OstatníRady a tipy

Návod: Jak si vydlabat halloweenskou dýni krok za krokem

Halloween je tady a vám stále chybí dýňový přítel do domácnosti? Vydlabejte si halloweenskou dekoraci, která dokonale poslouží také jako podzimní dekorace vašeho zápraží. Ukážeme vám, jak dýni vydlabat a správně vyřezat krok za krokem.

Proč se dýně vyřezávají?

Dříve než začnete s vyřezáváním dýně vás možná napadne otázka: Proč se vůbec dýně vyřezává? Tradice vyřezávání dýně do podoby děsivých obličejů má své kořeny v Irsku. Tuřín, řepa a dokonce i brambory byly vyřezávány do prapodivných obličejů, které měly v tuto kouzelnou noc zastrašit zlé duchy. Tato tradice však vyrůstá ve víru v kouzelný večer, který uctívali již staří keltové jako jedinečnou noc. Tyto vyřezané dýně se běžně nazývají jako jack-o-lucerna a odkazují na strašidelné blikání plamínku uvnitř dýně. Když do USA přišli lidé z Irska, přivezli sebou i tuto tradici. Zde se ukotvilo k vyřezávání s použitím dýně, kterou bylo jednodušší upravit, jelikož po vyndání dužiny byla dutá.

Výběr dýně

Zábava spojená s Halloweenem, to je vyřezávání dýně, které se může stát skvělou rodinou tradicí. Předtím než začnete dýni vyřezávat, musíte vybrat správného kandidáta. Vybírat můžete z různých druhů dýní. Typické jsou oranžové, oranžové s tmavšími pruhy, ale i bílé, zelené či černé. Jejich tvary mohou být také různé a vy můžete tvořit originální lucerny. Vybírejte dýni, která vám bude mít rovnou spodní část, aby lépe stála a vám se s ní lépe pracovalo.  Dávejte pozor také na zralost a kvalitu dýně. Vybírejte pevnou dýni bez měkkých oblastí či poškozených částí, které by mohly začít brzy hnít. Pokud si vyberete asymetrickou dýni, můžete ji použít jako součást vašeho budoucího návrhu.

Řezací nástroje

Běžně jsme zvyklí používat k vyřezávání dýně pouze ostrý nůž, pomoci vám však mohou i menší pilky, se kterými se vám bude dýně lépe vyřezávat. Pokud vás čeká vyřezávání většího množství dýní, vyplatí se pořídit si správné řezací nástroje, které vám ušetří spoustu času, nervů, síly a lépe s nimi dýni vykrojíte. Navíc s pomocí těchto nástrojů vám mohou pomáhat také děti během vyřezávání, nejen s vydlabáváním dýně.

Řežeme a dlabeme

Umístěte dýni na pevný povrch, pod dýni rozložte noviny nebo igelitový ubrus, který vám ušetří práci s uklízením. Vyřízněte vrchní část dýně, která může být také různě tvarovaná do špičky, vlnek, apod. Vyříznout můžete díru také ve spodní části dýně. Díky ní můžete snáze vložit do dýně svíčku a dýně se také pomaleji kazí. Vydlabejte veškerý vnitřek dýně. Semínka a dužinu umístěte do velké mísy. Pořádně dýni zevnitř vyškrábejte, abyste se vyhnuli brzkému zkažení.

Vyřezáváme

Nakreslete si, jak by měl obličej dýně vypadat a začněte s řezáním. Pokud použijete menší pilky, které můžete vidět na obrázku, bude to pro vás snazší než velkým nožem. Vyřezávejte podle své fantazie a šikovnosti. Po vyřezání dýně ji umyjte s pomocí hadříku. Položte na místo, kde by měla svítit a umístěte do ní světýlko buď v podobě pravé svíčky či svíčky na baterky, která umí napodobit blikání svíček. Zavřete dýni vrchní částí a užívejte si halloweenské atmosféry.

A co se zbytky?

Vnitřek dýně můžete odnést na kompost nebo jej částečně použít. Pokud máte doma ještě jinou dýni, například hokkaido, můžete si připravit dýňovou polévku z dýně hokkaido plus do ní přidat i trochu dužiny z velké dýně. Použít můžete i dýňová semínka, která jsou bohatá na minerály, bílkoviny a skvěle chutnají. Semínka stačí očistit a omýt je v míse s vodou. Promývejte je ve vodě do chvíle, kdy nebude naprosto čistá, ne zakalená. Sceďte je a nechte okapat. Následně je osmahněte na kokosovém oleji s kořením nebo pečte v troubě při 200 stupních po dobu 15-20 minut. Obracejte je a nenechte si tuto dobrotu spálit.

Zdroj: draxe.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button