PrevenceZdraví

Na chřipku i nachlazení, aneb nasbírejte si lipové květy

Procházíte se parkem a najednou ucítíte příjemnou sladkou vůni; pravděpodobně se procházíte pod korunami lip, které v některých částech republiky stále kvetou, někde už vytváří plod. Nemeškejte a vyrazte na sběr lipových květů. Mají příznivé účinky na váš organismus, které se vám budou více než hodit v zimním období. 

Lípa srdčitá

Jaký strom by byl pro naši zemi typičtější než lípa. Mohutný, krásný strom, který se stal pro naši republiku typickým zástupcem. Procházet se pod ní můžete v alejích či zahradách. Lípa je důležitým zdrojem života pro včely a zdraví pro člověka. Lípa má léčivé schopnosti, které využívaly již naše prababičky, a její květy dokonale voní. Naučte se strom, který kvete blízko vašeho domu, využívat, a on se s vámi podělí o své zdraví.

Lipový čaj

Čaj z lipových květů je velmi léčivý. Hodit se vám bude především v zimě. Působí totiž na léčbu nachlazení, chrapotu, bojuje proti horečce, zánětům, únavě a podporuje zdraví žaludku. Jakmile vás tedy začnou provázet první náznaky chřipky, dopřejte si preventivně lipový čaj. Lipový čaj má též močopudný účinek a odhleňující účinky. Je tedy skvělým léčitelem zánětu průdušek či nepříjemného kašle. Jelikož ředí krev, působí preventivně proti zánětu žil, angině pectoris, infarktu či mrtvici.

Kdy si lipový čaj dopřát:

  • při chřipce
  • při nachlazení
  • kašel a zahlenění
  • horečka (podporuje její snížení)
  • angína
  • zánět průdušek
  • zánětu žil
  • jako prevenci mozkové příhodě

Sbíráme lipové květy

Kdy správně lipové květy sbírat? Vhodnou dobu poznáme podle tvaru a otevřenosti lipového květu. Nejvhodnější je květy sbírat ve fázi, kdy se začínají otvírat, ale většina z nich je ještě v poupatech. Většinou je to doba od května do konce července. Záleží na tom, kde květy budete sbírat, zda v teplejší oblasti Čech či někde jinde. Vybírejte si květy ze stromů, které jsou dále od silnice a prašných cest. Sbírá se celé květenství v čase mezi druhou a čtvrtou hodinou odpoledne. Z lipových květů si připravujte čaj, výluh či je přidávejte při přípravě sirupů či medu. Lipové květy kombinujte i s jinými květy či bylinami, například květem černého bezu, hluchavky či divizny. Nezapomeňte si jich zásobu usušit na zimu, ať můžete v období chřipek využít přírodních zdrojů, a ne léků z lékárny. Příroda vám dává zdraví a vyhnete se nechtěných účinků léků.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button