Osteoporóza je metabolickou kostní chorobou, která se projevuje řídnutím kostní tkáně, a pravděpodobně název této choroby neslyšíte poprvé. Postihuje totiž přibližně desetinu osob ve věku 60 let, pětinu sedmdesátníků a dvě pětiny osob ve věku 80 let. I když osteoporózou častěji trpí ženy, nevyhýbá se ani mužům. Klíčovou je přitom i v tomto případě prevence a dostatečný zájem o zdraví již v méně pokročilém věku. Snažte se proto před osteoporózou preventivně chránit a myslet na budoucnost již nyní.
Osteoporóza
Onemocnění projevující se řídnutím kostní tkáně, to je osteoporóza. V kostech se totiž vytváří póry a dochází k úbytku vápníku i dalších látek. Příčinou může být podvýživa, nevysvětlujte si tak, že člověk jí málo, ale spíše výživově nekvalitní potraviny, i obézní lidé jsou totiž často podvyživenými. Ale svou roli hraje také nedostatek pohybu, věk či období menopauzy. Osteoporóza se může projevovat bolestmi zad, ale i snadnou lomivostí kostí, často zmenšením tělesné výšky či celkové snížení pohyblivosti.
Rizikové faktory
Pravdou je, že je osteoporóza až ze tří čtvrtin otázkou dědičnosti. To znamená, že hustota kostí rodičů vypovídá i o tom, jak na tom budou jejich děti. Přesto lze dostatečnou prevencí snížit riziko vzniku zlomenin a celkově oddálit náročnější průběhy osteoporózy. Mezi rizikové faktory patří výskyt zlomenin v dospělosti, nízká tělesná hmotnost, kouření cigaret, užívání kortikosteroidů. Svou roli však hraje i celkově špatný zdravotní stav, celoživotně nízký příjem vápníku, nedostatečná pohybová aktivita či časté užívání alkoholu. U žen to může být také z důvodu odstranění vaječníků.
Vyšetření
Zajímá vás, jak lékař pozná, že trpíte osteoporózou? Klasické rentgenové vyšetření hustotu kostní hmoty vhodně nerozpozná. Používá se tedy metoda rentgenové absorpční fotometrie. WHO definuje osteoporózu na základě hodnoty T-skóre. To vyjadřuje odchylku výsledku vyšetření, které se liší od tabulkové hodnoty hustoty kostní hmoty, u mladých a zdravých jedinců.
Prevence
Myslet byste měli na dostatečnou prevenci, zvláště spadáte-li do skupiny s rizikovými faktory. Dbát byste měli především na dostatečný příjem vápníku, vitamínu D, ale také bílkovin ve stravě a dopřávat si pravidelnou dávku pohybu. Snažte se také omezit zlozvyky v podobě kouření či pití alkoholu. Klíčové je také myslet na prevenci v podobě minimalizace rizika pádu.
Myslete na pohyb
Zajímá vás, jaký pohyb je z hlediska prevence osteoporózy tím nejvhodnějším? Pravdou je, že například plavání není nejvhodnějším typem pohybu, naopak posilování je velmi vhodné, jelikož dokáže zpomalovat úbytek kostní hmoty. Rozhodující je nejen to, jak budete sportovat v pokročilém věku, ale jak jste se hýbali celoživotně, zda jste se sportu věnovali aktivně, nebo naopak vůbec. Ideální je proto dopřávat si pravidelný pohyb již v dětství, pokračovat v dospělosti a nevynechávat sportovní aktivitu ani v pokročilém věku. U osob, které mají již kosti oslabeny, není vhodné, aby se pouštěli do silových či dynamických cvičení, jako je třeba skákání. Ideální je například kondiční trénink, protahování či trénink všestrannosti, které riziko pádů mohou snižovat.
Vápník ve stravě
Rozhodujícím je v případě osteoporózy také příjem vápníku. Klíčový je však nejen samotný příjem vápníku ze stravy, ale také zásobení vitamínem D, jelikož bez něj je vápník jen velmi málo vstřebáván. Vhodné je proto dbát ve své stravě na dostatečný příjem vápníku a pravidelně si užívat sluníčka, díky kterému se v našem těle vitamín D tvoří. Dobrou volbou může být také zařazení potravinových doplňků stravy s obsahem vápníku a vitamínu D.
Bílkoviny a další
Zapomínat byste neměli ani na dostatečný příjem bílkovin ze stravy. Příjem bílkovin působí na zlepšení hustoty kostní hmoty a podílí se na snížení rizika vzniku zlomenin. Vyhnout byste se naopak měli nadměrné konzumaci soli. Doporučený denní příjem soli činí jen půl čajové lžičky. Kolik ji za den zkonzumujete vy?
Zmínit musíme také vitamín K, který snižuje výskyt osteoporózy. Vitamín K je obsažen v růžičkové kapustě, špenátu, řepkovém oleji apod.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos