchyně odsunuty na okraj a mnoho českých domácností se k nim opět vrací až nyní, kdy se povědomí o nich šíří v souvislosti se zdravou stravou.

Původ slova jáhly

Název jáhly vznikl tak dávno, že není možné zjistit, z jakého slova byl odvozen a co měl symbolizovat. V Polsku se nicméně pro jáhly používá velmi podobné slovo – jagły. V dalších slovanských jazycích jsou ale jáhly známé pod pojmem pšeno. V angličtině se jáhly nazývají millet.

Historie

O existenci této bezlepkové potraviny se zmiňuje Bible a také texty dochované ze starověkého Řecka a Říma. V současné době se jedná o šestou nejdůležitější obilovinu na světě. Zatímco v USA se využívá hlavně ke krmení hospodářských zvířat a ptáků, v Asii a Africe je nedílnou součástí každodenního jídelníčku běžných obyvatel.

Druhy

Pokud se o zdravou stravu příliš nezajímáte, možná vás překvapí, že existuje přes dvacet druhů jáhel.

Vlastnosti jáhel

Proč by se měly jáhly stát běžnou součástí vašeho jídelníčku? Dobrých vlastností mají tolik, že nebudete vědět, kvůli které si je připravit dříve.

Jak jáhly chutnají?

Nesetkali jste se doposud s jáhly a nevíte, jak vlastně chutnají? Pokud si je připravíte samotné, překvapí vás svou příjemnou oříškovou chutí. Dobrou zprávou je také to, že je využijete jak při přípravě sladkých, tak i slaných pokrmů.

Nutriční hodnoty jáhel

Rádi máte přehled o tom, co jíte a pečlivě studujte nutriční složení jednotlivých potravin? Toto obsahuje 100 gramů jáhel:

  • 3,5 gramů bílkovin
  • 23,7 gramů sacharidů
  • 1,3 gramů vlákniny
  • 44 miligramů hořčíku
  • 0,16 miligramů mědi
  • 100 miligramů fosforu
  • 0,27 miligramů manganu

Přirozeně bezlepková potravina

Trápí vás alergie na lepek? Začněte si pravidelně připravovat jáhly na všechny možné způsoby. Díky způsobu, jakým se vyrábějí, se totiž jedná o přirozeně bezlepkovou potravinu.

Prevence vzniku kardiovaskulárních nemocí

Díky obsahu vitamínu B3 (niacinu) pomáhají jáhly snižovat riziko výskytu srdečních chorob. Tento vitamín totiž snižuje hladinu cholesterolu a také bojuje proti oxidačnímu stresu.

Podporují dobrou náladu

Rádi konzumujete potraviny, po kterých se cítíte šťastnější a máte okamžitě lepší náladu? Jáhly obsahují látku zvanou tryptofan, o které se tvrdí, že dokáže zlepšit náladu a bojovat proti depresím a stavům úzkosti.

Snížení rizika vzniku cukrovky

Cukrovka 2. typu postihuje 8 až 10 % dospělé populace. Abyste k těmto lidem nepatřili, zařaďte do svého jídelníčku jáhly. Pomohou totiž řídit množství glukózy v krvi.

Udržování váhy

Z některých studií vyplývá, že jáhly jsou prospěšné při snaze o udržení váhy a také při hubnutí. Mají nízký glykemický index a také jsou snadno stravitelné.

Vhodné při chudokrevnosti

Trápí vás chudokrevnost a máte málo železa? Zvyšte jeho příjem s pomocí jáhel. Typická bledost a také častá únava, jež jsou pro chudokrevnost typické, začnou při pravidelné konzumaci této bezlepkové potraviny mizet.

Prohřejí vás

Je vám zima a chcete se trochu zahřát? Kromě horkého čaje si můžete připravit také jáhly. Tradiční čínská medicína totiž považuje jáhly za skvělou potravinu, která vás zejména v chladných měsících prohřeje. Vyzkoušíte to?

Podpora správné funkce metabolismu

Tráví váš nějaké zažívací obtíže a chcete podpořit správnou funkci svých střev? Připravte si jáhlový pokrm a uvidíte, že střeva se zklidní a váš metabolismus bude opět fungovat jako hodinky.

Jak si připravit jáhly?

Příprava jáhel snad už ani nemůže být jednodušší. Stačí si odměřit požadované množství, přesypat ho do cedníku, pořádně propláchnout pod proudem tekoucí vody a následně spařit horkou vodou. Tím se jáhly zbaví případné nepříjemné pachuti. Po spaření je vložte do hrnce, zalijte vodou v poměru 1:2 (na jeden díl jáhel přidejte tři díly vody) a vařte podobně jako rýži či těstoviny. Jáhly jsou uvařené ve chvíli, kdy jsou měkké a pojmou veškerou vodu. Během vaření je není nutné míchat a můžete je bez obav nechat vařit pod pokličkou. V případě, že vám jáhly změknou dříve než vstřebají veškerou vodu, jednoduše je slijte přes sítko.

Tipy na lahodné jáhlové pokrmy

Jáhly chutnají dobře samotné a můžete je použít místo klasické přílohy. Dále je možné je využít také při přípravě sladkého jálového nákypu, slaného jáhlota, dají se použít do zeleninových salátů, můžete si z nich udělat slané či sladké placky, noky do polévky či s nimi například zahustit polévku. Tato potravina má skutečně nepřeberné množství způsobů, jak se dá připravit.

Jáhly jsou součástí české kuchyně již od nepaměti a rozhodně patří do každé české spižírny. O jejich konzumaci se můžete dočíst v Bibli i starověkých řeckých a římských textech. Kupte si balení jáhel a vyzkoušejte některý z mnoha receptů, které najdete na internetu. Jáhly vám přijdou vhod při přípravě sladké snídaně, vydatného oběda i lehké večeř. Který recept vyzkoušíte jako první?

Zdroj textu: www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button