Rady a tipyZdraví

Několik důvodů, proč petržel zařadit do každodenního jídelníčku

Listová petrželka patří spolu s pažitkou k základnímu zelenému koření, které by nemělo chybět na žádné zahrádce či balkóně. Tato rostlina se dá využít od lístků po kořen. Velmi často ji také můžete nalézt v tradičních českých receptech. Petržel se s ostatními zelenými potravinami řadí mezi superfood, které dokážou pročistit krev. Dnes se společně podíváme, co všechno zvládne petržel léčit.

Léčivé schopnosti petržele

Kořen petržele má nejen podobnou chuť jako oddenek, ale také složení. Celá rostlina obsahuje vitamín A, C, B1, B2, B3, B6 a E a kyselinu listovou. Z minerálních látek je to vápník, hořčík, draslík a fosfor.

Petržel působí především na snížení krevního tlaku, čistí a zlepšuje funkci trávicího traktu a může pomoci při onemocnění ledvin a rozrušování ledvinových kamenů. Jelikož v ní nalezneme velké množství vitamínu A, beta-karotenu a luteinu, posiluje zrak a působí preventivně před onemocněním očí jako je šeroslepost, zánět zrakového nervu, či slábnutí zraku.

Nať z petržele je při léčbě veškerých zrakových poruch mnohem účinnější, jelikož koncentrace potřebných látek je mnohem vyšší. Tato zelená bylinka bývá považována za dámské afrodiziakum a spolu s tímto má vliv na regulaci  i menstruačního cyklu. Vyvarovat by se jí ale měli těhotné ženy, jelikož může způsobit předčasný porod. Ovšem jako koření v malých dávkách není vůbec závadná.

Již v dobách středověku se petrželka používala k podpoření správné funkce srdce a při léčbě kardiovaskulárního systému.

 

Petržel pomáhá při:

  • vysokém krevním tlaku
  • čištění trávicího traktu
  • zlepšení funkce trávicího systému
  • léčbě ledvin a odstranění ledvinových kamenů
  • při odstranění močových kamenů
  • léčbě zraku (např. šeroslepost) či posílení zraku
  • nechuti k sexu
  • posílení srdce
  • prokrvení svalů, především srdce
  • léčbě anginy pectoris

Petržel v lidovém léčitelství

V lidovém léčitelství se petržel dá využít celá od kořene po nať, ale skvělou službu umí poskytnout i samotná semínka. Nyní vám ukážeme pár receptů, jak petržel využít.

Na silnější srdce

Abyste posílili funkci srdce, či ho preventivně chránili před různým onemocněním, připravte si petrželové víno.

Na tento lék budete potřebovat:

  • 1 litr bílého vína
  • 10 listů petrželové natě
  • 1-2 lžíce vinného octa
  • 300 g medu

V hrnci smícháme víno s octem a přidáme petrželovou nať. Na mírném ohni povaříme asi 10 minut, a poté přidáme med. Takto vaříme ještě 4 minuty, nakonec odstavíme z ohně a necháme vzniklou směs vychladnout. Studený lék nalijeme do lahví a důkladně uzavřeme. Lék by se měl skladovat na tmavém a chladnějším místem. Pokud se na dně utvoří usazenina, je to zcela v pořádku. Každý den byste měli užívat 2 – 4 lžíce petrželového vína.petržel

Proti zápachu z úst

Petrželovou natí se často zdobí polévky a jiné pokrmy. A má to svůj účel. Pokud totiž budete i po česnekovém pokrmu žvýkat petrželovou nať, zbavíte se zápachu z úst. Nať je dokonce mnohem účinnější, než žvýkačka.

Při léčbě problematické pleti

Slyšeli jste už, že čerstvá šťáva z petržele má protizánětlivé účinky? Ano, je tomu opravdu tak. A proto se skvěle hodí při léčbě problematické pleti. Připravte si domácí petrželovou pleťovou vodu.

Na pleťovou vodu budete potřebovat:

  • 250 ml mátového čaje
  • 2 lžíce nasekané petrželky

Do hrnce smícháme čaj s nasekanou petrželkou a krátce na mírném ohni povaříme. Poté stáhneme z ohně a necháme ještě půl hodiny vylouhovat. Nakonec tekutinu scedíme a můžeme rovnou nanášet na problematická místa.

Na léčbu močových cest

Pokud vás trápí problémy s močovými cestami, je petržel ideální volbou. V tomto případě využijeme však její semínka. Pokud ale semínka z petržele nejsou k dostání, postačí i sušená petrželová nať.

Na lék budete potřebovat:

  • 1 g sušených semen z petržele nebo 4 lžičky sušené petrželové natě
  • 250 ml vody

Semínka nebo nať smícháme s vodou a krátce povaříme. Vznikne nám tak petrželový čaj, který dokáže léčivě působit na močové cesty.

Věděli jste, že petržel je tak léčivá plodina? Dnes už vám ale zaručeně doma chybět nebude.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button