Není příjemnějšího stolování než venku na zahradě a není příjemnější přípravy jídla než na otevřeném ohni. Grilování je trendem, který miluje většina Čechů a to nejenom v létě. Víte však co vám grilované maso, kromě vynikající chuti, může přinést?
Rakovina ledvin a Česká republika
Výskyt rakoviny ledvin je u nás v České republice největší na světě. Proč tomu tak je? Rok od roku se v republice objevuje čím dál více lidí s karcinomem ledvin (přibližně 3 000 pacientů). Pokud toto množství porovnáme s množstvím našich obyvatel, čísla jsou opravdu neskutečná, přitom v EU je průměrně výskyt tohoto karcinomu asi o polovinu menší.
Hlavní příčiny rakoviny ledvin
Co je tedy hlavní příčinou vzniku karcinomu? U nás je to především nevhodný životní styl. Ovlivňují nás silně faktory, o kterých si povíme pár informací.
Pitný režim
V dnešním chaotickém světě není čas se v klidu najíst, na to se za den pořádně napít. Dodržování pitného režimu, kterého se nás snaží naučit již od malička, je velice důležité. Ledviny, pokud mají málo vody, šetří vodou a v moči se zvyšuje koncentrace odpadních látek, což vede k dlouhodobým problémům. Denně byste měli vypít 2-2,5 litru vody, v létě samozřejmě více.
Stravovací návyky
Zde se dostáváme k nejsilnějšímu celosvětovému problému, kterým jsou stravovací návyky. V Česku konzumujeme velké množství uzenin, slaných a kořeněných jídel. Libujeme si v polotovarech, instantních směsích a nezdravých pochutinách. Dalším velkým problémem je grilované a smažené maso. Přináší nám do těla škodliviny, které vždy nejvíce poškozují ty orgány, které je z našeho těla odstraňují, tedy ledviny, játra a trávicí systém. Proto jsme také, co se týká rakoviny tlustého střeva, v první pětce v celosvětovém měřítku.
Obezita a vysoký tlak
Pokud konzumujete všechny zmíněné potraviny přichází obezita a vysoký tlak. Dalšími příčinami vzniku karcinomu v ledvinách může být škodlivé prostředí, ve kterém žijeme a návyk na kouření. Známý rizikový faktor, který je příčinou mnoha nádorových onemocnění. Přesto je u nás kouření nadále poměrně dost populární. Ledviny jsou pod vlivem kouření také. Část látek z cigaretového kouře se totiž z těla vylučuje močí.
Grilované maso
Toto spojení zní lákavě, ale pouze do té doby, než vás seznámíme s realitou, kterou lidé často opomíjejí. Pravidelná konzumace grilovaného masa zvyšuje riziko rakoviny (u slinivky až o 60 procent). Pokud upravujete maso při vysoké teplotě, postupně v něm vznikají chemické látky zvané HCA (heterocyklické aminy) a PAHs (polycyklické aromatické uhlovodíky). Jednoduše jsou to karcinogeny, které mohou způsobovat změnu DNA a vést k vzniku rakoviny.
Jak snížit možnost rizikového grilování?
Jestli opravdu milujete grilování a léto si bez grilovaného masa neumíte představit, držte se alespoň základních rad, které mohou snížit riziko vzniku karcinogenních látek. První rada se váže už k uhlí. Kupujte kvalitní grilovací uhlí, které se stejnoměrně rozpaluje a pokrm se nikdy nepřipravuje nad plamenem, ale pouze nad řeřavými uhlíky. Grilujte kvalitní a odpočaté (nejlépe marinované maso), ryby a mořské plody. Grilujte je zvolna, aby se i silnější maso dobře propeklo.
Vždy se snažte grilovat maso bez tučných částí. Tuk skapávající do ohně vytváří karcinogenní látky, které se poté prostřednictvím kouře usazují na povrchu potravin. Při přípravě tučného steaku, z kterého tučné části jen tak neodřežete, použijte grilovací tácky či alobal. Vždy se snažte zabránit přímého styku plamene s grilovanou potravinou. Nikdy nekonzumujte spálené části masa, ty jsou pro vaše zdraví nejrizikovější. Samozřejmě nejrozumnější variantou by byla změna z grilu na uhlíky a otevřeným ohněm, za gril elektrický či plynový.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos