Zdraví

Odhalte všechny příčiny a příznaky hormonální nerovnováhy

Možná každý má občas chvíle, kdy je vzteklý a cítí se plný frustrace bez zjevného důvodu. Ovšem za tyhle stavy nemůže nic jiného než hormony. Bez ohledu na to, že váš partner říká, že jsou to jen chabé výmluvy, hormony ve skutečnosti hrají velmi důležitou roli u psychické pohody ženy. Kolísavá hladina ovlivňuje náladu, sexuální touhu, plodnost a ovulaci.

Co způsobuje hormonální nerovnováhu?

Pokud dochází k hormonální nerovnováze v těle, jsou nejspíše viníkem přirozené pochody vašeho těla. Běžnou příčinu hledejte v menopauze, těhotenství, menstruačních cyklech a antikoncepci. Ovšem co vy můžete ovlivňovat, je životní styl. Hladina hormonů souvisí i s nedostatkem spánku, stresem, špatnými stravovacími návyky a s nedostatkem pohybu. Příčinou můžou být i některá onemocnění, například štítná žláza a cukrovka.

Příznaky hormonální nerovnováhy

Poruchy spánku

Mnoho žen má problém usnout především v období před jejich menstruací. To může být způsobeno prudkým poklesem hormonu progesteronu, který se snižuje i s porodem. Progesteron má totiž relaxační vlastnosti, a když jeho hladina klesne, budete se cítit velmi neklidné.

Přetrvávající akné

V důsledku hormonálních změn je akné častým společníkem před začátkem menstruace. Pokud však trpíte hlubokým až cystickým akné pořád, strůjcem jsou mužské hormony, androgeny. Ty stimulují nadbytečnou produkci mazu, který zůstává pod kůži a spolu s odumřelými kožními buňkami vytváří pupínky plné bakterií a hnisu. Takže čím vyšší hladina těchto hormonů v těle, tím horší. Proti tomuto problému ale perfektně fungují některé bylinky.

Špatná paměť

Často zapomínáte věci? Nevíte, kam jste si dali peněženku, nebo v kolik hodin máte mít tu schůzku? Pokud ano, může jít o hormonální záležitosti. Jestliže jste v poslední době zažívala velké množství stresu, vaše tělo produkovalo vysokou hladinu stresového hormonu kortizolu, který je příčinou neschopnosti učení a špatné paměti.

Neustálý hlad

Pokud se vám vaše ruce nedaří udržet na uzdě a pořád máte nutkání připravovat nějaké jídlo a jíst, nejspíše vám stoupla hladina hormonu ghrelinu, zatímco hladina leptinu klesla. Ghrelin je totiž hormon, který stimuluje chuť k jídlu, leptin ji potlačuje. To je také důvodem, proč lidé se špatným spánkem tráví tolik času u lednice a mají tendenci více tloustnout.

Zažívací potíže

Stresové hormony nás ovlivňují různými způsoby. Zatímco někteří trpí na nepříjemné napětí a bolesti hlavy, jiní mají problémy se zažíváním. To bývá způsobeno abnormální hladinou serotoninu, ovšem na příčině může být také estrogen a progesteron.

Neustálá únava

Jsou dny, kdy jsme tak unavení, že bychom si nejraději lehli a spali. Všichni tyto chvíle máme. Pokud se ale cítíte vyčerpané každý den, je možné, že trpíte nedostatkem hormonu štítné žlázy, stavem nazývaným hypotyreóza. Pokud jste přibrali a nejde vám za žádných okolností shodit, je to více než pravděpodobné. Thyroid je hormon, který řídí metabolismus těla. Jestliže je však hladina tohoto hormonu nízká, celý organismus se zpomalí, včetně srdečního tepu, metabolických funkcí a trávení. To je důvod,proč se člověk s hypotyreózou může cítit vyčerpaný.

Výkyvy nálad a deprese

Většina žen ve středním věku často trpí na výkyvy nálad a pociťují úzkost i v situacích, které dříve zvládali naprosto v klidu. V tomto případě je hormonální nerovnováha spojena s menopauzou.

Bolesti hlavy

Dalším znakem hormonální nerovnováhy jsou časté bolesti hlavy a někdy dokonce i migrény. Opět platí, že se jedná o důsledek menstruačního cyklu, především při počátcích menstruace.

Ztráta libida

Ženy můžou v důsledku hormonální nerovnováhy pocítit i nízký sexuální apetit. Tento pocit způsobuje nízká hladina estrogenu. Proti tomuto problému však existují již lokální estrogenové krémy, nebo tablety, které tento problém odstraní. Možné je i vyzkoušet různé bylinky.

Pokud máte podezření, že trpíte některým z těchto problémů v důsledku hormonální nerovnováhy, je ideální navštívit svého lékaře.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button